Умумий ўрта таълим мактаби ўқитувчисининг вазифалари нималардан иборат? У қандай ишларни амалга оширади? Ушбу саҳифа орқали батафсил маълумот олишингиз мумкин.
Умумтаълим мактаб ўқитувчиси лавозимининг малака тавсифлари Халқ таълими вазирининг 2021 йил 1 июлдаги 206 сонли буйруғи билан тасдиқланган «Халқ таълими ходимлари асосий лавозимларининг малака тавсифлари» Низомининг 2 боби 4 параграфига мувофиқ тартибга солинади.
Умумий ўрта таълим мактаби (мактаб-интернат) ўқитувчиси
лавозимининг малака тавсифлари
Тартиб рақами | 2714 |
Машғулотларнинг миллий стандарт классификатори бўйича коди | 3310 |
Ходимлар тоифаси | Мутахассис |
Лавозим вазифалари:
а) давлат таълим стандартлари ва ўқув дастурларига мувофиқ тегишли фанлар бўйича дарс машғулотларига тайёргарликни ва уларни ўтказишни таъминлаш;
б) ўқувчиларни ўзлаштирган билимларини амалиётда мустақил қўллай олишга тайёрлаш, давлат таълим стандартларига мувофиқ ўқувчиларнинг ўқув материалини ўзлаштиришларини холисона, мунтазам баҳоланишини таъминлаш;
в) давлат таълим стандартларига мувофиқ дастур материалларини юқори даражада ўзлаштиришни таъминлаш, билимларни ўзлаштиришда нуқсонлари бўлган ўқувчилар билан гуруҳлар бўйича ва индивидуал ишлаш;
г) факультатив машғулотлар ўтказиш, фан тўгаракларида ишлаш, фанлар олимпиадаларига, турли танловларга ва фестивалларга ўқувчиларни тайёрлаш, ўқувчиларда билим ва кўникмаларни шакллантириш, уларни маънавий-ахлоқий тарбиялашни амалга ошириш;
д) ўқувчиларнинг дарсликлар ва ўқув-методик адабиётлар билан таъминланишини ва уларнинг сақланишини назорат қилиш;
е) ўқувчиларнинг давомат ва ўзлаштириш ҳисобини олиб бориш, уларнинг мактаб устави талабларига риоя қилишларини таъминлаш;
ж) ўқувчилар ҳуқуқларига ва болаларни муҳофаза қилишга оид қонунчилик талабларига риоя қилиш;
з) жорий, оралиқ ва якуний тестлар (назорат сўрови), имтиҳонлар ўтказиш, ўқувчиларнинг ёзма ишлари ва дафтарларини текшириш;
и) ҳар бир дарс режаларини, дарс ўтказиш учун зарур бўлган дидактик тарқатма ва кўргазмали материалларни ишлаб чиқиш;
к) ўзига бириктирилган синф хоналари, лаборатория хоналаридаги қурилмалар, техник воситалар, мулк ва бошқа моддий бойликларнинг сақланишини ҳамда улардан ўқув-методик мақсадларда самарали фойдаланишни таъминлаш;
л) педагогик кенгаш, методик кенгаш, семинар, тренинг, мажлисларда, очиқ дарсларда, ҳисоботлар тузишда ва методик материаллар ишлаб чиқишда иштирок этиш;
м) ўқув қурилмаларидан фойдаланганда техника хавфсизлиги қоидалари ва санитария-гигиена талабларига риоя қилиш;
н) педагогик ахлоқ нормаларига риоя қилиш, ота-оналар билан ҳамкорликда ишлаш, уларнинг фарзандларини тарбиялаш ва ўқитиш масалалари бўйича индивидуал учрашувлар ва суҳбатлар ўтказиш;
о) мактаб психологи билан ҳамкорликда ўқувчилар шахсини ривожлантириш, уларни касбга йўналтириш ва касбгача тайёрлаш масалалари бўйича тегишли ишлар олиб бориш;
п) маҳалла фаоллари билан ҳамкорликда болаларни ўқишга тўлиқ қамраб олиш, тўққизинчи синф ўқувчиларини таълимнинг кейинги босқичларига жалб қилиш масалалари билан шуғулланиш;
р) касб маҳоратини муттасил ошириб бориш, ўз фаолиятида илғор таълим методларини ўрганиш ва амалга ошириш, меҳнат ва ишлаб чиқариш интизоми қоидаларига риоя қилиш;
с) касбий одоб-ахлоқ қоидалари, санитария-гигиена талаблари, меҳнатни муҳофаза қилиш, техника ва ёнғин хавфсизлиги қоидалари талабларига риоя қилиш.
