Biz uzoq vaqtdan beri Yaponiyaning o‘ziga xos an’analari va qoidalariga ega bo‘lgan boshqa Sayyora ekanligiga o‘rganib qolganmiz. Ammo yapon maktabi haqida nima deyish mumkin? Mana, «Quyosh chiqar yurt» haqida to‘qqizta qiziqarli fakt.
Yaponiyadagi bolalar bog‘chasi majburiydir va odatda 3 yoshdan boshlanadi. Bolalar bog‘chasida allaqachon bolalar arifmetika asoslarini o‘zlashtiradilar va hiragana va katakanani o‘qiy oladilar.
Maktabga kirish uchun barcha bolalar imtihon topshirishlari kerak. Maktabga kirish imtihonlarini muvaffaqiyatsiz topshirganlar tayyorgarlik maktabida o‘qishlari yoki kelgusi yilda yana o‘qishga kirishga harakat qilishlari mumkin.
Boshlang‘ich va o‘rta maktablarda ta’lim majburiy va bepul. O‘rta maktab va universitetlarda o‘qish pullik hisoblanadi.
Boshlang‘ich maktabda uy vazifasi berilmaydi. Ammo o‘rta va yuqori maktablarda uy vazifalari juda ko‘p beriladi, shuning uchun yapon o‘rta maktab o‘quvchilari mamlakatdagi eng band odamlar hisoblanishadi.
Har bir maktab o‘ziga xos o‘quvchilar formasiga ega
Maktabga kirganingizdan so‘ng darhol poyabzal uchun shkaflari o‘rnatilganini ko‘rishingiz mumkin bo‘ladi.
Aksariyat maktablarda soch rangi bo‘yicha qat’iy qoidalar mavjud. Faqat sochlarning tabiiy rangi maktab o‘quvchilari uchun maqbul hisoblanadi.
Qizlar uchun ham ba’zi qoidalar mavjud: sochni jingalak qilish, bo‘yanish, tirnoqlrni lakka buyash yoki zargarlik buyumlar taqish (soatdan tashqari) mumkin emas.
Maktab o‘quvchilari faqat oq, qora yoki to‘q ko‘k rangli paypoq kiyishlari mumkin. Agar o‘quvchi deylik, maktab qoidalariga zid bo‘lgan jigarrang paypoq kiygan bo‘lsa, unda bu paypoqlar musodara qilinishi mumkin.
Maktabdagi odatiy yapon sinfi 30-40 o‘quvchidan iborat.
Darslar davomida o‘quvchilar odatda yil bo‘yi bir sinfda bo‘ladilar, o‘qituvchilar esa sinfdan sinfga “ko‘chib” dars o‘tadilar.
O‘quvchilari yapon tilida o‘qish va yozish uchun 2500 ga yaqin belgilarni (harflarni) o‘rganishlari kerak.
Yapon bolalari o‘qish va yozishni uch xil usulda o‘rganishlari kerak: to‘g‘ri yaponcha belgilar, xitoycha belgilarning yaponcha versiyasi va lotin alifbosi.
Yaponiya maktablarida asosiy fanlar matematika, yapon tili, ijtimoiy fanlar, hunarmandchilik, musiqa va jismoniy tarbiya hisoblanadi. Boshlang‘ich sinflarda ingliz tili ham o‘qitiladi.
Maktablar ta’limni takomillashtirish va rivojlantirish uchun axborot texnologiyalaridan foydalanadilar. Barcha maktablarda internet mavjud.
Maktablarda barcha sinflar kichik guruhlarga bo‘linadi. Ushbu guruhlar turli xil tadbirlarni amalga oshiradilar, masalan, sinfni, hovlini, zallarni va boshqalarni tozalashadi.
Tadbirlar klubi maktablarda yana bir muhim omil hisoblanadi. Aksariyat maktablar o‘quvchilarni ikkita klubdan birida qatnashishga undaydi: sport klubi (futbol, kendo, beysbol, dzyudo, tennis, yengil atletika, suzish, voleybol, regbi) yoki madaniyat klubi (xattotlik, matematika, ta’lim). Klub a’zolari darsdan keyin uchrashib, birgalikda vaqt oʻtkazishadi.
Yaponiya maktablarida farroshlar yoʻq. Dars tugagandan soʻng, oʻquvchilar har kuni sinflarni, koridorlarni, yuvinish xonalarni va maktab atrofini tozalashadi.
Yaponiyada bolalar 6 yil davomida boshlang‘ich maktabga, 3 yil davomida o‘rta maktabga, 3 yil davomida yuqori maktabga va 4 yil davomida universitetga boradilar.
Yozgi ta’til taxminan 40 kun davom etadi. Odatda, u 20 iyuldan 31 avgustgacha davom etadi. Qishki ta’til taxminan 10 kun davom etadi va 26 dekabrdan 6 yanvargacha davom etadi. Bahorgi ta’til ham taxminan 10 kun davom etadi va 25 martdan 5 aprelgacha davom etadi.
Yaponiya o‘quv yili aprel oyida boshlanadi.
O’quvchilariga yozgi va qishki ta’til uchun uy vazifalari beriladi.
Odatda, maktab kuni soat 8: 30 dan 15:00 gacha davom etadi.
Maktab o‘quvchilari sog‘lom turmush tarzi, informatika, musiqa, san’at, jismoniy tarbiya va uy xo‘jaligi kabi fanlarni o‘rganadilar, shuningdek an’anaviy san’at – xattotlik va xayku (she’r turi) o‘rgatiladi.
Har bir maktabda o‘quvchilarning sog‘lom ovqatlanishini va menyularni tayyorlashni nazorat qiluvchi dietolog (ovqatlanish mutaxassisi) mavjud.
