Мактабларда бизнесга ўқитиш йўлга қўйилади - Ta’lim / Образование
Президентнинг “Таълим масканларида бизнесга ўқитиш ва молиявий саводхонликни оширишни кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори лойиҳаси эълон қилинди.
moliyaviy_darslar
Ўқувчи ёшларни тадбиркорликка ўргатиш ва уларнинг соҳалар бўйича тадбиркорлик кўникмаларини шакллантиришни давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг асосий йўналишлари этиб қуйидагилар белгиланди:
• ўқувчи ёшларни мактаб давридан бошлаб молиявий саводхонлигини ошириш, уларда бизнес юритиш бўйича кўникмаларни шакллантириб бориш;
• ўқувчи ёшларнинг тажрибали ҳамда эл-юрт танийдиган тадбиркорлар билан очиқ мулоқотини жорий қилиш, шунингдек уларнинг тажрибасини ва босиб ўтган йўлларини тарғиб қилиш;
• етук тадбиркорлар томонидан ёш авлодга ўз кўникма ва тажрибалари билан ўртоқлашиб бориш, замонавий фикрловчи ишбилармонлар авлодни ўстириб бориш;
• умумий ўрта таълим муассасаларида тадбиркорлик соҳасида зарурий кўникмаларни шакллантиришга қаратилган дарсларни йўлга қўйиш;
• тадбиркорлар томонидан тадбиркорлик мактабларини ташкил этишларини қўллаб-қувватлаш ҳамда уларни ушбу соҳада кенг рағбатлантирилиши таъминлаш;
• тадбиркорлик ва бизнес бошқаруви соҳасида “фан-таълим-ишлаб чиқариш” тамойилидаги узлуксиз таълим занжирини жорий этиш мақсадида талабаларга молиявий саводхонликни ўрганиш бўйича услубиёт ва тавсияларни ишлаб чиқишни мувофиқлаштириш.
2022/2023 ўқув йилидан бошлаб, умумий ўрта таълимнинг миллий ўқув дастури доирасида босқичма-босқич тадбиркорлик ва молиявий саводхонлик кўникмаларини шакллантиришга қаратилган дарсларини киритиш чоралари кўрилади.

В школах будет введены уроки бизнеса - Ta’lim / Образование
Опубликован проект постановления Президента «О мерах по расширению бизнес-образования и финансовой грамотности в образовательных учреждениях».
moliyaviy_darslar
Основными направлениями государственной поддержки обучения молодежи предпринимательству и формирования предпринимательских навыков в своих областях были определены следующие:
• Повышение финансовой грамотности школьников со школьного возраста, формировать в них навыки ведения бизнеса;
• ввести открытый диалог учеников с опытными и известными предпринимателями, а также продвигать их опыт и путь;
• обмен опытными предпринимателями своими навыками и опытом с молодым поколением, воспитать поколение современных предпринимателей;
• организовать занятия в общем среднем образовании, направленные на развитие необходимых навыков в сфере предпринимательства;
• поддержать создание бизнес-школ предпринимателями и предоставить им широкий спектр стимулов в этой области;
• Координация разработки методик и рекомендаций для учеников по изучению финансовой грамотности с целью внедрения цепочки непрерывного образования по принципу «наука-образование-производство» в сфере предпринимательства и управления бизнесом.
Начиная с 2022/2023 учебного года в рамках национальной учебной программы общего среднего образования будут приняты меры по постепенному внедрению уроков, направленных на формирование навыков предпринимательской и финансовой грамотности.