Билиши лозим:
а) амалдаги умумий ўрта таълим соҳасидаги, болалар ҳуқуқларини тартибга солувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни;
б) давлат таълим стандартларини;
в) ўзи ўқитадиган ўқув фанининг илмий-назарий асослари, унинг мазмуни ва амалда қўлланилиши, ўқитаётган фан бўйича дарс ўтиш методикаси ва ташкил қилиш тартибини;
г) ўқувчиларни ўқитиш ва тарбиялашнинг илғор шакллари ва интенсив усулларини;
д) ўқувчилар билимини баҳолашнинг замонавий, самарали шакллари, назорат усулларини;
е) ўқувчиларни фаоллигини рағбарлантириб бориш ва ўзлаштиришини баҳолашнинг рейтинг тизимини;
ж) педагогика, ёш психологияси ва физиологиясини, ўқув жараёни техник воситаларини амалиётда қўллашни;
з) касбий одоб-ахлоқ қоидалари, санитария-гигиена талаблари, меҳнатни муҳофаза қилиш, техника ва ёнғин хавфсизлиги қоидаларини.
Малака талаблари:
а) бошланғич синф ўқитувчиси учун – бошланғич таълим ихтисослиги бўйича камида ўрта махсус педагогик маълумот ёки камида бакалавр даражасидаги олий маълумот ва бошланғич таълим ихтисослиги бўйича дарс бериш ҳуқуқи билан касбий қайта тайёрлов курсини тугатганлиги;
б) фан ўқитувчиси учун – фан йўналишига тўғри келувчи камида бакалавр даражасидаги олий педагогик маълумот ёки камида бакалавр даражасидаги олий маълумот ва фан йўналишига тўғри келувчи дарс бериш ҳуқуқи билан касбий қайта тайёрлов курсини тугатганлиги ёхуд фан йўналишига (хусусиятига) тўғри келувчи камида бакалавр даражасидаги олий маълумот ва педагогик фаолият юритиш ҳуқуқи билан қайта тайёрлов курсини тугатганлиги;
в) айрим фанлар чуқур ўрганиладиган ихтисослаштирилган мактаблар ҳамда мактаб-интернатларнинг ихтисослаштирилган фан ўқитувчиси учун – камида биринчи малака тоифасига эга бўлиши;
г) Чақирувга қадар бошланғич тайёргарлик раҳбари ва ўқитувчиси лавозимига олий таълим муассасаларининг “Чақириққача ҳарбий таълим” йўналишларини тамомлаган, шунингдек Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари резервидаги тажрибали офицерлар. Бунда номзоднинг маълумоти, ҳарбий, жисмоний ва педагогик тайёргарлигининг савияси, шунингдек ташкилотчилик қобилияти ҳамда услубий кўникмалари пухта шаклланганлиги ҳисобга олинади;
д) хорижий тиллардан бирининг бошланғич босқичини ва ахборот-коммуникация технологияларидан фойдаланишни билиши лозим.

Должностная инструкция учителя общеобразовательной школы - Ta’lim / Образование
Что входит в обязанности учителя общеобразовательной школы? Какую работу он выполняет? Вы можете получить более подробную информацию на этой странице.
Должностная инструкция учителя общеобразовательной школы регламентируется в соответствии с параграфом №4 главы №2 Положения «Квалификационные характеристики основных должностей работников народного образования», утвержденного приказом Министра народного образования №206 от 1 июля 2021 года.
