Ушбу саҳифада фан олимпиадасининг шаҳар/туман босқичини ўтказиш бўйича йўриқнома билан танишиб чиқишингиз мумкин.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг 02-02/5-1692 хатига асосан Асосий олимпиаданинг II (туман, шаҳар) босқичи умумий ўрта таълим муассасалари, нодавлат таълим ташкилотларининг 9-11-синф ҳамда касб-ҳунар мактабларининг 1-2-босқич ўқувчилари ўртасида Республикамизнинг барча туманларида жорий йил 17-21-октябр кунлари ўтказилади.
Умумий ўрта таълим ташкилотлари ўқувчилари ўртасида Асосий олимпиаданинг II (туман, шаҳар) босқичини ўтказиш бўйича
Ўзбекистон Республикаси Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг 2023 йил 3 октябрдаги 02-02/5-1692 – сонли хатига 1-илова
Мазкур йўриқнома 2023/2024 ўқув йилида туман (шаҳар) миқёсида ўтказиладиган асосий олимпиаданинг II босқичини (кейинги ўринларда – олимпиада) ташкил этиш ва ўтказиш жараёнида қўлланилади.
2. Туман (шаҳар) Мактабгача ва мактаб таълими бўлимларида Олимпиадани ташкил этиш бўйича ташкилий қўмита тузилади.
- олимпиада ўтказиладиган жойни белгилайди ва тасдиқлайди;
- олимпиада ўтказиладиган жой ва вақти бўйича умумий ўрта таълим муассасалари, касб-ҳунар мактабларини ва нодавлат таълим ташкилотларини хабардор қилади;
- ҳакамлар ҳайъати таркиби, апелляция комиссияси аъзолари, аудитория раҳбарлари рўйхатини шакллантиради, бунда ҳакамлар ҳайъати таркибига юқорида қайд этилган таълим муассасаларида албатта аъзо бўлиши лозим;
- олимпиада назорат материалларининг махфийлигини таъминлайди;
олимпиадани йўриқнома талаблари асосида ўтказилишини таъминлайди; - очиқлик ва шаффофликни таъминлаш мақсадида иштирокчилар, ота-оналар, ўқитувчилар ва кузатувчилар учун ҳар бир фандан алоҳида-алоҳида телеграм каналлар ташкил қилинади ва бу каналлар номлари рўйхати олимпиада ўтказилаётган бинонинг барчага кўриш имкони бўлган, қулай жойларига илиб қўйилади, бу каналларга аъзо бўлиш тарғиб қилинади;
- ўқувчилар тест топшириқларини якунлагандан сўнг, саволлар китобчаси иштирокчиларнинг ўзида қолдирилади ҳамда жавоблар варағи сканер ёки расмга олиниб, ҳар бир фан бўйича ташкил қилинган телеграмм каналга жойланади (барча иштирокчиларнинг жавоблар варақаси электрон шаклда каналда бўлиши шарт!);
- олимпиада ўтказилаётган хоналарни, йўлакларни назорат қилиш учун холис кузатувчилар (журналистлар, блогерлар, ОАВ вакиллари, ота-оналар, ўқитувчилар) жалб қилинади, бунда бу кузатувчилар ўз алоқа воситаларини (телефон, гаджетлар ва ҳ.) топширган ҳолда киритилади ва жараёнларни кузатиб туришга рухсат берилади;
- барча олимпиада иштирокчилари тўғрисидаги маълумотларни olympiad.uzedu.uz ахборот тизимига киритилишини мувофиқлаштиради;
- олимппиада натижалали ва ҳакамлар ҳайъати қарори асосида ғолибларни кейинги босқичда иштирок этиши бўйича тавсияни юқори турувчи ташкилий қўмитага тақдим этади.
4. Олимпиада умумий ўрта таълим муассасалари, нодавлат таълим ташкилотларининг 9-11 синф ҳамда касб-ҳунар мактабларининг 1-2-босқич ўқувчилари ўртасида 2-иловадаги жадвал асосида 16 та фандан ўтказилади.
