Вақтинчалик ҳамкасбининг вазифаларини бажарган ходимга қўшимча ҳақ тўланадими? - Ta’lim / Образование
Вақтинчалик ҳамкасбининг вазифаларини бажарган ходимга қўшимча ҳақ тўланадими?
Ходим томонидан вақтинчалик хизмат вазифасида бўлмаган ҳамкасбининг вазифаларини бажарса, унга қўшимча ҳақ тўланадими?
Жавоб:
Ўриндошлик асосида ҳамда бир неча касбда ва лавозимда ишлаш тартиби тўғрисида низомнинг 20-бандига асосан:
Ходим томонидан меҳнат шартномасида кўрсатилган ўзининг асосий иши билан бир қаторда айни шу ташкилотда асосий касб ва лавозим бўйича қонун ҳужжатларида белгиланган иш вақти давомида ўша касб ва лавозимдаги қўшимча ишларни бажариш хизмат кўрсатиш зонасини кенгайтириш, ишлар ҳажмини кўпайтириш ҳисобланади.
Қонун ҳужжатларида назарда тутилган ҳолларда ходим томонидан вақтинчалик йўқ бўлган ходимнинг вазифаларини бажаришда йўл қўйилади.
Касблар ва лавозимларда бир неча касб ва лавозим асосида ишлашга, хизмат кўрсатиш зонасини кенгайтиришга, ишлар ҳажмини кўпайтиришга, қоидага кўра, жумласига ушбу ходим кирадиган ходимларнинг ана шу тоифаси доирасида рухсат этилади.
Ташкилотнинг ходими қўшимча ишни бажарадиган муддат, унинг мазмуни ва ҳажми иш берувчи томонидан ходимнинг ёзма розилиги бўйича белгиланади.
Низомнинг 23-бандига асосан бир неча касб ва лавозимда ишлаганлик, хизмат кўрсатиш зонасини кенгайтирганлик, ишлар ҳажмини кўпайтирганлик учун қўшимча ҳақ тўланиши белгиланган❗️
Бюджет ташкилотларида бир неча касб ва лавозимда ишлаганлик, хизмат кўрсатиш зонасини кенгайтирганлик, ишлар ҳажмини кўпайтирганлик учун қўшимча ҳақ тўлаш миқдори бир неча касб ва лавозимда ишланаётган лавозим бўйича маошнинг (тариф ставкасининг) 50 фоизидан ортиқ бўлиши мумкин эмас.
Айтайлик сиз бир ой давомида ишга келмаган ҳамкасбингизнинг хизмат вазифасини бажарсангиз, сизга шу ходимнинг ойлик маошининг ярмигача (50%) берилиши қонунда кўзда тутилган.

Будет ли выплачиваться дополнительная оплата сотруднику, если он выполняет временные обязанности коллеги, не находящейся своей должности?
Ответ:
В соответствии с пунктом №20 положения «О порядке работы по совместительству и совмещения профессий и должностей»:
Совмещением профессий и должностей является выполнение работником наряду со своей основной работой, обусловленной трудовым договором, дополнительной работы по другой профессии и должности в одной и той же организации в течение установленной законодательством продолжительности рабочего времени по основной профессии и должности.
Расширением зоны обслуживания, увеличением объема работ является выполнение наряду со своей основной работой, обусловленной трудовым договором, дополнительной работы по той же профессии и должности в одной и той же организации в течение установленной законодательством продолжительности рабочего времени по основной профессии и должности.
Совмещение профессий и должностей, расширение зоны обслуживания, увеличение объема работ допускается при наличии вакансии по совмещаемой профессии и должности либо в случаях, предусмотренных законодательством, при выполнении работником обязанностей временно отсутствующего работника.
Срок выполнения работником организации дополнительной работы, ее содержание и объем определяются работодателем с письменного согласия работника.
В соответствии с пунктом №23 за совмещение профессий и должностей, расширение зоны обслуживания, увеличение объема работ производится доплата.
Размер доплаты за совмещение профессий и должностей, расширение зон обслуживания, увеличение объема работ в бюджетных организациях не может превышать 50 процентов от должностного оклада (тарифной ставки) по совмещаемой профессии и должности, за исключением случаев, установленных Кабинетом Министров Республики Узбекистан, и выплачивается в пределах средств, предусмотренных в фонде оплаты труда бюджетных организаций.
Например, если вы выполняете обязанности коллеги, который не выходил на работу в течение месяца, по закону вам будет выплачиваться до половины (50%) месячной зарплаты этого сотрудника.