Бошланғич таълим фан ойлигини ўтказиш юзасидан методик тавсиялар - Ta’lim / Образование
Ўзбекистон Республикаси Халқ таълими вазирининг 2020 йил 13 августдаги «Халқ таълими тизимида методик хизмат кўрсатиш ишларини янада ривожлантириш тўғрисида»ги 183 сонли буйруғига мувофиқ умумий ўрта таълим мактабларида сентябр ойида бошланғич таълим фан ойлигини ўтказиш асосида ўқувчиларга сифатли таълимнинг янги шаклларини яратиш, иқтидорли ўқувчиларни аниқлаш, уларга кўмаклашиш, бошланғич даврдан саводхонлик кўникмаларини ривожлантириш, ижодкор ва ташаббускор ўқитувчилар тажрибасини тарғиб қилиш назарда тутилган.
Маълумки, ўқувчилар билим самарадорлигини ривожлантириш — саводхонликни ошириш омилидир. Шунга мувофиқ, умумий ўрта таълим мактабларида янги 2022-2023 ўқув йили бошида режалаштирилган бошланғич таълим фан ойлигини ўтказиш юзасидан қуйидагилар тавсия этилади:
— умумтаълим мактабларида ўқув йилининг биринчи куни “Билимлар куни” ва “Мустақиллик сабоқлари” мавзусида мустақиллик дарслари ташкил этилади. Дарслар орқали ўқувчилар қалбида она-Ватанига муҳаббат, юртига садоқат руҳида тарбиялаш, ўттиз бир йил давомида қўлга киритилган улкан ютуқлар моҳиятини асослаш, уларда ўз Ватанидан фахрланиш туйғуларини ўстириш, Ватан рамзлар, тимсоллар ифодасини чуқур англаш, халқимизнинг эзгу ва улуғ мақсадлари билан таништиришдан иборат;
— бошланғич таълим фан ойлигида кириш тестлари, эҳтиёжларни аниқлаш, ҳар ҳафтада турли танловларга оид чораларнинг белгиланишидан кўра, ўқувчиларни креатив, мустақил фикрлашга йўналтирилган лойиҳалар устида ишлашга ўргатиш, юқори натижаларига эришган тенгдошлари билан давра суҳбатлари уюштириш, дарсларда ҳам дарслик мултимедиали ҳаволлари орқали машғулотларнинг мазмунли бўлишини таъминлаш муҳим саналади;
— фан ойлигида биринчи синфларда хонанинг ўзида маънавият соатида ўзаро ҳурмат, одоб-аҳлоқ ва уйга боришда хавфсизлик қоидаларига амал қилиш кўникмаларига оид кичик суҳбатлар ташкил этиш лозим.
Шунингдек, ҳафта бошида синфлар ўз мавзуларни танлаш ва якунида ҳар бир синф тақдимотини ҳимоя қилиш, мустақил ҳаракатларини йўналтириб туриш асосида ўтказиш тавсия этилади.
Ҳафта бошида ўқитувчилар ўз синфидаги ўқувчиларга мавзуларни танлашга имкон бериш ва қандай қилиб лойиҳаларини ишлаб чиқишда кўрсатмалар бериш ва ҳафта давомида кузатиш, амалий кўмаклаш муҳим ҳисобланади. Бундай лойиҳалар учун намунавий мавзулар:
2 синф
1) Она тили ва ўқиш саводхонлиги фани:
«Нега давлатларнинг ўзига тегишли тили бўлади?», «Мактабларда ўқишга имкони бўлмаган болалар қандай савод чиқариш мумкин», «Миллий ўйинлар».
2) Табиий фанлар:
«Мен кичик тадқиқотчиман», «Ўсимликлар дунёсига саёҳат», «Табиатни асрашда менинг вазифам».
3) Математика фани:
«Олим бўлишда математиканинг ўрни», «Математикани ҳаётдан ўрганамиз», «Дўконда савдо қила оламан».
3 синф
«Нега, баъзи инсонларни тили ширин дейишади?», «Телефоннинг фойдали ва зарали томонларини биласизми?», «Келажак менинг тасаввуримда».
«Ҳайвонлар меҳр қандай кўрсатилади?», «Сув мўъжизаси», «Фойдали қазилмалар бизнинг бойлигимиз».
«Қизиқарли математикада ҳам мантиқ бўлади», «Мана нима учун математикани ўрганиш керак», «Математикада рақамлар ва сонлар фарқи».
4 синф
“Мактабимга нима керак”, “Тежамкорлик сабоқлари”, “Суҳандонлик ҳам санъатми?”
«Энергиядан оқилона фойдаланамиз», «Ҳаракат бу —соғлик», «Гулларга нега сув қуйилади?».
“Математик ихтиролар?”, “Мен кичик тадбиркор”, “Фанда 0 рақамининг ўрни”.
Фан ойлигида тақдимотлар тадбири ташкил этилади. Тадбирда давомида турли чиқишлар ташкил этиш ўқувчиларнинг ҳаётий кўникмаларини шакллантиришга ҳизмат қилади.
