Таниқли блогер, ҳуқуқшунос Хушнудбек Худойбердиев абитуриентлар учун 2021 йилги тест синовлари бўйича кутилаётган янги тартиб билан ўз телеграм каналида ўртоқлашди.
2021 йилда 5та фандан тест бўлади. Аслида бу тартиб 2020 йил бўлиши керак эди, аммо пандемия сабаб ортга сурилди. Агар Худо кўрсатмасин, келаси йил ҳам ўта катта форс-мажор ҳолат бўлмаса, унда 99,9% эҳтимол билан келгуси йил 5та фандан тест бўлади. Бу ҳақдаги қоида анча олдин Президент қарорида белгиланган;
Ҳозирча бизга маълум бўлган қоидалар қуйидагилар:
Mажбурий фанлар блоки (барча учун тушади):
Она тили (ўзбек, рус ёки қорақалпоқ тили) – 15 та савол, ҳар бири учун 2.1 баллдан;
Mатематика – 15 та савол, ҳар бири учун 2.1 баллдан;
Ўзбекистон тарихи – 15 та савол, ҳар бири учун 2.1 баллдан.
Жами тўплаш мумкин бўлган балл – 94.5 балл.
Она тили ва Ўзбекистон тарихи фанидан 1 дақиқагача, математикадан – 1,5 дақиқагача вақт ажратилади.
Tаълим йўналишига мос мутахассислик блокидаги фанлар (йўналишига қараб ўзгаради):
1-фан – 30 та савол, ҳар бири учун 3.1 баллдан;
2-фан – 30 та савол, ҳар бири учун 3.1 баллдан.
Жами тўплаш мумкин бўлган балл – 186 балл.
Асосий блокдаги 2 та фан учун жами 2 соат вақт берилади.
🔹 балларни ҳисоблаш тизимида ўзгариш бўлмайди, аввал қандай бўлса, шундайлигича қолади. Яъни ҳар бир блокдан тўпланган баллар қўшилиб, умумий баллни ташкил этади ва абитуриентлар мана шу 5 та блокдан тўплаган бали бўйича ўзаро курашади (жорий йил 2та блокнинг умумий бали олинди). Энг максимал балл 280,5 балл бўлади;
🔹 айрим йўналишларда мажбурий блокдаги фан билан махсус блокдаги фан бир хил бўлиб қолиши мумкин. Масалан, математика йўналишига ҳужжат топширган абитуриент мажбурий блокда ҳам, мутахассислик блокида ҳам математика фанидан тест ишлайди. Бу иккаласининг асосий фарқи —мажбурий блокдаги саволларнинг барчаси соддалаштирилган, энг осон даражада бўлади, мутахассислик блокидаги саволлар эса турли мураккабликда (осон, ўртача, қийин) бўлади;
🔹 5та фандан тест бўлишга оид тартиб, фақат давлат ОТМларига тааллуқли. Шу пайтгача бўлгани каби, бу янги тартиб ҳарбий, диний, хусусий, нодавлат ва хорижий ОТМларга алоқадор эмас;
🔹 3та мажбурий фан магистратура учун тааллуқли эмас;
🔹 3+2 кўринишдаги ушбу тартиб бакалавриатнинг барча таълим шакллари (кундузги, сиртқи, кечки) учун бирдек қўлланади;
🔹 мажбурий блокда она тили (ўзбек, рус ёки қорақалпоқ тили) фанидан тушадиган 15та савол ичида Адабиёт фанидан тест саволлари бўлмайди;
🔹 мажбурий блокда Ўзбекистон тарихи фанидан тушадиган 15та савол ичида Жаҳон тарихидан тест саволлари бўлмайди;
🔹 мажбурий блокда Математика фанидан тушадиган 15та савол ичида Геометриянинг фақат 5-6-синф дастурларида бор мавзуларидан саволлар бўлади, 7-11-синфлар дарслигидан савол бўлмайди.