Академик лицейлар (Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги, ички ишлар вазирлиги ҳамда бошқа вазирликлар тасарруфдаги академик лицей) ҳамда Ихтисослаштирилган таълим муассасалари агентлиги тизимидаги мактабиларнинг биринчи босқич ғолиблари тўғридан-тўғри учинчи босқичда иштирок этиши белгиланганлиги сабабли, олимпиаданинг мазкур босқичида иштирок этмайди.
2-§. Олимпиада натижаларини баҳолаш
5. Олимпиада барча фанлардан тест синовлари шаклида ташкил қилинади.
6. Тест синовларида ҳар бир фандан 30 та тест саволлари тақдим қилинади. Биринчи гуруҳ фанларидан (математика, физика, кимё, биология, информатика ва ахборот техгологиялари) топшириқларни бажариш учун 90 дақиқа; иккинчи гуруҳ фанларидан (тарих, география, она тили ва адабиёт, ўзбек тили, қорақалпоқ тили ва адабиёти, инглиз тили, француз тили, немис тили, рус тили ва адабиёти, тожик тили, қозоқ тили) топшириқларни бажариш учун 60 дақиқа вақт ажратилади.
7. Биринчи гуруҳ фанларидаги тест топшириқларининг дастлабки 10 таси содда даражасидаги ёпиқ (A, B, C, D жавоб вариантларидан танланади) тест бўлиб, ҳар бир тўғри жавоб учун 0,9 балл;
кейинги 10 таси ўрта қийинлик даражасидаги ёпиқ (A, B, C, D жавоб вариантларидан танланади) тест бўлиб, ҳар бир тўғри жавоб 1,5 балл;
қолган 10 таси очиқ (жавоби ёзиладиган) тест бўлиб, ҳар бир тўғри жавоб
2,6 балл билан баҳоланади, жами 50 балл (10*0,9+10*1,5+10*2,6=50).
Иккинчи гуруҳ фанларидаги тест топшириқларнинг дастлабки 10 таси содда даражасидаги ёпиқ (А, В, С, D жавоб вариантларидан танланади) тест бўлиб, ҳар бир тўғри жавоб 0,9 балл;
кейинги 10 таси ўрта қийинлик даражасидаги ёпиқ (A, B, C, D жавоб вариантларидан танланади) тест бўлиб, ҳар бил тўғри жавоб 1,5 балл;
қолган 10 таси мураккаб даражадаги ёпиқ (A, B, C, D жавоб вариантларидан танланади) тест бўлиб, ҳар бир тўғри жавоб 2,6 балл билан баҳоланади, жами 50 балл (10*0,9+10*1,5+10*2,6=50).
8. Тест натижаларига кўра, ҳар бир фан ва синф кесимида иштирокчилар орасидан баллар кетма-кетлигида 3 нафар ғолиб (1-, 2-, 3-ўринлар) аниқланади;
ҳакамлар ҳайъати қарори асосида ташкилий қўмита томонидан учинчи босқичда иштирок этиш учун тавсия этилади.
9. Тест натижаларига кўра, ғолиб ўринлар учун бир нечта иштирокчиларнинг баллари тенг бўлган тақдирда, берилган тест топшириқларининг юқори балл бериладиган қисми бўйича кўп балл тўплаган ўқувчи устунликка эга бўлади (яъни, учинчи 10 ликдан (21-30 саволлар) юқори балл тўплаган номзод устунликка эга бўлади.Агар у ҳам тенг бўлса, иккинчи ўнлик (11-20 саволлар) таҳлил қилинади).
10. Ҳар бир қисм бўйича ҳам баллар тенг бўлган тақдирда ўқувчиларга ҳакамлар ҳайъати томонидан қўшимча 3 та очиқ тест (жавоби ёзиладиган) берилади ва ғолиб аниқланади.
11. Барча фанлардан тест топшириқлари Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги томонидан тузилади ва махфийлиги таъминланган ҳолда жойларга етказилади.
