Финларда биринчи синф ёҳуд ноёб мактаб қоидалари - Ta’lim / Образование
Яқинда Финляндияга кўчиб келган дўстим фарзандини ўтган йили 1-синфга олиб борди. У хавотирга тушиб, рус анъаналарига кўра, тадбирга тайёрланди. Ҳар ҳолда бошқа давлат, уни ўрнига биринчи синф. Тайёрланмай бўладими? Кейинчалик у шок ҳолатда бўлган воқеаларни айтиб берди.
finlandiya-shkola-230
Биринчи шок
Мактаб олдида 14 август куни соат 9:00 да йиғилиш керак. Дастлабки шок ҳолатим, ўқувчилар худдики уйда нима кийишса, ўша кийимда келишган. Костюм шим, галстук тақиб, гулчамбар кўтариб олган ўғлим ҳамманинг кўз ўнгида таклиф қилинган санъаткорга ўхшаб қолди.
Ўқитувчини гул билан биздан бошқа ҳеч ким табрикламади. Шарлар, куй-қўшиқлар умуман йўқ. Мактаб директори чиқиб ким қайси синфга боришини айтди ва шу билан бизнинг биринчи сентябрь ниҳоясига етди.
Барча чет элликлар: ҳиндлар, яҳудийлар, руслар, украинлар ва бошқалар бир синфда ўқишади. Дарсни фин ўқитувчи ва уч нафар таржимон олиб боради.
Иккинчи шок
Ота-оналардан мактабга тайёргарлик учун ҳеч нарса талаб этилмайди. Мактаб папкасидан тортиб кепкагача мактаб таъминлайди. “Сизнинг фарзандингиз жуда ажойиб, биз у билан тил топишиб кетишимизга ишончим комил” ҳамма ўқитувчининг тилида шу гап.
Ўқитувчиларнинг ягона сўрови фарзандингиз билан етарлича вақт ўтказаяпсизми? Агар жавоб йўқ бўлса, сизни мактаб психологи билан учрашувга таклиф қилишади.
Учинчи шок
Учинчи шок: ҳамма ўзи нима ейишини мактаб сайти орқали бир кун олдин хабар беради, баъзи болаларга ёғли овқат мумкин эмас. Барчасини сиз ўзингиз олдиндан буюртма берасиз.
Форма деган нарса умуман йўқ, ким қандай хоҳласа, шундай кийим кияди. Партада ўтириш умуман мажбурий эмас, бола хоҳласа, гиламда ўтириб ҳам дарс ўтиши мумкин. Асосийси болага қулай бўлса, бўлди.
Финляндия мактабидаги икир-чикирлар:
• мактаблар ҳудуди тўсилмаган, кириш қисмида хавфсизлик йўқ. Кўпгина мактабларнинг кириш эшигида автоматик қулфлаш тизими ўрнатилган, сиз бинога фақат жадвалга биноан киришингиз мумкин;
• болалар парта қаршисида ўтиришлари шарт эмас, улар полда (гиламчада) ўтириши мумкин. Баъзи мактабларда синф хоналари диванлар ва креслолар билан жиҳозланган. Бошланғич мактаб бинолари гилам ва гиламчалар билан қопланган;
• ўқувчилар ва ўқитувчилар кийими учун бирон бир талаб, шунингдек, форма ҳам йўқ, сиз ҳатто пижамада ҳам келишингиз мумкин. Пойафзални алмаштириш талаб етилади, аммо кўпчилик ёш ва ўрта ёшли болалар пайпоқ билан югуришни афзал кўришади;
• илиқ об-ҳаво шароитида дарслар кўпинча очиқ ҳавода, майсазорда ёки амфитеатр шаклида махсус жиҳозланган скамейкаларда ўтказилади. Танаффус пайтида кичик мактаб ўқувчиларини, ҳатто 10 дақиқа бўлса ҳам кўчага олиб чиқиш керак;
• уй вазифаси камдан-кам ҳолларда сўралади. Болалар дам олишлари керак. Ва ота-оналар болалар билан машғулотларда қатнашмасликлари керак, ўқитувчилар бунинг ўрнига музейга, ўрмонга ёки ҳовузга оилавий саёҳат қилишни маслаҳат беришади;
• “доскада” ўқитиш қўлланилмайди, болалар материални қайта айтиб беришга таклиф қилинмайди. Ўқитувчи дарснинг умумий оҳангини қисқача белгилайди, сўнгра ўқувчилар ўртасида юриб, уларга ёрдам беради ва бажарилаётган вазифаларни назорат қилади. Ёрдамчи ўқитувчи ҳам худди шундай қилади (фин мактабида бундай позиция мавжуд);
• дафтарларга қалам билан ёзиш ва хоҳлаганча ўчириш мумкин. Бундан ташқари, ўқитувчи топшириқни қалам билан текшириши мумкин!
