Xabaringiz bor, 2024-2025-oʻquv yilida mamlakatimizdagi 1500 ta maktabda yangi baholash tartibi joriy qilindi va ayni vaqtda ushbu taʼlim muassasalarida oʻquvchilarning bilim darajasi mazkur tizim asosida baholanmoqda.
Yangi baholash tizimi boʻyicha pedagoglar va ota-onalardan kelib tushayotgan ayrim savollarga Maktabgacha va maktab ta’lim vazirligi javob berib oʻtdi.
Savol: Biz turli ijtimoiy tarmoq sahifalari orqali CHSB test savollarini olyapmiz, ammo ushbu savollarda turli tafovut va noaniqliklarni kuzatyapmiz. Buning sababi nimada?
Javob: Yangi baholash tizimi joriy etilgan maktab oʻquvchilari bilimini baholash uchun Pedagogik mahorat va xalqaro baholash ilmiy-amaliy markazi tomonidan namunaviy test savollari ishlab chiqilgan hamda Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligining e-maktab.uz platformasiga joylashtirilgan.
Pedagoglar va ota-onalardan yangi baholash tizimi boʻyicha barcha fanlarga tegishli namunaviy test savollarini faqat e-maktab.uz platformasidan yuklab olishlarini soʻraymiz. Boshqa turdagi axborot kanallari va ijtimoiy tarmoq sahifalaridagi savollarning toʻgʻriligi haqidagi xabarlar haqiqatga mos emas.
Savol: CHSB imtihonlari uchun sarflanayotgan qogʻoz va bosmaxona xarajatlari qaysi mablagʻlar hisobidan qoplanyapti? Buning uchun ota-onalardan mablagʻ talab etiladimi?
Javob: Yoʻq, ota-onalardan mablagʻ talab etilmaydi.
— Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligining 2024-yil 17-oktabrdagi tegishli buyrugʻiga asosan, 2024-yil I va II chorak imtihonlari Toshkent shahar, Xorazm va Toshkent viloyatlaridagi tanlab olingan va yangi baholash tizimi joriy etilgan 168 ta maktabda e-maktab.uz platformasi orqali onlayn, qolgan 1332 ta maktabda anʼanaviy tarzda tashkil etilishi belgilangan.
— Anʼanaviy tarzda imtihon oʻtkaziladigan 582 ta maktab uchun ajratiladigan (6400 ta oʻram) qogʻoz mahsulotlari Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi huzuridagi Taʼlim sohasida islohotlarga koʻmaklashish jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan qoplanadi. Shuningdek, ushbu maktablarning nazorat materiallari hududiy boshqarmalarga maxsus ajratilgan printer qurilmalarida chop etiladi.
— Qolgan 750 ta maktabga ajratiladigan nazorat materiallari oʻrnatilgan tartibda vazirlik tizimidagi G‘afur G‘ulom nomidagi nashriyot-matbaa ijodiy uyida chop etib kelinmoqda.
❌ Mazkur xarajatlar uchun ota-onalardan pul mablagʻlari talab etilishi mumkin emas.
Savol: Agar imtihon kunlari farzandim kasal boʻlib qolganligi sababli sinovlarda qayta ishtirok etsa, imtihon ballari tushib ketar ekan, shu toʻgʻrimi?
Javob: Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining 2024-yil 7-avgustdagi tegishli buyrugʻi bilan tasdiqlangan “Mezonlarga asoslangan baholash tizimini umumiy oʻrta taʼlim maktablariga joriy etish boʻyicha tartib”da bu haqida batafsil aytib oʻtilgan.
— Unga binoan, asosli sabablar (kasal boʻlganligi, yaqin qarindoshlaridan birining vafoti, turli olimpiada va tanlovlardagi ishtiroki)ga koʻra baholash jarayonida qatnasha olmagan oʻquvchilar uchun sinovlar alohida oʻtkaziladi. Bunda oʻquvchilarga amaldagi baholash mezonlari (maksimal 40 ball)ga koʻra olgan ballari qoʻyiladi.
— Uzrsiz sabablarga koʻra baholashda qatnashmagan, ichki tartib-qoidalarni buzgani uchun jarayondan chetlashtirilgan yoki 12 balldan past natija qayd etgan oʻquvchilarning maksimal bali 26 balldan oshishi mumkin emas.

Как известно, в 2024-2025 учебном году в 1500 школах нашей страны был введен новый порядок оценивания, и в настоящее время уровень знаний учащихся в этих учебных заведениях оценивается на основе этой системы.
В Министерстве дошкольного и школьного образования ответили на некоторые вопросы педагогов и родителей о новой системе оценивания.
Вопрос №1: Мы получаем тестовые вопросы суммативных работ через различные страницы социальных сетей, но наблюдаем расхождения и неточности в этих вопросах. В чем причина?
Ответ: Образцы суммативных работ разрабатываются Научно-практическим центром педагогического мастерства и международной оценки и размещаются на платформе E-maktab.uz Министерства дошкольного и школьного образования.
— Просим учителей и родителей скачивать образцы суммативных работ по всем предметам только с платформы emaktab.uz. Сообщения о правильности или неправильности вопросов на других новостных каналах и страницах в социальных сетях не соответствуют действительности.
Вопрос №2: Какие средства используются для покрытия расходов на бумагу и распечатку СОР и СОЧ? Требуется ли финансирование со стороны родителей?
Ответ: нет, от родителей никаких средств не требуется.
— Согласно соответствующему приказу Министерства дошкольного и школьного образования от 17 октября 2024 года в 168 школах города Ташкента, Хорезмской и Ташкентской областей за 1 и 2 четверти 2024 года, где была введена новая система оценивания СОЧ проводится онлайн через платформу E-maktab.uz , В остальных 1332-х школах запланировано проведение СОЧ традиционным образом
— Бумажная продукция (6,4 тыс. рулонов), выделенная для 582 школ, где традиционно проводится СОЧ, будет оплачена за счет средств Фонда содействия реформам в сфере образования при Министерстве дошкольного и школьного образования. Также контрольные материалы этих школ распечатываются на принтерах, специально выделенных для региональных отделений.
— Контрольные материалы, выделенные остальным 750 школам, печатаются в установленном порядке в издательстве Гафур Гулям при Министерстве.
❌ Денежные средства на указанные расходы с родителей не требуются!!!
Вопрос №3: Если мой ребенок болел во время СОЧ, и по выходу в школу ему необходимо написать контрольную работу, правда ли, что результаты при пересдаче будут снижены?
Ответ: Ответ на данный вопрос подробно описан в «Порядке внедрения критериальной системы оценивания в общеобразовательных школах», утвержденном соответствующим приказом Министра дошкольного и школьного образования от 7 августа 2024 года.
— Согласно ему, тесты проводятся отдельно для учеников, которые не смогли участвовать в процессе оценивания по уважительным причинам (болезнь, смерть близкого родственника, участие в различных олимпиадах и конкурсах). При этом учащимся выставляются баллы, полученные в соответствии с применимыми критериями оценки (максимум 40 баллов).
— Учащиеся, которые не участвовали в оценивании без уважительных причин, были исключены из процесса из-за нарушения внутренних процедур или зафиксировали результат ниже 12 баллов, не могут превысить максимальный балл в 26 баллов.