Мен Андижондаги мактабда директор ўринбосари бўлиб ишлайман. Жорий йил 4-15-декабр кунлари диагностика тестлари ўтказилар экан. Унда мен ҳам иштирок этаманми?
Хабарингиз бор, Мактабгача ва мактаб таълими вазирининг тегишли буйруғи билан ўқитувчилар 4–15-декабр кунлари ўзлари дарс берадиган асосий фан бўйича тест топширишади.
Мактабгача ва мактаб таълими вазирининг 2023 йил 14 ноябрдаги 540-сонли буйруғига мувофиқ ташкил этиладиган диагностика тестларида қуйидаги тоифадаги педагог ходимлар иштирок этмайди:
—Мактаб директори;
—Директорнинг маънавий-маърифий ишлар бўйича ўринбосари;
—Директорнинг ўқув-ишлари бўйича ўринбосари;
—Шунингдек, бошқа тоифадаги раҳбар ходимлар;
—Мактабда дарс бераётган талабалар;
—Жисмоний тарбия фани ўқитувчилари;
—Тожик, Қозоқ, Қирғиз, ва Туркман тили ва адабиёти фани ўқитувчилари.
ЧҚБТ раҳбарлари – Чақирувга қадар бошланғич тайёргарлик фани ўқитувчиси сифатида ушбу диагностика тестида иштирок этади. Шунингдек, мактаб амалиётчи психологлари ҳам ушбу тестга жалб этилади.
Мактабнинг раҳбар ходимлари (директор, директор ўринбосарлари ва бошқалар) агарда ўзларининг мутахассислик фани бўйича дарс соатлари мавжуд бўлганда улар ҳам амалда дарс ўтадиган фанлари бўйича диагностикадан ўтишлари керак.
📞 Диагностика жараёнлари ҳақида қўшимча маълумот олиш учун 55-508-0667 (1) call-марказига мурожаат қилишингиз мумкин.

Я работаю заместителем директора в школе. Диагностические тесты пройдут 4-15 декабря этого года. Буду ли я в нем участвовать?
Как известно, по приказу министра дошкольного и школьного образования 4-15 декабря педагоги пройдут тестирование по основному предмету, который они преподают.
В диагностических тестах, организованных в соответствии с приказом Министра дошкольного и школьного образования №540 от 14 ноября 2023 года, не будут участвовать педагогические работники следующих категорий:
— директор школы;
— заместитель директора по духовно-просветительской работе;
— заместитель директора по воспитательной работе;
— А также другие категории руководящих работников;
— Студенты, преподающие в школе;
— Учителя физкультуры;
— преподаватели таджикского, казахского, кыргызского и туркменского языков и литературы.
Руководители НДП участвуют в этом диагностическом тесте в качестве преподавателя предмета начальной допризывной подготовки. К этому тесту также привлекаются школьные психологи.
Руководящий персонал школы (директор, заместители директора и т.д.) При наличии учебных часов по предмету своей специальности также должен пройти диагностику по предмету, по которому они проводят занятия на практике.
📞 Для получения дополнительной информации о диагностических тестах вы можете обратиться в call-центр по телефону 55-508-0667 (1).