Ilg‘or ish tajribasining ommalashtirilganligi to‘g‘risidagi sertifikatning amal qilish muddati qancha?
Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi huzuridagi Respublika ta’lim markazining 01/11-9-109 xatida ushbu savolga to‘liqligicha javob berilgan:
O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining “O‘qituvchilarning ilg’or tajribasi va faoliyali davomida qo‘llab kelayotgan zamonaviy metodikalarini ommalashtirish tartibini takomillashtirish to‘g‘risida”gi 2024-yil 7-fevralda 32-sonli buyrug’i qabul qilingan.
Mazkur buyruq qabul qilinishi munosabati bilan ijtimoiy tarmoqlar va Respublika ta’lim markazining ishonch telefon raqamiga ko‘plab pedagoglar tomonidan o‘tgan o‘quv yillar davomida ishlari ommalashtirilib, tegishli sertifikatga ega bo‘lgan pedagog xodimlarning sertifikat muddati bekor qilindimi?” mazmunidagi murojaatlar kelib tushmoqda.
Ushbu murojaatlar yuzasidan shuni ma’lum qilamizki, o‘tgan o‘quv yillari davomida Respublika ta’lim markazi direktorining 2021-yil 26-yanvardagi “Ilg’or ish tajribalarni o‘rganish va ommalashtirish tartibi to‘g‘risida”gi (bugungi kunda o‘z kuchini yo‘qotgan) buyrug’i asosida pedagog xodimlarning ishlari ommalashtirilib, tegishli Kengashlarning qarori qabul qilingan kundan boshlab besh yilga, Xalq ta’limi vazirining “O‘qituvchilarning ilg‘or tajribasi va faoliyati davomida qo‘llab kelayotgan zamonaviy metodikalarini ommalashtirish tartibini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 2022-yil 25-avgustdagi 279-sonli (bugungi kunda o‘z kuchini yo‘qotgan) buyrug‘i asosida ishlari ommalashtirilib, tegishli sertifikatga ega bo‘lgan pedagog xodimlarning sertifikati amal qilish muddati berilgan kundan boshlab, uch yilga amal qiladi.

Какой срок действия сертификата о популяризации передового опыта работы?
Полный ответ на этот вопрос был дан в письме 01/11-9-109 Республиканского образовательного центра при Министерстве дошкольного и школьного образования:
Принят Приказ Министра дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан от 7 февраля 2024 года №32 «О совершенствовании порядка популяризации передового опыта и современных методов, используемых педагогами в годы их активной деятельности».
В связи с принятием настоящего приказа в социальных сетях и на телефон доверия Республиканского центра образования педагоги обратились с вопросом: «Отменен ли срок действия сертификата педагогических кадров, работа которых была популяризирована в предыдущие учебные годы?».
В связи с этими обращениями сообщаем, что за прошедшие учебные годы на основании приказа директора Республиканского центра образования от 26 января 2021 года “О порядке изучения и популяризации передового опыта работы”(утратившего силу на сегодня) работа педагогических работников была популяризирована и возобновлена на пять лет со дня принятия решения соответствующими Советами., На основании приказа министра народного образования от 25 августа 2022 г. N 279 (утратившего силу на сегодняшний день) «Об утверждении Порядка популяризации передового опыта и современных методик воспитания, поддерживаемых педагогами в ходе их деятельности» работа популяризируется и действует в течение трёх лет со дня выдачи сертификата педагогических работников, имеющих соответствующее удостоверение.