Президент Қарори билан мактаблардаги ёшлар етакчилари штат бирликлари ўрнига ҳар бир маҳаллада ёшлар етакчиси лавозими жорий этилди.
«Маҳаллаларда ёшлар билан ишлаш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Президент қарорига асосан
мактабларидаги ёшлар етакчилари штат бирликлари қисқартирилиб, ҳар бир маҳаллада ёшлар етакчиси лавозими жорий этилди.
Ёшлар етакчисининг асосий вазифалари этиб қуйидагилар белгиланди:
- “Ёшлар баланси”ни шакллантириш, ёшлар тўғрисидаги зарур маълумотларни “Ёшлар дафтари” ва “Ёшлар портали” электрон платформаларига киритиб бориш, улар билан самарали иш ташкил қилиш;
- маҳаллаларда ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, миллий халқ ўйинлари ва спорт турларини ёшлар орасида оммалаштириш, Беш муҳим ташаббус лойиҳалари, ёшлар фестиваллари ва бошқа маданий-маърифий тадбирларни амалга ошириш;
- ёшларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш, иқтидори, истеъдоди ва ташаббусларини рағбатлантириш ҳамда ҳаётда ўз ўрнини топишларига кўмаклашиш;
- ёшларни ватанпарварлик руҳида тарбиялаш ҳамда уларнинг интеллектуал жиҳатдан камол топишини ва маънавий ривожланишини таъминлаш;
- ҳуқуқбузарлик содир этишга мойиллиги бўлган ёшлар билан тизимли ишлаш, жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинган, ихтисослаштирилган ўқув-тарбия муассасаларидан қайтиб келган ёшларнинг ижтимоий-педагогик реабилитация қилиниши ва мослашувига кўмаклашиш.

В махаллях появится должность лидера молодежи - Ta’lim / Образование
Президент Шавкат Мирзиёев подписал постановление о мерах по кардинальному совершенствованию системы работы с молодежью в махаллях.
yoshlar_etakchisi
Документ принят в целях внедрения новых механизмов управления работой с молодежью, создания вертикальной системы работы с ней, решения проблем молодежи непосредственно в махаллях, а также дальнейшего повышения эффективности духовно-просветительской и воспитательной работы в образовательных учреждениях.
«Ввести должность лидера молодежи в каждом городке, селе, ауле, а также в каждой махалле городов, поселков, сел и аулов»,- говорится в документе.
Основными задачами лидера молодежи в махалле определены:
• формирование «Баланса молодежи», внесение необходимой информации о молодежи в электронные платформы «Ёшлар дафтари» и «Ёшлар портали», организацию эффективной работы с молодежью;
• содержательную организацию свободного времени молодежи в махаллях, популяризацию национальных народных игр и видов спорта среди молодежи, реализацию проектов по пяти важным инициативам, проведение молодежных фестивалей и иных культурно-просветительских мероприятий;
• повышение социальной активности молодежи, стимулирование ее талантов, способностей и инициатив, оказание содействия в обретении своего места в жизни;
• воспитание молодежи в духе патриотизма, а также обеспечение ее интеллектуального и духовного развития;
• осуществление системной работы с молодежью, склонной к совершению правонарушений, оказание содействия в социально-педагогической реабилитации и адаптации молодых людей, освобожденных из учреждений исполнения наказания, а также вернувшихся из специализированных учебно-воспитательных учреждений.