Яқин келажакда кассир томонидан ҳар бир карта учун турли терминалларнинг таклиф қилиниши шарт бўлмайди – савдо ва хизмат нуқталари иккала тўлов тизимига хизмат кўрсатадиган битта аппаратга эга бўлади.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Рақамли Ўзбекистон – 2030” стратегиясини тасдиқлаш ва уни самарали амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармонини бажариш мақсадида HUMO ва UZCARD тўлов тизимлари жорий йилдаги ўзаро интеграциялашувнинг биринчи босқичини якунлади.
Шу тариқа ҳар иккала тизим терминалларида тўловларни қабул қилиш амалиёти намойиш этилди.
2021-йил 27-декабр куни UZCARD ва HUMO тўлов тизимлари иккала тизим терминалларида тўловларни қабул қилишни намойиш этдилар. Илгари терминалларда чекловлар мавжуд бўлган бўлса, эндиликда битта терминалда ҳам UZCARD, ҳам ҲУМО карталарига хизмат кўрсатиш мумкин бўлади.
Тўлов тизимларининг ҳамкорлиги бозор эҳтиёжларини янада фаолроқ аниқлаш ва зарур ечимларни тақдим этиш имконини беради.
Терминал ҳар иккала турдаги карталарни қабул қилишни бошлаши учун уни янгилаш керак. Яқин вақт ичида банкларга бундай янгилашни амалга ошириш учун зарур кўрсатмалар берилади.
Интеграция меморандуми доирасида UZCARD ва HUMO қуйидаги йўналишларда ҳамкорликни давом эттиради:
• карта эгалари, банклар, тўлов ташкилотлари ва чакана савдо шохобчаларининг манфаатларини ҳимоя қилиш;
• технологияларни такомиллаштириш ва нақд пулсиз ҳисоб-китобларни рағбатлантириш инфратузилмасини кенгайтириш;
• тўлов инфратузилмасининг ишончлилиги ва ахборот хавфсизлигини таъминлаш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш.

Терминалы карт Uzcard и Humo будут объединены - Ta’lim / Образование
Раньше в терминалах существовали ограничения, теперь же один терминал сможет обслуживать карты как UZCARD, так и HUMO.
В целях исполнения Указа Президента Республики Узбекистан “Об утверждении стратегии «цифровой Узбекистан-2030» и мерах по ее эффективной реализации” платёжные системы UZCARD и HUMO подошли к завершению первого этапа взаимной интеграции – проведена демонстрация приёма платежей на терминалах обеих систем.
27 декабря 2021 года платёжные системы UZCARD и HUMO продемонстрировали приём платежей на терминалах обеих систем. В ближайшем будущем кассиру не нужно будет предлагать различные терминалы под каждую карту – он сможет иметь один аппарат, который обслужит обе платёжные системы.
Сотрудничество платёжных систем позволит активнее выявлять потребности рынка и внедрять необходимые решения.
Для того чтобы терминал начал принимать оба типа карт, необходимо его обновить. В ближайшее время банки получат инструкцию с необходимыми шагами для осуществления такого обновления.
В рамках меморандума об интеграции компании продолжат сотрудничество по следующим направлениям:
• защита интересов держателей карт, банков, платежных организаций и торговых точек;
• совершенствование технологий и расширение инфраструктуры для стимулирования безналичных расчетов;
• реализация проектов по обеспечению надежности и информационной безопасности платежной инфраструктуры.