Ўқитувчиларни диагностик тест синовлари ҳақида - Ta’lim / Образование
Бир неча кун олдин мактаб ўқитувчиларининг билим ва кўникмалари онлайн диагностикадан ўтказилиши хақида хабар бериб ўтган эдик.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигида бўлиб ўтган брифингда барча долзарб саволларга жавоб бериб ўтилди. Қуйида ушбу брифингни томоша қилишингиз мумкин:
2023 йилнинг 4-15 декабр кунлари мактабларда фаолият кўрсатаётган барча ўқитувчиларнинг билим ва кўникмалари онлайн диагностикадан ўтказилади.
Бунда ўқитувчилар ўзларига қулай жой ва белгиланган вақтда диагностикага доир топшириқларни onlinedu.uz платформаси орқали бажаришлари мумкин бўлади.
Тест синовлари:
— хамма жойда бир вақтда бошланади;
— 40 та мутахассислик фанидан;
— 5 та педагогика йўналишидан;
— 5 та психология фанидан;
— жами 50 дона тест саволлари берилади;
— Орасида PISA саволлари ҳам бўлади;
— Тест синовларига жами 1 соат вақт берилади.
Онлайн диагностика тестидан рўйхатдан ўтиш бўйича йўриқнома
Диагностикада педагог кадрларнинг мутахассислик фани ва касб стандарти бўйича билим даражаси ҳамда педагогик маҳорати тест топшириқлари асосида синовдан ўтказилади.
Диагностика натижаларига кўра, ўқитувчиларнинг касбий билим ва кўникмаларга бўлган эҳтиёжлари аниқланади. Ўқитувчилар табақалашган таълим дастурлари асосида касбий эҳтиёжига мос малака ошириш курсларига жалб этилади.
Табақалашган таълим дастурларида малака ошириш курсларининг мазмуни ўқитувчиларнинг методик тайёргарлигини ривожлантиришга йўналтирилади.
2024 йилдан бошлаб, юқори натижа кўрсатган ўқитувчилар онлайн (масофавий) таълим шаклидаги малака ошириш курсларига жалб этилади, паст натижа кўрсатган ўқитувчилар оффлайн (анъанавий) шаклдаги малака ошириш курсларига юборилади.
Қайд этиш жоизки, диагностика жараёнлари касбий эҳтиёжларни аниқлашга қаратилган бўлиб, унинг натижалари ўқитувчиларнинг меҳнат фаолиятига ҳеч қандай ҳуқуқий ва молиявий таъсир кўрсатмайди.

О диагностическом тестировании учителей: ответы на все актуальные вопросы - Ta’lim / Образование
Недавно мы писали, что знания и навыки школьных учителей будут диагностироваться через онлайн платформу.
На брифинге в Министерстве дошкольного и школьного образования были даны ответы на все актуальные вопросы. Вы можете посмотреть этот брифинг ниже:
С 4 по 15 декабря 2023 года знания и навыки всех учителей, работающих в школах будут проверены в режиме онлайн через платформу onlinedu.uz.
Тестовые задания:
— будут проведены одновременно во всех регионах в разрезе предметов;
— будут 40 вопросов по специальности;
— 5 вопросов по педагогике;
— 5 вопросов по психологии;
— всего будет задано 50 тестовых вопросов;
— также будут тесты PISA;
— Всего на выполнения тестовых заданий отводится 1 час.
Руководство по регистрации на платформе onlinedu.uz для диагностического онлайн-теста (на узбекском)
Преподаватели смогут выполнять диагностические задания в удобном месте и в удобное время.
При диагностике уровень знаний и педагогических навыков педагогического состава будут проверяться на основе тестовых заданий.
По результатам диагностики определяются потребности учителей в профессиональных знаниях и умениях. Преподаватели будут привлекаться к курсам повышения квалификации в соответствии со своими профессиональными потребностями на основе дифференцированных образовательных программ.
Содержание курсов повышения квалификации по дифференцированным образовательным программам будут направлены на развитие методической подготовки учителей.
Начиная с 2024 года, учителя с высокими результатами будут зачислены на курсы повышения квалификации в форме онлайн (дистанционного) обучения, а учителя с низкими результатами будут направлены на курсы повышения квалификации в офлайн (традиционной) форме.
Стоит отметить, что диагностические процессы направлены на выявление профессиональных потребностей, результаты которых не оказывают никакого юридического и финансового влияния на трудовую деятельность педагогов.