Қишки таътил вақтида мактабларда тўгараклар фаолиятига рухсат бериладими? - Ta’lim / Образование
Қишки таътил вақтида мактабларда тўгараклар фаолиятига рухсат бериладими? Халқ таълим вазирлиги бу ҳақида маълумот берди.
Савол:Ўқувчиларнинг қишки таътили узайтирилганига қарамай айрим “ташаббускор” раҳбарлар ўқувчиларни мактабга чақириб ёппасига фан тўгаракаларига ёки тадбирлар уюштириб, унга жалб қилиши тўғрими?
Жавоб: Таътил кунлари тугагунга қадар ўқувчиларни бевосита мактабларда ташкил этадиган тўгараклар, шунингдек, “Баркамол авлод” болалар мактабларининг тармоқ тўгараклари ва ҳар қандай тадбирларга жалб этиш тақиқланади.
Ушбу вақт давомида ўқитувчилар мактабда халқаро стандартлар асосида ишлаб чиқарилган Миллий ўқув дастурлари асосида малакаларини ошириш курсларида қатнашишлари талаб этилади ҳамда онлайн равишда турли тўгараклар ва танловлар ташкил этиш тавсия этилади.
Шунингдек, бугундан бошлаб Республика миқёсида ўтказилаётган «Умид ниҳоллари-2022» спорт мусобақаларининг туман ва шаҳар босқичларини ўтказиш тўхтатилганини маълум қиламиз», – дейилади хабарда.

Разрешены ли кружки в школах во время зимних каникул? - Ta’lim / Образование
Разрешены ли кружки в школах во время зимних каникул? Министерство народного образования дало разъяснение.
Вопрос: Правомерно ли, что некоторые руководители с «инициативой» вызывают школьников в школу и организуют массовые кружки или мероприятия, несмотря на то, что зимние каникулы продлены?
Ответ: Запрещается привлекать учащихся непосредственно в школы до окончания каникул, а также в клубы детских школ «Баркамол авлод» и любые другие мероприятия.
В это время учителя обязаны проходить курсы повышения квалификации в школе на основе национальных учебных программ, разработанных в соответствии с международными стандартами, а также рекомендуется организовывать различные кружки и конкурсы в режиме онлайн. Также сообщаем, что с сегодняшнего дня приостановлены районные и городские этапы спортивных соревнований «Умид нихоллари-2022».