Бухоролик сайловчилар билан учрашувда президентликка номзод Шавкат Мирзиёев педагогларни қўллаб-қувватлашга оид режалари ҳақида сўзлаб берди.
Жумладан:
“Муаллимларнинг машаққатли меҳнатини муносиб рағбатлантириш мақсадида, уларнинг кўп йиллик иш стажи учун илк бор устама ҳақи тўлаш тизими жорий этилади.
Бошланғич синф ўқитувчиларининг ҳафталик юкламаси 18 соатдан 16 соатга, юқори синф ўқитувчилариники 20 соатдан 18 соатга туширилади.
Бу орқали, тўлиқ ставкада ишламаётган жами 150 минг нафар муаллимнинг ойлиги ўртача 30 фоизга оширилади.
Ўқитувчиларга ҳар йили сиҳатгоҳларда соғлиғини тиклаши учун имтиёзли йўлланмалар берилади. Шунингдек, ҳар йили 1 минг нафар муаллим стажировка ўташ учун хорижга юборилади”, — деди номзод.

На встрече с бухарскими избирателями кандидат в президенты Шавкат Мирзиеев рассказал о своих планах по поддержке педагогов.
«В целях адекватного стимулирования кропотливой работы учителей впервые будет введена система надбавок за их многолетний стаж работы.
Еженедельная нагрузка учителей начальной школы сокращается с 18 до 16 часов, а учителей старших классов — с 20 до 18 часов.
Благодаря этому заработная плата в общей сложности 150 000 учителей, которые не работают полный рабочий день, будет увеличена в среднем на 30 процентов.
Ежегодно учителям будут выдаваться льготные путевки для оздоровления в санаториях. Также ежегодно 1000 преподавателей будут отправляться на стажировку за границу», — сказал кандидат.