Таълим сифати паст мактабда дарс бериш учун бошқа ҳудуддан жалб қилинган ўқитувчига махсус устама тўланади - Ta’lim / Образование
Таълим сифати паст мактабда дарс бериш учун бошқа ҳудуддан жалб қилинган ўқитувчига махсус устама тўланади
“Олис ҳудудлардаги бюджет ташкилотларига малакали мутахассисларни жалб қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги президент қарори қабул қилинди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар бермоқда.
Қарорга кўра, 2021 йил 1 мартдан таълим сифати паст мактабларда дарс бериш учун бошқа ҳудудлардан жалб қилинган олий ва биринчи тоифага эга ўқитувчи-педагогларнинг базавий тариф ставкаларига махсус устамалар жорий қилинади.
• бир вилоят доирасида бошқа туман ва шаҳарлардан келиб фаолият юритаётган ўқитувчиларнинг базавий тариф ставкаларига 50 фоиз;
• бошқа вилоятдан келиб фаолият юритаётган ўқитувчиларнинг базавий тариф ставкаларига 100 фоиз махсус устамалар тўланади.
Таълим сифати паст мактаблар рўйхати Халқ таълими вазирлиги ҳамда Таълим сифатини назорат қилиш давлат инспекцияси томонидан аниқланади ва жорий йилда 15 февралгача, келгуси йилларда эса ҳар йили 1 сентябрга қадар Халқ таълими вазирлиги веб-сайтида эълон қилинади.
Бошқа ҳудудлардан жалб қилинган олий ва биринчи тоифага эга ўқитувчи-педагогларнинг базавий тариф ставкаларига махсус устамалар улар борган мактаб таълим сифати паст мактаблар рўйхатидан чиқарилган йилдан кейинги йил учун ҳам тўланади.
Олис ва чекка ҳудудларда жойлашган бюджет ташкилотлари ва тиббиёт муассасаларида бўш иш ўринлари юзасидан маълумотлар ҳар ой якуни бўйича кейинги ойнинг бешинчи кунига қадар Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари веб-сайтларида жойлаштириб борилади.

Учителям, привлеченных из другого района для обучения в школе с низким качеством образования, выплачивается специальная надбавка - Ta’lim / Образование
Учителям, привлеченных из другого района для обучения в школе с низким качеством образования, выплачивается специальная надбавка
Принят Указ Президента «О мерах по привлечению квалифицированных специалистов в бюджетные организации удаленных территорий». Об этом сообщает Минюст.
Согласно постановлению, с 1 марта 2021 года будет введено специальное повышение базовых тарифных ставок для учителей высшей и первой категории, привлекаемых из других регионов для обучения в школах с низким качеством образования.
• 50 процентов базовых тарифных ставок для учителей из других районов и городов одного региона;
• будет оплачиваться 100 процентов базовых тарифных ставок для учителей из других районов и городов другого региона;
Список школ с низким качеством образования определяется Министерством народного образования и Государственной инспекцией по контролю качества образования и публикуется на веб-сайте Министерства народного образования до 15 февраля этого года, а со следующего года ежегодно до 1 сентября.
Учителям высшей и первой категории из других регионов также выплачиваются специальные надбавки к основным тарифным ставкам за год, после того, как они будут исключены из списка школ с низким качеством образования той школы, в которую они пришли.
Информация о вакансиях в бюджетных организациях и медицинских учреждениях, расположенных в отдаленных и отдаленных районах, размещается на сайтах Совета Министров Республики Каракалпакстан и региональных хокимиятов до пятого числа следующего месяца.