Халқ таълим вазирлиги расмий канали хабар беришича, Халқ таълими тизимидаги умумтаълим мактабларида фаолият юритаётган ходимларнинг иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловлар туман (шаҳар) халқ таълими бўлимлари томонидан расмийлаштириб тўланади.
Ходимлар билан иш ҳақи бўйича ҳисоб-китобларни ўз вақтида ва тўлиқ ҳажмда амалга ошириш муҳим вазифалардан бири ҳисобланади.
Аммо мактаблар томонидан марказлаштирилган молия-бухгалтерия хизматларига ўз вақтида иш вақтини ҳисобга олиш табелларини тақдим этилмаганлиги, ҳисобчилар томонидан белгиланган вақтда ойлик иш ҳақларини ҳисобланмаслиги оқибатида айрим ҳолатларда иш ҳақи тўловлари кечикиб тўланганлигига йўл қўйилганлиги маълум бўлди.
Халқ таълими вазирлиги томонидан тезкор тарзда кўрилган амалий чоралар натижасида ушбу ҳолатлар бартараф этилиб, ходимларга тегишли ойлик иш ҳақлари тўлаб берилиши таъминланди.
Шу билан бирга, ҳозирги кунда жами халқ таълими тизимидаги 10 мингдан ортиқ мактабларда фаолият юритаётган 700 мингдан зиёд ходимларнинг январь ойи иш ҳақи ҳамда февраль ойи учун аванс тўловлари (18.02.2021 йил ҳолатига) тўлиқ амалга оширилди.
Шу муносабат билан, мактабларда иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловлар бўйича узилишлар, кечикиш ва муаммоли ҳолатлар юзага келганда, уларни тезкор равишда ечиш мақсадида мазкур масалалар юзасидан Халқ таълими вазирлиги Молия бошқармасининг қуйида кўрсатилган телефон рақамларига мурожаат қилишингиз мумкинлигини маълум қиламиз:

Если у вас возникли проблемы с выплатой заработной платы из-за безответственности на местах, обратитесь напрямую в финансовый департамент МНО - Ta’lim / Образование
Если у вас возникли проблемы с выплатой заработной платы из-за безответственности на местах, обратитесь напрямую в финансовый департамент МНО
Как сообщает официальный канал МНО, заработная плата и приравненные к ней выплаты работникам общеобразовательных школ системы народного образования оформляются и выплачиваются районными (городскими) отделами народного образования.
xtv-logo-mno-logo
Одна из важных задач — своевременный и полный расчет заработной платы с сотрудниками.
Однако было обнаружено, что школы не предоставляли своевременную финансовую отчетность в централизованные финансовые и бухгалтерские службы, а в некоторых случаях допускалась просрочка платежа из-за того, что бухгалтеры не рассчитывали ежемесячную заработную плату.
В результате оперативно принятых практических мер Министерством народного образования эти случаи были ликвидированы, а сотрудникам была обеспечена выплата соответствующей ежемесячной заработной платы.
В то же время, заработная плата за январь и авансовые платежи за февраль (по состоянию на 18.02.2021 г.) более чем 700 000 сотрудников, работающих в более чем 10 000 школ в общей системе государственного образования, полностью выплачены.
В связи с этим, в случае возникновения перебоев, задержек и проблемных ситуаций по заработной плате и приравненным платежам в школах, в целях их оперативного решения, сообщаем, что по указанным вопросам вы можете обращаться по телефонам финансового департамента Министерства народного образования, указанным ниже: