Tanlov fanlari boʻyicha imtihonlarni oʻtkazish tartibi - Ta’lim / Образование
Umumiy oʻrta taʼlim muassasalarining 11-sinf bitiruvchilari uchun imtihon topshirish tartibi va shakllari belgilangan talablarga muvofiq tashkil etiladi.
Tanlov fanlari boʻyicha imtihonlarni oʻtkazish tartibi
Bir sinfda oʻquvchilarning ixtiyoridan kelib chiqib bir nechta fan tanlanishi mumkin ammo har bir oʻquvchi faqat 2 ta (Matematika (Chuqurlashtirilgan) variantini tanlagan oʻquvchilar uchun 1 ta) fandan imtihonda ishtirok etadi.
Tanlov fanlaridan imtihonlar joriy yilning 12-iyun 1-fandan, 15-iyun sanasida 2-fandan oʻtkaziladi.
Fizika fanidan imtihon oʻtkazish tartibi
Oʻquvchilarning olgan bilim, koʻnikma va malakalarini aniqlash uchun 2025-2026-oʻquv yilida 11-sinflarda yakuniy imtihon yozma shaklda oʻtkaziladi.
Umumtaʼlim maktablarining 11-sinf oʻquvchilarini fizika fanidan bilim darajasini aniqlash maqsadida yakuniy davlat attestatsiyasi sinovida jami 20 ta topshiriq taqdim etiladi. Savollarning 5 tasi bilishga, 13 tasi qoʻllashga, 2 tasi mulohazaga doir.
Variant topshiriqlarini bajarish uchun 180 daqiqa vaqt beriladi.
Kimyo fanidan imtihon oʻtkazish tartibi
Umumtaʼlim maktablarining 11-sinf oʻquvchilari uchun kimyo fani bilish darajasini aniqlash boʻyicha yakuniy davlat attestatsiyasi sinovida jami 20 topshiriq taqdim etiladi.
Variantda oʻquvchiga 20 ta (9 ta umumiy kimyo, 7 ta organik kimyo, 3 ta anorganik kimyo va 1 ta laboratoriya mashgʻulotlari) savol beriladi. Savollarning 5 tasi bilishga, 12 tasi qoʻllashga, 3 tasi mulohazaga oid boʻladi.
Biologiya fanidan imtihon oʻtkazish tartibi
Umumtaʼlim maktablarining 11-sinf oʻquvchilarini biologiya bilim, koʻnikma va kompetensiyalarini aniqlash maqsadida yakuniy davlat attestatsiyasi sinovida jami 20 ta topshiriq taqdim etiladi.
Variantda oʻquvchiga 20 ta (2 ta tirik tizimlar va ularni oʻrganish, 3 ta hujayra biologik tizim, 3 ta organizm biologik tizim, 3 ta organik olam tizimlari va xilma-xilligi, 3 ta inson va uning salomatligi, 3 ta tirik tabiat evolyutsiyasi (yerda hayotning rivojlanishi) va 3 ta ekosistemalar va ularga xos qonuniyatlar) savol beriladi. Savollarning 5 tasi bilishga, 12 tasi qoʻllashga, 3 tasi mulohazaga oid boʻladi.
Geografiya fanidan imtihon oʻtkazish tartibi
Oʻquvchilari uchun geografiya fani bilish darajasini aniqlash boʻyicha yakuniy davlat attestatsiyasi sinovida jami 20 test topshirigʻi taqdim etiladi.
Variantda oʻquvchiga 20 ta (3 ta geografiyaning boshlangʻich kursi, 3 ta materiklar va okeanlar tabiiy geografiyasi, 3 ta Oʻrta Osiyo va Oʻzbekiston tabiiy geografiyasi, 3 ta Oʻzbekistonning iqtisodiy va ijtimoiy geografiyasi, 5 ta jahon iqtisodiy va ijtimoiy geografiyasi va 3 ta geografik masalalar va topshiriqlar) savol beriladi. Savollarning 5 tasi bilishga, 12 tasi qoʻllashga, 3 tasi mulohazaga oid boʻladi.
Davlat huquq asoslari fanidan imtihon oʻtkazish tartibi
Har bir imtihon variantining savol va topshiriqlari davlat va huquq asoslari fani boʻyicha umumiy oʻrta taʼlimning 8-11-sinflar mavzularini qamrab olgan.