12. Жойларга етказилган тест топшириқларининг маҳфийлигини таъминлаш, жараёнларнинг шаффоф, адолатли ва барча хавфсизлик чораларини кўрган ҳолда ташкил этиш, олимпиада жараёнларини (топшириқларни қоғозга чиқариш вақтида, иштирокчилар тест топшираётган вақтида, ҳакамлар ҳайъати ишларни текшираётган вақтда) ижтимоий тармоқларда (Facebook, Инстаграм, YouTube) жонли тарзда намойиш қилинишига туман (шаҳар) Мактабгача ва мактаб таълими бўлими мудирлари шахсан масъул ҳисобланади.
13. Барча ҳудудларда олимпиада жараёнлари бир вақтда соат 11:00 да бошланади.
14. Топшириқлар иштирокчиларга ўзбек ёки рус тилларида берилади. Чет тиллар ва қардош тиллар бундан мустасно. Қорақалпоғистон Республикасида туман (шаҳар) босқичи учун топшириқлар қорақалпоқ тилига таржима қилиниши мумкин. Бунда таржима қўлёзма шаклда ўқувчиларга тақдим этилишига рухсат берилади.
3-§. Ҳакамлар ҳайъати
15. Олимпиадада ташкилий қўмита томонидан 3 кишидан 7 кишигача таркибда ҳакамлар ҳайъати тузилади.
16. Иштирокчиларга топшириқларни бажариш учун берилган вақт якунлангандан сўнг, аудитория раҳбари томонидан ўқувчиларнинг ишлари йиғиб олинади ва шифрланган ҳолда ҳакамлар ҳайъатига топширилади.
17. Ҳакамлар ҳайъати олимпиада иштирокчиларнинг ишларини текшириш учун тест топшириқларининг тўғри жавобларини тайёрлайди ҳамда шу асосида холисона текширади ва баҳолайди.
18. Иштирокчиларнинг жавоблар варағида битта саволга икки ва ундан ортиқ жавоблар тўғри деб белгиланган бўлса, уларнинг биронтаси ҳам инобатга олинмайди ва ушбу саволнинг жавоби учун 0 балл қўйилади.
19. Ҳакамлар ҳайъати томонидан ўқувчиларнинг бажарган ишлари текширилаётган пайтда, ташкилий қўмита томонидан топшириқларнинг тўғри жавоблали ва ечимлари эълон қилинади.
20. Топшириқлар орасида хато тузилган ёки тўғри жавоби мавжуд бўлмаган саволлар аниқланса, барча иштирокчиларга мазкур савол учун белгиланган балл берилади (бунда, иштирокчилар орасида ушбу тест топшириғи учун балл қўйилганларга қайта яна балл қўшилмаслигини нобатга олиш лозим).
21. Ҳакамлар ҳайъати барча ўқувчиларнинг ишларини текшириб бўлгандан
сўнг, балларни Excel дастурига киритади ҳамда аудиторияга йиғилган иштирокчиларга ўз ишлари баҳоланган ҳолатда танишишлари учун тақдим этилади. Иштирокчиларнинг аудиториядаги ҳаракатлари (ўз ишларини ўзгартириб қўйиши, жавоблар варағини қайтариб топширмаслиги олди олиниши керак) қатъий назоратга олинади.
22. Иштирокчилар ўз ишларини ҳакамлар ҳайъати томонидан тўғри ва адолатли текширилганлигига ишонч ҳосил қилсалар, уни қайтариб ҳакамлар ҳайъатига топширади.
23. Агар иштирокчилар ҳакамлар ҳайъати баҳолаган ишларига эътироз билдирсалар, уларга ҳакамлар ҳайъати томотидан шу савол бўйича тушунча берилиши керак.
24. Барча иштирокчиларнинг ишлари қайта йиғиб олингандан сўнг, баллар
ўзгарган ҳолатлар мавжуд бўлса, шу асосида якуний қарор шакллантирилади ҳамда якуний қарор ва ғолиб бўлган 3 нафар иштирокчининг жавоблар варағидан нусха олиниб, барчага эълон қилинади.

Рекомендации по проведению олимпиады (городской/районный этап) - Ta’lim / Образование
На этой странице вы можете ознакомиться с инструкциями по проведению городского/районного этапа олимпиады.
