📌Ҳукуматнинг “Таълим даражаси юқори бўлмаган мактабларга малакали ўқитувчи-педагогларни жалб қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги (15.10.2021 646-сон) қарорининг 2-иловаси, 3-бандига биноан, педагогика йўналишларида кундузги кечки, сиртқи бўлимларининг 3 курсида таҳсил олаётган талабаларга мактабларда дарс бериш ҳуқуқи берилган.
Унга кўра олий таълим муассасасининг 4-курсида, педагогика йўналишларида кундузги, кечки, сиртқи бўлимларининг 3-курсида ўқиётган шахслар педагоглик ишини амалга ошириш учун қўйилиши мумкин ва уларга ўрта махсус, касбий маълумотга эга бўлган тегишли лавозимдаги ходимнинг базавий тариф ставкаси сингари базавий тариф ставкаси белгиланади.
Айнан шу қоидага кўра 3-курс кечки ёки сиртқи таълим шаклида ўқиётган талаба педагогик фаолият билан шуғулланиши мумкин. Аввалги тартибга биноан талабалар 4 курсдан бошлаб, мактабларда дарс беришлари мумкин эди. Қуйида 646 сонли қарор билан танишиб, юклаб олишингиз мумкин.
Таълим даражаси юқори бўлмаган мактабларга малакали ўқитувчи-педагогларни жалб қилиш чора-тадбирлари тўғрисида

Может ли студент 3 курса преподавать в школе? - Ta’lim / Образование
В соответствии с Приложением №2, пункту №3 Постановления Правительства «О мерах по привлечению квалифицированных учителей в школы с низким уровнем образования» (№ 15.10.2021 646) студентам, обучающимся на 3-м курсе дневной и заочной педагогических факультетов, предоставлено право преподавать в школах.
В соответствии данному положению студенты, обучающиеся на 4 курсе высшего учебного заведения или на 3 курсе дневного, вечернего, заочного отделений по педагогическим направлениям, могут быть зачислены для осуществления педагогической работы и им устанавливается базовая тарифная ставка, аналогичная базовой тарифной ставке работника соответствующей должности, имеющего среднее специальное, профессиональное образование.
Именно по этому положению студент 3 курса вечерней или заочной формы обучения может заниматься педагогической деятельностью. Согласно предыдущему порядку, студенты могли преподавать в школах, начиная с 4-го курса. Ниже вы можете ознакомиться с постановлением №646 и скачать его.