Давлат ва ҳуқуқ асослари фанидан онлайн тест - Ta’lim / Образование
Давлат ва ҳуқуқ асослари – давлат ва ҳуқуқнинг келиб чиқиши, давлат тушунчаси, белгилари, моҳияти ва типлари, давлат функциялари, давлатнинг шакллари, давлат ҳокимиятини амалга ошириш механизми, ижтимоий муносабатлар ва ҳуқуқ, ҳуқуқий онг ва ҳуқуқий маданият, ҳуқуқ нормалари, ҳуқуқ шакллари (манбалари), ҳуқуқ тизими, ҳуқуқий муносабатлар, қонунийлик ва ҳуқуқий тартибот, ҳозирги замоннинг асосий ҳуқуқий тизим ва оилалари, давлат ва ҳуқуқининг ривожланиш истиқболи ва йўллари каби масалаларни қамрайди.
huquq-asoslari-emblemasi
1. Ҳайдовчиларнинг транспорт воситаларини маст ҳолда бошқарганлиги учун қандай маъмурий жазо чоралари қўлланилади?
2. Ўзбекистон Республикаси Конституцияси неча бўлим, боб ва моддадан иборат?
3. Ялт-ялт этувчи чироқ-маёқча ва товушли ишоралари билан жиҳозланган махсус транспорт воситалари қачон имтиёзга эга?
4. Тўйлар, оилавий тантаналар, маърака ва маросимлар ўтказиш тартибига доир талабларга риоя этмаслик ҳуқуқбузарлиги учун қандай маъмурий жазо чоралари белгиланган?
5. Фирибгарлик бу ...
6. Карантинли ва инсон учун хавфли бўлган бошқа юқумли касалликлар пайдо бўлиши ҳамда тарқалиши шароитида тиббий йўсиндаги мажбурлов чорасининг ижроси қайси органлар томонидан таъминланади?
1.Давлат санитария назорати органлари, 2.Олий суд, 3.Прокуратура, 4.Ички ишлар органлари, 5.Миллий гвардия органлари, 5.Давлат хавфсизлик хизмати, 6.Адлия вазирлиги.
7. Транспорт воситаларини қанча муддатгача ушлаб туриш мумкин?
8. Ким шахсни жиноят содир этишда айбдор деб топа олади?
9. Ўғрилик бу ...
10. Ўзбекистон халқи номидан кимлар иш олиб бориши мумкин?
11. Конституция сўзи нимани англатади?
12. Ўзбекистон Республикасида давлат ҳокимияти тизими қандай бўлиниш принципига асосланган?
13. Карантинли ва инсон учун хавфли бўлган бошқа юқумли касалликлар пайдо бўлиши ҳамда тарқалиши шароитида тиббий йўсиндаги мажбурлов чораси неча суткагача қўлланилиши мумкин?
14. Ўзбекистон Республикасида давлат ҳокимиятининг бирдан бир манбаи ...
15. Йўл ҳаракати қоидаларини бузган транспорт воситалари ҳайдовчилари агар, ушбу жаримани 15 сутка ичида тўласа, уларга жорий этилган имтиёзни кўрсатинг?
16. Ўзбекистон Республикаси жиноят қонунчилигида ўлим жазоси қачон бекор қилинди?
17. Ўзбекистон Республикасининг асосий қонуни бу …
18. «Ўзбекистон Республикаси мустақиллиги тўғрисида»ги декларация қачон қабул қилинган?
19. Ўзбекистон Республикасида маъмурий ҳуқуқбузарлик содир этган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар ...
20. Ўзбекистон Республикаси ҳукумати қандай номланади?
5 thoughts on “Давлат ва ҳуқуқ асослари фанидан онлайн тест
1. Dilmurod
huquqdan juda yaxshi bo‘libdi bilimlarimizni sinab ko‘rdik, endi milliy g‘oyadan va huquqdan ko‘piroq tushsa juda yaxshi bo‘ladi va bu huquqiy madaniyatni oshishiga huquqiy ongni shakillanishiga o‘z xissasini qo‘shadi albatta.
Yordam kerak bo‘lsa tayyorman huquqdan yoki milliy g‘oyadan.
2. Ботир
Ҳа албатта акажон мана шу ҳуқуқшуносликдан 5- синф КОС дан бошлаб 11-синфгача тайёрласангиз жуда зўр иш қилган бўлардингиз акажон.

Тест по предмету Основа государства и права - Ta’lim / Образование
Он появился на определенном этапе совершенного развития общества. Образно говоря, «общество — мать государства», а государство — «дитя» общества, его плод. Поскольку это так, какое общество — таким будет государство, и наоборот. Если общество в своем развитии проходит какие-то этапы, то и государство, в соответствии с этим, меняется, совершенствуется. Это — закономерность.
Появление государств — это переход человечества от первобытно-общинного строя к цивилизации. Первые цивилизованные государства в мире возникли на Древнем Востоке в IV—III тысячелетиях до н.э. На территории Центральной Азии ранние государственные объединения появились в начале I тысячелетия до н.э..
1. Если водители транспортных средств, нарушающих правила дорожного движения, уплачивают этот штраф в течение 15 дней, то какая льгота им предоставляется?
2. Когда была принята «Декларация о Независимости Республики Узбекистан»?
3. Что означает слово "конституция"?
4. Как называется правительство Республики Узбекистан?
5. Иностранные граждане и лица без гражданства, совершившие административные правонарушения в Республике Узбекистан ...
6. Единственный источник государственной власти в Республике Узбекистан ...
7. Сколько дней может применяться медицинская мера принуждения в случае возникновения и распространения карантинных и других инфекционных заболеваний, опасных для человека?
8. Кто может признать человека виновным в совершении преступления?
9. В какой ситуации специальная техника, оснащенная мигалкой и звуковой сигнализацией, имеет привилегию?
10. Из скольких разделов, глав и статей состоит Конституция Республики Узбекистан?
11. Основной закон Республики Узбекистан -
12. Воровство это - ...
13. Какие административные меры применяются за вождение в нетрезвом виде?
14. Как долго можно удерживать автомобили в штрафной стоянке?
15. Каков принцип разделения системы государственной власти в Республике Узбекистан?
16. Мошенничество это - ...
17. Какие органы обеспечивают выполнение принудительных мер медицинского характера в случае возникновения и распространения карантинных и других инфекционных заболеваний, опасных для человека?
1. Органы государственного санитарного контроля, 2. Верховный суд, 3. Прокуратура, 4. Органы внутренних дел, 5. Органы национальной гвардии, 5. Служба государственной безопасности, 6. Министерство юстиции.
18. Какие установлены административные санкции за несоблюдение требований к проведению свадеб, семейных торжеств, торжеств и церемоний?