Согласно письму Министерства дошкольного и школьного образования от 02-02/5-1692, II (районный, городской) этап Основной Олимпиады будет проводиться во всех районах (городах) республики с 17 по 21 октября текущего года среди учащихся 9-11 классов общеобразовательных учреждений, негосударственных образовательных организаций и 1-2 курсов профессиональных училищ.
Инструкция по проведению II (районного, городского) этапа основной олимпиады среди учащихся общеобразовательных организаций
Приложение 1 к письму № 02-02/5-1692 от 03.10.2023г. Министерства дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан
Настоящая инструкция используется в процессе организации и проведения II этапа основной олимпиады (далее – Олимпиада), проводимой на районном (городском) уровне в 2023/2024 учебном году.
2. В районных (городских) отделах дошкольного и школьного образования создается оргкомитет по организации Олимпиады.
3. Оргкомитет:
• определяет и утверждает место проведения Олимпиады;
• информирует общеобразовательные учреждения, профессиональные училища и негосударственные образовательные организации о месте и времени проведения олимпиады;
•  формирует состав жюри, список членов апелляционной комиссии, руководителей аудиторий, при условии, что в состав жюри обязательно входят члены вышеуказанных учебных заведений;
• обеспечивает конфиденциальность контрольных материалов олимпиады;
• обеспечивает проведение олимпиады в соответствии с требованиями инструкции;
• в целях обеспечения открытости и прозрачности для участников, родителей, педагогов и наблюдателей будут организованы отдельные телеграм-каналы по каждому предмету, и список названий этих каналов будет вывешен на видимых и удобных для всех местах в здании, где проводится олимпиада;
• после того, как учащиеся выполнили тестовые задания, книжка с вопросами оставляется самим участникам, а лист с ответами сканируется или фотографируется и публикуется в телеграм канале, организованный по каждому предмету (лист с ответами всех участников должен быть в электронном виде на канале!);
• для контроля за помещениями, коридорами, в которых проходит олимпиада, привлекаются наблюдатели (журналисты, блогеры, представители СМИ, родители, педагоги), при этом наблюдатели сдают свои средства связи (телефоны, гаджеты и т.д.).);
• координирует включение информации обо всех участниках Олимпиады в информационную систему olympiad.uzedu.uz;
• по итогам и решению жюри представляет рекомендацию для участия победителей в следующем этапе оргкомитету высокого уровня.
4. Олимпиада проводится по 16 предметам на основании таблицы приложения 2 среди учащихся 9-11 классов общеобразовательных учреждений, негосударственных образовательных организаций и 1-2 курсов профессиональных училищ.
Академические лицеи (академический лицей, находящийся в ведении Министерства высшего образования, науки и инноваций, Министерства внутренних дел и других министерств), а также победители первого этапа школ в ведомственной системе специализированных учебных заведений не участвуют в данном этапе Олимпиады. Они будут участвуют с третьего этапа.
2-§. Критерии оценивания олимпиадных заданий
6. В тесте будет представлено 30 тестовых вопросов по каждому предмету. Отводится 90 минут на выполнение заданий по предметам первой группы (математика, физика, химия, биология, информатика и информационные технологии); по предметам второй группы (история, география, родной язык и литература, узбекский язык, каракалпакский язык и литература, английский язык, французский язык, немецкий язык, русский язык и литература, таджикский язык, казахский язык) на выполнение заданий отводится 60 минут.
7. Первые 10 тестовых заданий по предметам первой группы представляют собой закрытый (выбирается из вариантов ответов A, B, C, D) тест, за каждый правильный ответ оценивается в 0,9 балла;
следующие 10 тестов — закрытые тесты средней сложности (выбирается из вариантов ответа A, B, C, D), за каждый правильный ответ оценивается в 1,5 балла;
последние 10 тестов — открытые тест, в которых нужно написать правильный ответ оценивается в 2,6 балла. Общее оценка суммируется в 50 баллов (10*0,9+10*1,5+10*2,6=50).