Oʻquvchilari uchun davlat va huquq asoslari fani bilish darajasini aniqlash boʻyicha yakuniy davlat attestatsiyasi sinovida jami 20 ta topshiriq taqdim etiladi.
Variant 20 ta topshiriqdan iborat boʻlib, ularning 5 tasi bilish, 14 tasi qoʻllash, 1 tasi mulohaza koʻnikmalarini baholaydi.
Chet tili fanidan imtihon oʻtkazish tartibi
Umumtaʼlim maktablarning 11-sinf oʼquvchilarning olgan bilim, koʼnikma va malakalarini aniqlash uchun 2025-2026-oʼquv yilida uchun chet tili fanidan yakuniy nazorat imtihoni tinglab tushunish, oʻqib tushunish, yozish, nutq koʻnikmasini aniqlash yuzasidan oʻtkaziladi.
Xorijiy til fanidan yakuniy davlat attestatsiyasi sinovida jami 32 ta topshiriq taqdim etiladi. Topshiriqlar tinglab tushunish, oʼqib tushunish, til shakllari (grammatika va leksika), yozma va ogʼzaki nutq koʼnikmalarini qamrab oladi.
Imtihon ikki qismdan iborat:
• Yozma qism — tinglab tushunish, oʼqib tushunish, til shakllari va yozma nutq boʼlimlarini oʻz ichiga olib, 90 daqiqa davomida oʼtkaziladi.

В одном классе может быть выбрано несколько предметов на усмотрение учащихся, но каждый ученик будет участвовать в экзамене только по 2 предметам (для учащихся, выбравших математику (углубленный вариант) только 1 предмет).
Экзамены по выборочным предметам будут проводиться 12 июня текущего года по 1 предмету, 15 июня по 2 предмету.
Порядок проведения школьного экзамена по физике
Для определения знаний, умений и навыков учащихся в 2025–2026 учебном году в 11 классах итоговый экзамен проводится в письменной форме.
В рамках итоговой государственной аттестации учащимся 11 классов общеобразовательных школ по физике предлагается всего 20 заданий. Из них: 5 — на знание, 13 — на применение, 2 — на рассуждение.
Порядок проведения школьного экзамена по химии
В итоговой государственной аттестации по химии учащимся предлагается всего 20 заданий.
В варианте содержится 20 вопросов (9 — по общей химии, 7 — по органической химии, 3 — по неорганической химии и 1 — по лабораторным занятиям). Из них: 5 — на знание, 12 — на применение, 3 — на рассуждение.
На выполнение экзамена отводится 180 минут.
Порядок проведения школьного экзамена по биологии
В итоговой государственной аттестации по биологии учащимся предлагается всего 20 заданий.
Вариант включает 20 вопросов (2 — по живым системам и их изучению, 3 — по клеточной биологии, 3 — по организменному уровню, 3 — по системам и разнообразию органического мира, 3 — по человеку и его здоровью, 3 — по эволюции живой природы, 3 — по экосистемам и их закономерностям). Из них: 5 — на знание, 12 — на применение, 3 — на рассуждение.
Порядок проведения школьного экзамена по географии
В итоговой государственной аттестации по географии учащимся предлагается всего 20 тестовых заданий.
Вариант включает 20 вопросов (3 — начальный курс географии, 3 — физическая география материков и океанов, 3 — физическая география Центральной Азии и Узбекистана, 3 — экономическая и социальная география Узбекистана, 5 — мировая экономическая и социальная география, 3 — географические задачи и задания). Из них: 5 — на знание, 12 — на применение, 3 — на рассуждение.
Порядок проведения школьного экзамена по предмету «Основы государства и права»
Задания каждого экзаменационного варианта охватывают темы предмета «Основы государства и права» за 8–11 классы.
В итоговой государственной аттестации предлагается всего 20 заданий. Из них: 5 — на знание, 14 — на применение, 1 — на рассуждение.
Порядок проведения школьного экзамена по иностранному языку
Для определения знаний, умений и навыков учащихся 11 классов общеобразовательных школ в 2025–2026 учебном году итоговый экзамен по иностранному языку проводится с проверкой навыков аудирования, чтения, письма и устной речи.
В рамках итоговой государственной аттестации предлагается всего 32 задания. Они охватывают аудирование, чтение, языковые формы (грамматика и лексика), письменную и устную речь.
Экзамен состоит из двух частей:
- Письменная часть — включает аудирование, чтение, языковые формы и письменную речь, проводится в течение 90 минут.