🔹 Мутахассислик блокида эса Математикадан тушадиган 30 та савол ичида Геометриянинг барча синфлар учун мўлжалланган мавзуларидан саволлар бўлади;
🔹 мажбурий блокда ҳам, мутахассислик блокида ҳам Математика фанидан тушадиган саволлар ичида информатикадан тест саволлари бўлмайди;
🔹 мутахассислик блокдаги 2та фан учун жорий йилги тест синовларида қўлланган фанлар мажмуаси олиниши кутилмоқда. Масалан, тиббиёт йўналишлари учун биология ва кимё. Молия-иқтисод йўналишлари учун математика ва чет тили. Ва ҳ.к;

Вся информация об тестовых испытаниях в вузы, проводимых 2021 году - Ta’lim / Образование
Известный блогер, юрист Хушнудбек Худойбердиев поделился в своём телеграм-канале о новом порядке тестирования абитуриентов в 2021 году.
test abiturient dtm
В 2021 году будет тестирование по 5 предметам. На самом деле эта процедура должна была состояться в 2020 году, но из-за пандемии была отложена. Если, не дай Бог, в следующем году не будет очень форс-мажорной ситуация, то с вероятностью 99,9% в следующем году будет тестирование по 5 предметам. Правило об этом установлено гораздо раньше в Указе Президента;
На данный момент нам известны следующие правила:
Блок обязательных предметов (для всех):
Родной язык (узбекский, русский или каракалпаский язык) — 15 вопросов, по 2,1 балла за каждый правильный ответ;
Mатематика — 15 вопросов, по 2,1 балла за каждый правильный ответ;
История Узбекистона — 15 вопросов, по 2,1 балла за каждый правильный ответ.
Общий максимальный балл — 94,5.
На предмет Родного языка и истории Узбекистана отводится 1 минута, на математику — 1,5 минуты.
Предметы блока специальностей, соответствующего направлению обучения (варьируется в зависимости от направления):
1-предмет — 30 вопросов, каждому правильному ответу по 3.1 балла;
2-предмет — 30 вопросов, каждому правильному ответу по 3.1 балла.
Общий балл, который вы можно набрать, составляет 186.
Основному блоку из 2 предметов общее отводится 2 часа.
🔹 Система подсчета очков не изменится, она останется прежней. Другими словами, очки, набранные из каждого блока, складываются вместе, чтобы сформировать общий счет, и участники соревнуются друг с другом за очки, заработанные в этих 5 блоках (в этом году было получено общее количество очков в 2 блока). Максимальный балл — 280,5 балла;
🔹 В некоторых направлениях обязательный предмет может быть идентичным предметом в специальном блоке. Например, абитуриент, поступающий на специальность математика, сдает тест по математике как в обязательном, так и в специальном блоке. Основное различие между ними заключается в том, что все вопросы в обязательном блоке упрощены, они самые легкие, а вопросы в блоке специализации — разной сложности (легкий, средний, сложный);
🔹 Порядок сдачи тестов по 5 предметам распространяется только на государственные вузы. Как и прежде, этот новый порядок не распространяется на военные, религиозные, частные, неправительственные и иностранные университеты;
🔹 3 обязательных предметов являются не обязательными для магистратуры;
🔹 Данная процедура в формате 3 + 2 в равной степени распространяется на все формы бакалавриата (дневная, заочная, вечерняя);
🔹 в обязательном блоке по Родному языку (узбекский, русский или каракалпакский) из 15 не будет тестовых вопросов по предмету «Литература»;
🔹 в обязательном блоке по Истории Узбекистана, из 15 вопросов не будет вопросов по всемирной истории;
🔹 в обязательном блоке по математике из 15 вопросов будут вопросы по геометрии только программы за 5-6 классы, не будет вопросов из учебника для 7-11 классов.
🔹 В блоке специальностей 30 вопросов по математике будут включать вопросы из тем по геометрии для всех классов;
🔹 Среди вопросов по математике как в обязательном, так и в специальном блоке не будет тестовых вопросов по информатике;
🔹 по 2 предметам в блоке специальности ожидается внедрение набора предметов, используемых в тесте этого года. Например, биология и химия для медицинских областей. Математика и иностранный язык для финансов и экономики, и т.д.;
пока официально не подтверждено, по каким предметам и по какому направлению в наступающем году будут тестовые вопросы;