Эндиликда Ўзбекистонда ҳар бир мактабнинг 9-синфидан бошлаб биттадан «Ёш гвардиячилар» ватанпарварлик синфлари ташкил этилади. Бу ҳақда Миллий гвардия ахборот хизмати раҳбари Даврон Жуманазаров маълум қилди.
Мақсад – ёшларни ҳарбий ватанпарварлик руҳида тарбиялаш
Унинг билдиришича, ўқувчи ёшларни ҳарбий ватанпарварлик руҳида тарбиялашга қаратилган чора тадбирлар доирасида Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигининг “Умумий ўрта таълим мактабларида «Ёш гвардиячилар» ихтисослаштирилган синфлари фаолиятини ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қўшма қарори тайёрланди.
56 та мактабда синфлар мавжуд эди
Шу кунга қадар Миллий гвардия тасарруфида Республика бўйлаб ҳар бир вилоятда 4 тадан мактабларда жами 56 та мактабларда 265 та «Ёш гвардиячилар» синфлари мавжуд бўлган. Эндиликда қарорга асосан ҳар-бир мактабда биттадан «Ёш гвардиячилар» ватанпарварлик синфлари ташкил этилади
Икки босқич
Бу икки босқичда амалга оширилади:
биринчи босқичда — 2024/2025-ўқув йилида 2 530 та,
иккинчи босқичда — 2025/2026-ўқув йилида 2 536 та мактабда ҳарбий ватанпарварлик синфлари ўз фаолиятини бошлайди.

С нового учебного года во всех школах Узбекистана откроют военно-патриотические классы. До этого такие классы были организованы только в 56 школах по всей республике.
В ходе брифинга руководитель информационной службы Национальной гвардии Даврон Джуманазаров рассказал, что в каждой образовательной школе по всей республике, начиная с 9-го класса, будут организованы военно-патриотические классы.
Идея будет реализована в два этапа: на первом – в 2024/2025 учебном году такие классы появятся в 2 530 школах, на втором этапе – в 2025/2026 году – в 2 536.
Такое решение было принято совместно с Министерством дошкольного и школьного образования с целью воспитания молодежи в духе военного патриотизма.
Напомним, в 2021 году президент Шавкат Мирзиёев объявил о создании военно-патриотического движения «Ватан углони» для воспитания детей и подростков.