Мактаб битирувчиларнинг олий таълим муассасаларига кириш кўрсаткичлари бўйича рейтинг натижалари эълон қилинди - Ta’lim / Образование
Мактаб битирувчиларнинг олий таълим муассасаларига кириш кўрсаткичлари бўйича рейтинг натижалари эълон қилинди
abituriyent_test_savollari_2021_600
Унда республикамиздаги умумтаълим муассасалари битирувчиларининг олий таълим муассасаларига кириш кўрсаткичлари бўйича рейтинг натижалари эълон қилинди.
Битирувчиларнинг олий таълимга ўқишга кириши ва ўртача тўплаган баллари бўйича туман ва шаҳарлар миқёсида энг юқори ТОП-5 та ўринларни Навоий шаҳри (31,3%, 79,5 балл), Учқудуқ тумани (25,8%, 65,7 балл), Зарафшон шаҳри (25,8%, 71,2 балл), Қоровулбозор тумани (25,6%, 69,6 балл) ва Қизилтепа тумани (24,28%, 69,8 балл) эгаллади.
maktab_bitiruvchilari
Ушбу индикатор бўйича энг паст кўрсаткичли мактаблар ТОП-5 талигида Ургут тумани (2,41%, 29,9 балл), Наманган шаҳри (2,51%, 17,6 балл), Қорасув шаҳри (2,71%, 35,3 балл), Тошкент тумани (3,11%, 35,3 балл) ва Мирзачўл тумани (4,07%, 43,8 балл) қайд этилди.
Таъкидлаш лозимки, рейтинг натижалари таълим ташкилотлари ва ҳудудларнинг 2020 йилдаги фаолиятига баҳо беради. Унда маълумотлар 2021 йил 1 январь ҳолатига қайд этилган.

Опубликованы результаты рейтинга по поступлению выпускников школ в высшие учебные заведения - Ta’lim / Образование
Опубликованы результаты рейтинга по поступлению выпускников школ в высшие учебные заведения
abituriyent_test_savollari_2021_600
В пресс-конференции были объявлены результаты рейтинга по поступлению выпускников школ республики в высшие учебные заведения.
Самые высокие места в топ-5 по уровню поступления выпускников в высшие учебные заведения и среднему набранному баллу заняли город Навои (31,3 %, 79,5 балла), Учкудукский район (25,8%, 65,7 балла), город Зарафшан (25,8%, 71,2 балла), Каравульбазарский район (25,6%, 69,6 балла) и Кызылтепинский район (24,28%, 69,8 балла).
maktab_bitiruvchilari
В топ-5 школ с самым низким рейтингом по этому показателю вошли Ургутский район (2,41 %, 29,9 балла), город Наманган (2,51%, 17,6 балла), город Карасув (2,71%, 35,3 балла), Ташкентский район (3,11%, 35,3 балла) и Мирзачульский район (4,07%, 43,8 балла).
Следует отметить, что результаты рейтинга оценивают деятельность образовательных учреждений и регионов за 2020 год. В нем содержатся данные по состоянию на 1 января 2021 года.