2023 йил 29 декабрда “Вазирлар Маҳкамасининг “Мактабгача, умумий ўрта, ўрта махсус, профессионал ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари педагог кадрларини аттестациядан ўтказиш тартибини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2021 йил 17 сентябрдаги 572-сон қарорига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”ги 692-сон қарори тасдиқланди.
2024 йил 1 январдан бошлаб давлат мактабгача, умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари педагог кадрларига малака тоифасини беришнинг янги тартиби жорий қилинади.
— малака тоифасини олиш бўйича синовлар бир йилда камида бир маротаба икки босқичда ўтказилади ҳамда биринчи босқичда талабгорнинг мутахассислик фани ва касб стандарти бўйича билим даражаси, иккинчи босқичда – педагогик маҳорати баҳоланади;
— мактабгача, умумий ўрта ва мактабдан ташқари таълим ташкилотлари педагог кадрларини аттестациядан ўтказишни Ўзбекистон Республикаси Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги томонидан амалга оширилади.

Установлен новый порядок присвоения педагогам квалификационных категорий - Ta’lim / Образование
Утверждено постановление Кабинета министров №692 от 29.12.2023 «О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров от 17 сентября 2021 года № 572 «О мерах по совершенствованию порядка проведения аттестации педагогических кадров дошкольных, общеобразовательных, средних специальных, профессиональных и внешкольных образовательных организаций». Об этом сообщила пресс-служба Министерства дошкольного и школьного образования Узбекистана.
Установлен новый порядок присвоения педагогам квалификационных категорий
По постановлению:
С 1 января 2024 года будет введен новый порядок присвоения квалификационной категории педагогическим работникам государственных дошкольных, общесредних и нешкольных образовательных организаций;
— испытания на получение квалификационной категории проводятся не реже одного раза в год в два этапа, на первом этапе оценивается уровень знаний претендента по предмету специальности и профессиональному стандарту, на втором этапе — педагогическое мастерство;
— проведение аттестации педагогических кадров дошкольных, Общесредних и внешкольных образовательных организаций осуществляется Министерством дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан.