Жорий йилнинг 1 июль куни Халқ таълими вазирлиги ҳамда «BILIM ONLAYN» нодавлат нотижорат муассасаси ўртасида Тошкент шаҳри умумтаълим муассасаларида “Khan Academy O‘zbek” электрон платформасидан фойдаланган ҳолда таълим бериш бўйича меморандум имзоланди.
Платформа Халқ таълими вазирлиги тизимидаги мактабларда ўқувчиларнинг мустақил билим олиши учун электрон таълим ресурси сифатида кўмак беради.
Ҳамкорликдан кўзланган асосий мақсад умумтаълим муассасалари битирувчилари ўртасида STEM фанларини чуқур ўрганган ҳолда, инновацион ва илғор тажрибалардан фойдаланиб, олий таълим муассасаларига қамровини оширишдан иборат.
Дастлабки босқичда Khan Academy томонидан тажриба-синов тариқасида Тошкент шаҳридаги 215-сонли ҳамда 222-сонли умумтаълим муассасаларида таълим жараёни платформадаги электрон ресурслардан фойдаланган ҳолда ўқитиш, шунингдек моддий техник базасини мустаҳкаш ишлари амалга оширилади. Бунинг учун ушбу мактабларга ўқув жараёни сифатини оширишга ва мустақил ўрганишга қаратилган методик қўлланмалар тайёрланиб, ўқитувчилар учун маҳорат дарслари ташкил этилади, ҳамда платформадаги электрон ресурслардан фойдаланиш учун 80 га яқин компьютер жиҳозлари тақдим этилади.
Мазкур тажриба-синов ишлари Тошкент шаҳрида муваффақиятли амалга оширилган тақдирда платформани Республикамизнинг бошқа худудларидаги мактабларга ҳам тадбиқ қилиш режалаштирилган.
Khan Academy Oʻzbek — ўзбек тилидаги илк бепул онлайн платформа бўлиб, математика, физика, кимё, биология, иқтисодиёт, инглиз тили грамматикаси, тиббиёт, астрономия, молия, тарих каби фанлар бўйича 10 мингдан зиёд видеодарслар ва 6 млндан ортиқ мавзулаштирилган интерактив машқларни жамлаган. Бугунги кунда мазкур платформадан Ўзбекистонда 300 мингдан ортиқ ёшлар фойдаланади. Khan Academy платформасининг контенти бугунги кунда 36 та тилга таржима қилинган бўлиб, ундан 190 дан ортиқ давлатда 80 миллиондан ортиқ одам фойдаланади.

В общеобразовательных учреждениях города Ташкента обучение будет осуществляться с использованием электронной платформы “Khan Academy O‘zbek” - Ta’lim / Образование
В общеобразовательных учреждениях города Ташкента обучение будет осуществляться с использованием электронной платформы “Khan Academy O‘zbek”
Министерство народного образования и негосударственная некоммерческая организация «BILIM ONLAYN» 1 июля нынешнего года подписали меморандум об обучении в средних школах Ташкента с использованием электронной платформы “Khan Academy O‘zbek”.
Платформа помогает учащимся в качестве ресурса электронного обучения приобретать независимые знания в школах, находящихся в системе Министерства народного образования.
khan academy ozbek
Основной целью сотрудничества является расширение охвата поступление в высшие учебные заведения за счет использования инновационного и передового опыта в области глубокого изучения предметов STEAM среди выпускников средних учебных заведений.
На начальном этапе Khan Academy проведет экспериментальное обучение в средних школах № 215 и № 222 г. Ташкента с использованием электронных ресурсов на платформе, а также для укрепления материально-технической базы. С этой целью этим школам будут предоставлены методические пособия, направленные на повышение качества учебного процесса и самостоятельного обучения, мастер-классы для учителей, а также около 80 единиц компьютерной техники для использования электронных ресурсов на платформе.
В случае успешной реализации этого пилотного проекта в Ташкенте, платформу планируется внедрить в школах других регионов республики.
Khan Academy Oʻzbek — это первая бесплатная онлайн-платформа на узбекском языке, содержащая более 10 000 видеоуроков и более 6 миллионов тематических интерактивных упражнений по математике, физике, химии, биологии, экономике, грамматике английского языка, медицине, астрономии, финансам, истории. Сегодня платформу используют более 300 000 молодых людей в Узбекистане. Контент платформы Khan Academy переведен на 36 языков и используется более чем 80 миллионами человек на более чем 190 языках.