Жисмоний тарбия фанидан имтиҳон саволлари (2022) - Ta’lim / Образование
Мазкур методик тавсияда якуний назорат имтиҳонини ўтказиш бўйича кўрсатмалар берилган. Шунингдек, назарий саволларни ишларини баҳолаш бўйича мезонлар келтирилган. Ҳар бир якуний назорат имтиҳон билети умумий ўрта таълим мактабларидаги жисмоний тарбия курсларининг бўлимларидаги мавзуларини қамраб олган бўлиб, саволлар дарсликлар асосида тузилган.
Имтиҳон материаллари ва тавсиялар Республика таълим маркази ҳузуридаги илмий-методик кенгаши 2022-йил 25-мартдаги 1-сонли йиғилишида муҳокама қилиниб, нашрга тавсия этилган. Умумий ўрта таълим муассасаларининг 9-синф ўқувчилари якуний давлат аттестациясини ўтказиш бўйича методик тавсия ва материалларни тижорий мақсадда кўпайтириб тарқатиш тақиқланади.
Умумий ўрта таълим муассасалари методбирлашмалари босқичли назорат имтиҳони материалларига 15-20%гача ўзгартиришлар киритиши мумкин.
Жисмоний тарбия фанидан
2021-2022-ўқув йили умумий ўрта таълим мактабларининг 9-синф ўқувчилари учун якуний давлат аттестацияси ўтказиш бўйича методик тавсия ва материаллар
Умумий ўрта таълим мактабларининг 9-синфларида Жисмоний тарбия фанидан якуний имтиҳон амалий тарзда тавсия этилган имтиҳон материаллари асосида ўтказилади. Якуний имтиҳоннинг амалий қисмида тиббий ходим бўлиши шарт.
Тиббиёт муассасалари томонидан Жисмоний тарбия машғулотларидан озод этиш тўғрисидаги маълумотномага эга бўлган ўқувчилар педагогик кенгаш қарори билан якуний имтиҳондан озод этилади. Ушбу ўқувчиларнинг якуний баллари ўқув йилида (чораклар давомида) олган баҳоларидан келиб чиққан ҳолда қўйилади.
Амалий қисм бир кунда ўтказилиши, конвертлари имтиҳон куни очилиши ҳамда далолатнома, баённомалар имтиҳон жараёнида тўлдириб борилиши лозим.
Шунингдек, Республика таълим маркази ҳузуридаги “Жисмоний тарбия ва саломатлик” Илмий-методик кенгашининг 2022-йил 29-мартда ўтказилган йиғилиш қарорига биноан, якуний имтиҳон материалларига ўзгартириш киритилди.
Жумладан: якуний имтиҳон материалларидан назарий саволларни чиқарилганлиги сабабли, амалий синов машқлари 1 тага кўпайтирилди. Якуний имтиҳоннинг амалий қисмини топшириш учун синф икки гуруҳга,
(ўғил ва қиз болаларга) бўлинади. Ҳар бир гуруҳдан биттадан ўқувчи конвертлардан бирини тортади. Шу тортилган конвертдаги билетда берилган 5 та синов машқлари бўйича ўз гуруҳ аъзолари билан кўрсатилган тартибда бирин-кетин топширади. Қолган конвертлар очилмайди.
Ўқувчининг ҳар бир бажарган амалий машғулотидан 5 баллик тизим асосида баҳоланади. Баллар умумлаштирилиб ўртача баҳо чиқарилади. Масалан: 5+4+4+3+5=21:5=4,2 яхлитланган ҳолда 4 баҳо қўйилади.

В данной методической рекомендации даны инструкции по проведению итогового контрольного экзамена. Также перечислены критерии оценки работы по теоретическим вопросам. Каждый этап контрольного экзаменационного билета охватывает темы по разделам курса физического воспитания в общеобразовательных школах, вопросы структурированы на основе учебников.
Методические рекомендации и материалы к итоговой государственной
аттестации для учащихся 9 классов общеобразовательных учреждений не допускаются к распространению в коммерческих целях. Методические объединения общеобразовательных учреждений могут вносить изменения в материалы итоговой государственной аттестации в пределах 15-20%.
Методические рекомендации и материалы
по проведению итоговой государственной аттестации по физическому воспитанию для учащихся 9 классов общеобразовательных школ в 2021-2022 учебном году
С целью своевременной и успешной подготовки к итоговой
государственной аттестации за 10 дней до ее начала необходимо подготовить спортивный зал и спортивный инвентарь.
Для подготовки к успешной сдаче итоговой аттестации по физическому воспитанию в школе должен быть составлен график проведения дополнительных занятий. Во время сдачи экзаменов обязательно должен присутствовать медицинский работник. Ученики, имеющие медицинскую справку ВКК, освобождаются от сдачи итоговой государственной аттестации по решению педагогического совета школы. Итоговые баллы этим учащимся выставляются на основании текущих оценок за четверти в учебном году.
В материалы по итоговой государственной аттестации входят документы по каждому классу отдельно: файл с 10 отделами с вложенным списком учеников, имеющих справку ВКК, 10 конвертов с аттестационными билетами, 5 практических заданий, акт, протокол. Практическая часть сдачи итоговой аттестации должна проводиться в один день.
Конверты вскрываются в экзаменационный день, акт и протокол должны заполняться в процессе проведения экзамена. В соответствии с решением Научно-методического совета “Физическое воспитание и здоровье” при Республиканском центре образования, проведенного 29 марта 2022 года, были внесены изменения в итоговую государственную аттестацию.
В связи с сокращением теоретических заданий в экзаменационные билеты добавлены практические задания. Для проведения сдачи практической части класс делится на две группы – группу мальчиков и группу девочек. Из каждой группы выходит один ученик и одна ученица, которые вытягивают конверт с практическим заданием. По этим билетам группы сдают практическую часть. Остальные конверты не вскрываются.
Выполнение учащимися практических заданий оценивается по пятибалльной системе оценок. Итоговая оценка выводится как среднее арифметическая оценка за 5 заданий билета. Например, 5+4+4+3+5=21:5=4,2 округляется и выводится оценка 4.