Квалификационная характеристика
должности учителя общеобразовательной школы (школы-интерната)
Порядковый номер 2714
Код по общегосударственному классификатору профессий 3310
Категория сотрудника Специалист
Должностные обязанности:
а) обеспечивает подготовку и проведение занятий по соответствующим предметам в соответствии с государственными образовательными стандартами и учебными планами;
б) готовит обучающихся к самостоятельному применению полученных знаний на практике, обеспечивает объективную и регулярную оценку усвоения обучающимися учебного материала в соответствии с государственными образовательными стандартами;
в) обеспечивает высокий уровень усвоения программного материала в соответствии с государственными образовательными стандартами, работает в группах и индивидуально с неуспевающими учениками;
г) проводит факультативные и кружковые занятия, готовит учащихся к предметным олимпиадам, различным конкурсам и фестивалям, формирует у учащихся знания и умения, осуществляет их духовно-нравственное воспитание;
д) осуществляет контроль за обеспечением учащихся учебниками и учебно-методической литературой и их сохранностью;
е) ведет учёт посещаемости и усвоения знаний учащихся, обеспечивает их соответствие требованиям школьного устава;
ж) соблюдает права учащихся и законодательные требования, касающиеся защиты детей;
з) проводит текущие, промежуточные и итоговые тесты (контрольный опрос), экзамены, проверяет письменные работы и тетради учащихся;
и) разрабатывает планы для каждого урока, дидактические раздаточные материалы и наглядные материалы, необходимые для проведения урока;
к) обеспечивает сохранность оборудования, технических средств, имущества и других материальных ценностей в аудиториях, лабораториях и их эффективное использование в учебно-методических целях;
л) участвует в педагогическом совете, методическом совете, семинаре, тренинге, совещаниях, открытых уроках, составлении отчетов и разработке методических материалов;
м) соблюдает правила техники безопасности и санитарно-гигиенические требования при использовании учебных средств;
н) придерживается норм педагогической этики, работает во взаимодействии с родителями, проводит индивидуальные встречи и беседы по вопросам воспитания и обучения своих детей;
о) совместно со школьным психологом развивает личность учащихся, ведет соответствующую работу по вопросам профориентации и предпрофессиональной подготовки;
п) в сотрудничестве с активистами махалли занимается вопросами полного охвата детей обучением, вовлечения девятиклассников на следующие ступени образования;
р) постоянно повышает свое профессиональное мастерство, изучает и внедряет в свою деятельность передовые методы воспитания, соблюдает правила трудовой и производственной дисциплины;
с) соблюдает правила профессиональной этики, санитарно-гигиенические требования, охрану труда, правила техники и пожарной безопасности.
Должен знать и уметь:
а) действующие нормативные правовые документы, регулирующие права детей в сфере общего среднего образования;
б) государственные образовательные стандарты;
в) научно-теоретические основы преподаваемого им предмета, его содержание и практическое применение, методику и организацию занятий по преподаваемому предмету;
г) передовые формы и интенсивные методы обучения и воспитания учащихся;
д) методы контроля, современные, эффективные формы оценки знаний учащихся;
е) рейтинговую систему для поощрения активности учащихся и оценки их обучения;
ж) практическое применение педагогики, юношеской психологии и физиологии, технических средств образовательного процесса;
з) соблюдение правил профессиональной этики, санитарно-гигиенические требования, охрану труда, правила техники и пожарной безопасности.
Квалификационные требования:
а) для учителя начальных классов — не ниже среднего специального педагогического образования по специальности начального образования или высшего образования не ниже бакалавра и прошедшего курс профессиональной переподготовки с правом преподавания по специальности начального образования;
б) для учителя-предметника — высшее педагогическое образование не менее степени бакалавра, соответствующее предметному направлению, либо высшее образование не менее степени бакалавра и курс профессиональной переподготовки с правом преподавания, соответствующим предметному направлению, либо окончание курса переподготовки, соответствующего предметному направлению (характеру), не менее степени бакалавра и с правом педагогической деятельности.;
в) для учителей-предметников специализированных школ и школ-интернатов с углубленным изучением отдельных предметов — иметь не ниже первой квалификационной категории;
г) На должность начальника и преподавателя начальной допризывной подготовки — выпускники курсов «Допризывное военное образование» высших учебных заведений, а также опытные офицеры запаса Вооруженных Сил Республики Узбекистан. При этом учитывается образование кандидата, уровень военной, физической и педагогической подготовки, а также развитые организаторские способности и методические способности;
д) должен знать начальную стадию одного из иностранных языков и использовать информационно-коммуникационные технологии.