Тесты по предметам второй группы первые 10 заданий представляют собой закрытый (выбирается из вариантов ответов А, В, С, D) тест наивысшего уровня, каждый правильный ответ оценивается в 0,9 балла;
следующие 10 закрытых тестов средней сложности (выберается из вариантов ответа А, B, C, D), каждый правильный ответ оценивается в 1,5 балла;
остальные 10 — закрытый (выберается из вариантов ответа А, B, C, D) тест, каждый правильный ответ оценивается в 2,6 балла, всего 50 баллов (10*0,9+10*1,5+10* 2,6=50).
8. По итогам тестирования среди участников будут определены 3 победителя (1, 2, 3 места) в порядке набранных баллов по каждому предмету и классу и будут рекомендованы оргкомитетом для участия в третьем этапе на основании решения жюри.
9. Согласно результатам тестирования, при равенстве баллов нескольких участников за выигрышные места преимущество получает учащийся, набравший наибольшее количество баллов в той части заданных тестовых заданий, где ему присваивается более высокий балл (т. е. кандидат, набравший наибольшее количество баллов в третьих 10 вопросов (вопросы 21-30), будет иметь преимущество. Если он также равен, будут сравнивать вторые 10 вопросов (вопросы 11-20)).
10. В случае равенства баллов по каждому разделу жюри присудит учащимся дополнительные 3 открытых теста (ответ на которые будет записан) и определит победителя.
11. Тестовые задания по всем предметам составляются Министерством дошкольного и школьного образования и доставляются на места в конфиденциальном порядке.
12. За обеспечением конфиденциальности тестовых заданий, доставляемых на места, за организацию процессов прозрачными, справедливыми и со всеми мерами безопасности, за обеспечение прямой трансляции олимпиадных процессов (в момент оформления заданий на бумаге, в момент сдачи теста участниками, в момент проверки работ жюри) в социальных сетях (Facebook, Instagram, YouTube) несут персональную ответственность заведующие отделами дошкольного и школьного образования.
13. Процессы олимпиады во всех регионах начнутся одновременно в 11:00.
14. Задания выдаются участникам на узбекском или русском языках. Исключение составляют иностранные и родственные языки. Задания для районного (городского) этапа в республике Каракалпакстан можно перевести на каракалпакский язык. При этом перевод разрешается представлять учащимся в рукописном виде.
15. Оргкомитет Олимпиады формирует членов жюри в составе от 3 до 7 человек.
16. По истечении времени, отведенного участникам на выполнение заданий, работа учащихся собирается руководителем аудитории и передается членам жюри в зашифрованном виде.
17. Члены жюри готовят правильные ответы на тестовые задания для проверки работы участников Олимпиады и на основании этого объективно проверяют и оценивают.
18. Если в листе ответов участников два и более ответа на один и тот же вопрос отмечены как правильные, то ни один из них не учитывается и за ответ на этот вопрос выставляется 0 баллов.
19. В то время как работа, выполненная учащимися, проверяется членами жюри, правильные ответы и решения заданий публикуются оргкомитетом.
20. В случае выявления среди заданий вопросов с ошибкой или отсутствием правильного ответа, всем участникам присваивается определенный балл за данный вопрос (при этом следует учитывать, что баллы не начисляются повторно тем, кто получил баллы за данное тестовое задание среди участников).
21. После того, как члены жюри проверят работы всех учеников, оценки будут занесены в программу Excel и представлены участникам в аудитории, чтобы они могли увидеть свои работы в оцениваемом состоянии. Действия участников в аудитории (изменение работы, невозврат листа ответов не допускаются) будут строго контролироваться.
22. Когда участники убедятся, что их работа была должным образом и справедливо проверена, они передадут ее обратно членам жюри.
23. Если участники возражают против оцененной работы, то члены жюри должны дать им разъяснения по данному вопросу.
24. После сбора работ всех участников, если возникнут случаи изменения баллов, на основании этого будет принято окончательное решение, а окончательное решение и листы ответов 3-х участников-победителей будут скопированы и объявлены всем.