Yapon bolalari o‘rta maktabdan yuqori maktabga o‘tish uchun imtihonlardan o‘tishlari kerak. Shuningdek, har trimestr oxirida va birinchi va ikkinchi trimestr o‘rtalarida imtihon topshirishadi.
Maktab bitiruvchilarining oliy ta’lim yurtiga kirish imtihonlari natijalari qanchalik yaxshi bo‘lsa, universitet yoki kollej ta’limi uchun pul to‘laydigan yirik kompaniya tomonidan qo‘llab-quvvatlanishadi. Keyin o‘qishni bitirgan talaba ushbu kompaniyada ishlashga boradi va o‘qish uchun pul ish haqqidan ushlab qolinadi.
Universitetda talabalar o‘zi qiziqqan fanlarni tanlaydi. Ularda kurs ishi va diplom ishi degan narsalar yo‘q. Lekin talaba bir necha sahifali hisobotlarni yozishlari shart.

Интересные факты о японских школах - Ta’lim / Образование
Мы уже давно привыкли, что Япония — это другая планета со своими особенными традициями и правилами. Но что можно сказать о японской школе? Вот девять интересных фактов об образовании в Стране восходящего солнца.
Детский сад в Японии является обязательным и обычно начинается в возрасте 3 лет. Уже в детском саду дети овладевают основами арифметики и умеют читать хирагану и катакану.
Для того чтобы поступить в школу, все дети должны сдавать экзамены. Те, кто неудачно сдал вступительные экзамены в школу, могут учиться в подготовительной школе или попробовать поступить еще раз в следующем году.
Образование в начальной и средней школе обязательное и бесплатное. Обучение в старших классах и университетах всегда платное.
В начальной школе не задают домашние задания. Зато в средней и старшей школе домашние задания довольно объемные, поэтому считается, что японские старшеклассники — самые занятые люди в стране.
Каждая школа имеет свою уникальную форму.
Сразу после входа в школу есть шкафчики для обуви.
Большинство школ имеют строгие правила относительно цвета волос. Только естественный цвет волос является приемлемым для школьников.
Некоторые правила для девочек включают в себя: ходить без завивки, косметики, лака для ногтей или ювелирных изделий (за исключением часов).
Школьники могут носить носки только белого, черного или темно-синего цвета. Если студент одел, например, коричневые носки, что против школьных правил, то эти носки могут быть конфискованы.
Типичный японский класс в школе состоит из 30 — 40 человек.
Школьники обычно остаются в одной классной комнате в течение всего года, а учителя перемещаются из класса в класс.
Школьники должны выучить около 2500 символов (букв), чтобы иметь возможность читать и писать по-японски.
Японские дети должны научиться читать и писать тремя различными способами: правильные японские иероглифы, японская версия китайских иероглифов и латинский алфавит.
Основными предметами в школах Японии являются математика, японский, социальные науки, ремесло, музыка и физкультура. Теперь большинство из начальных школ начали преподавание английского языка.
Школы используют информационные технологии для совершенствования и повышения образования. Во всех школах есть интернет.
В школах все классы делятся на мелкие группы. Эти группы выполняют разные виды деятельности, например, уборку класса, двора, залов и т.д.
Клуб мероприятий является еще одним важным фактором в школах. Большинство школ поощряют учеников принять участие в одном из двух клубов, спортивный клуб (футбол, кендо, бейсбол, дзюдо, теннис, легкая атлетика, плавание, волейбол, регби) или клуб культуры (каллиграфия, математика, науки). Участники клубов встречаются после уроков и проводят совместно время.
В японских школах нет уборщиц. После окончания занятий школьники сами ежедневно убирают классы, коридоры, ванные комнаты и территорию вокруг школы.
В Японии дети ходят в начальную школу в течение 6 лет, в среднюю школу в течение 3 лет, в старшие классы в течение 3 лет, а также в университет в течение 4 лет.
Летний отдых длится около 40 дней. Как правило, он идет примерно с 20 июля по 31 августа. Зимние каникулы длятся около 10 дней и приходятся с 26 декабря по 6 января. Весенние каникулы тоже длятся около 10 дней и приходятся с 25 марта по 5 апреля.
Японский учебный год начинается в апреле.
Школьникам даются домашние задания на летние и зимние каникулы.
Обычно учебный день проходит с 8:30 до 15:00.
Школьники изучают такие предметы, как здоровый образ жизни, информатику, музыку, искусство, физическое воспитание и домоводство, а также изучают традиционные искусства — каллиграфию и хайку (вид стихотворения).
Школьникам не разрешается вносить в учебное заведение любую закуску, иногда даже лекарства, такие как конфеты от боли в горле, потому что конфеты считаются закуской.
В каждой школе есть диетолог, который следит за здоровым питанием учащихся и составлением меню.
Чтобы перейти из средней школы в старшую, нужно сдать экзамены. Также нужно сдавать экзамены в конце каждого триместра и в середине первого и второго триместров.
Студенты ВУЗов ездят на автомобилях. Нет такого понятия, как школьный автобус в Японии. Они ходят пешком, ездят на велосипеде или на городском транспорте. В начальную школу ученики ходят маленькими группами.
Чем лучше ваши результаты вступительных экзаменов в ВУЗ, тем более вероятно, что вы получите поддержку крупной компании, которая будет платить за образование в колледже. Затем вы идете на работу в эту компанию и с вашей зарплаты вычитаются деньги за обучение.
В университете студент сам выбирает интересующие его дисциплины. У них нет курсовых и дипломных работ, но нужно писать отчеты на несколько страниц.