P.S. Нуфузли PISA ташкилоти томонидан ҳар 3 йилда ўтказиладиган халқаро тадқиқотларга кўра, фин мактаб ўқувчилари дунёдаги энг юқори даражадаги билимларини намойиш етишди. Улар, шунингдек, сайёрамизда энг кўп ўқийдиган болалардир, улар табиий фанлар бўйича 2-ўринни ва математикадан 5-ўринни эгалладилар. Бундай юқори балл билан ўқувчилар ўқиш учун энг кам вақт сарфлашлари ақлга сиғмайди.

Первый раз в первый класс. Финский. - Ta’lim / Образование
Одна знакомая, недавно переехавшая в Финляндию, в прошлом году повела ребенка в 1-й класс. Она волновалась и готовилась к событию, как и положено, согласно русским традициям. Позже эмоционально делилась необычным опытом (авторство Наталья Киреева, Хельсинки).
finlandiya-shkola-230
Первый день
«Сбор возле школы в 9 утра, 14 августа. Первый шок. Впечатление, что дети «как спали, так и пришли». Мой сын в пиджачке с галстуком и букетом выглядел как приглашенный артист. Цветов кроме нас никто не дарил, бантов, шаров, песен и прочих атрибутов праздника не было. Директор школы вышла к школьникам 1–4 классов (старшие – в другом здании), сказала пару приветственных слов и поименно указала ученикам, кому в какой класс. Все. Здравствуй, наше самое первое сентября!
Все иностранцы определены в один класс: шведы, арабы, индус, англичанка, по паре детишек из Эстонии, Украины, России. Финская учительница и 3 переводчика. Некоторые дети посещают 1-й класс второй год, поэтому они тоже «на подхвате», в помощь.
Второй шок, уже с положительной стороны: от родителей никакой подготовки к школе не требуется. Буквально все, «от ранцев до сланцев» (портфель, наполненный «канцелярией», шлепки для бассейна, даже полотенце) ребенку выдали в школе. От родителей вообще ничего не требуется: «все хорошо, ваш ребенок замечательный», говорят всем. Единственное, о чем заботятся – достаточно ли времени проводят вместе ребенок и родители.
Третий, запомнившийся момент – столовая. На сайте школы меню на месяц, ребенок сам накладывает себе, что хочет из предложенного, на его школьной странице в Интернете есть «корзина». Меню учитывает любые предпочтения ребенка, любую диету, если таковая имеется, нужно только сообщить, также есть вегетарианская кухня. В столовой дети, как и в классе, сидят каждый за своим столом».
Мелочи школьной жизни в Финляндии:
• территория школ не огорожена, охрана при входе отсутствует. Большинство школ имеет систему автоматического замка на входной двери, попасть в здание можно только согласно расписанию.
• дети не обязательно сидят за партами-столами, могут и на полу (ковре) разместиться. В некоторых школах классы оборудованы диванчиками, креслами. Помещения младшей школы устланы коврами и ковриками.
• форма отсутствует, так же как и какие-то требования по поводу одежды, можно прийти хоть в пижаме. Сменная обувь требуется, но большинство детей младшего и среднего звена предпочитают бегать в носках.
• в теплую погоду уроки часто проводятся на свежем воздухе у школы, прямо на травке, или на специально оборудованных в виде амфитеатра лавочках. Во время перемен учеников младшей школы обязательно выводят на улицу, пусть даже на 10 минут.
• домашнее задание задают редко. Дети должны отдыхать. И родители не должны заниматься с детьми уроками, педагоги рекомендуют вместо этого семейный поход в музей, лес или бассейн.
• обучение «у доски» не применяется, детей не вызывают пересказывать материал. Учитель коротко задает общий тон уроку, затем ходит между учениками, помогая им и контролируя выполняемые задания. Этим же занимается и помощник учителя (есть такая должность в финской школе).
• в тетрадях можно писать карандашом и стирать сколько угодно. Мало того, и учитель может проверить задание карандашом!
P.S. Согласно международным исследованиям, которые раз в 3 года проводит авторитетная организация PISA, финские школьники показали самый высокий в мире уровень знаний. Они также самые читающие дети планеты, заняли 2-е место по естественным наукам и 5-е — по математике. Но даже не это так восхищает педагогическое сообщество. Невероятно, что при таких высоких результатах школьники проводят наименьшее количество времени за учебой.