«Энг яхши фикр» бўйича ҳам ўзаро суҳбатлар ташкил этиш ўқувчиларнинг нутқини ривожлантиришга мустақил фикрларини эркин ифодалашга ўргатади. Матнлар ўқувчиларнинг болалик орзулари ифодаланган ноанъанавий фикрлари асосида номинациялар белгилаш тавсия этилади.
«Кичик ижодкорлар» мавзусида композицияси ўқувчиларнинг ижодий ишлар фестивали шаклида ўтказиш тавсия этилади. «Кичик ижодкорлар» фестивалида (истаган мавзуда расм чизиш, ёш даражасидаги ҳайкалтарошлик, ўйинчоқлар, робототехника) ўқувчилар томонидан тақдим этган ижодий ишлари гуруҳланиб баҳоланади ва рағбатлантирилади.
«Тасодифий сўз» мавзусидаги ҳамкорлик танловини 4-синф ўқувчилари (параллел синф) ўртасида(синф битта бўлса 2 гуруҳга ажратилиб) жамоанинг қувноқлик даврасини мусиқали ўртоқлик учрашуви шаклда ўтказиш тавсия этилади.

Методические рекомендации по проведению месячника начальной школы - Ta’lim / Образование
В соответствии с приказом министра народного образования Республики Узбекистан №183 “О дальнейшем развитии работы методического обслуживания в системе народного образования” от 13 августа 2020 года на основе проведения в сентябре месяца начального образования в общеобразовательных школах Республики Узбекистан проводится работа по созданию новых форм качественного образования учащихся, выявлению и содействию одаренным ученикам, развитию навыков грамотности с начального периода, развитию творческих и предполагается продвижение опыта инициативных педагогов.
Известно, что повышение эффективности знаний учащихся является фактором повышения грамотности. В соответствии с этим в связи с планируемым месячником начального образования в начале нового 2022-2023 учебного года в общеобразовательных школах рекомендуется следующее:
— в общеобразовательных школах в первый день учебного года организуются уроки Независимости на тему «День знаний» и «Уроки Независимости». Посредством уроков необходимо воспитывать в сердцах учащихся дух любви к Родине, верности своей земле, обосновывать суть великих достижений, достигнутых за тридцать один год, воспитывать в них чувства гордости за свою Родину, глубоко понимать выражение из символов;
— в рамках месячника начальной школы важно обучать учащихся работе над проектами, ориентированными на творческое, креативное мышление, организовывать круглые столы со сверстниками, добившимися высоких результатов, обеспечивать, чтобы обучение имело смысл даже на занятиях с помощью мультимедийных средств обучения, а не сдавать вступительные тесты, выявлять потребности, устанавливать меры для различных конкурсов каждую неделю;
— в начале недели рекомендуется, чтобы учащиеся выбирали свои темы, а в конце-защищали презентацию каждого класса, ориентируясь на свои самостоятельные действия.
В начале недели важно, чтобы учителя позволяли учащимся в их классе выбирать темы и давали инструкции о том, как разрабатывать свои проекты, а также наблюдали и оказывали практическую поддержку в течение недели. Примеры тем для таких проектов:
2 класс
1) Русский язык и читательская грамотность:
“Почему у стран есть свой язык?”, “Как дети, не имеющие возможности учиться в школе, могут стать грамотными?”, “Национальные игры”.
2) Естественные науки:
“Я юный исследователь”, “Путешествие в мир растений”, “Моя задача в сохранении природы”.
3) Математика:
“Роль математики в жизни человека”, “Математика. Примеры из жизни”, “Я могу торговать в магазине”.
3 класс
“Почему некоторых людей называют сладкоречивыми?”, “Вы знаете плюсы и минусы телефона?”, “Будущее в моем воображении”.
“Как проявлять любовь к животным?”, “Чудо воды”, “Полезные ископаемые — это наше богатство”.
“Интересная математика тоже имеет логику”, “Вот почему нужно изучать математику”, “Разница цифр и чисел в математике”.
4 класс
“Что нужно для моей школы?”, “Уроки бережливости”, “Профессия диктор — искусство грамотно говорить!”
“Мы разумно используем энергию”, “Движение — это здоровье”, “Зачем поливают цветы водой?”.
“Математические изобретения”, “Я юный предприниматель”, “Роль числа 0 в науке”.
В месячнике начальной школы организуется мероприятие с презентациями. Организация различных выступлений во время мероприятия служит формированию жизненных навыков у учащихся.
Организация взаимных бесед на тему «Самое лучшее мнение» способствует развитию речи учащихся, учит их свободному выражению своих мыслей. В текстах рекомендуется обозначить номинации, основанные на креативных мышлениях, выраженных детскими мечтами учащихся.
Сочинение на тему «Маленькие творцы» рекомендуется провести в форме фестиваля творческих работ учащихся. На фестивале «Маленькие творцы» (рисование на любую тему, скульптура на возрастном уровне, игрушки, робототехника) творческие работы, представленные учащимися, оцениваются в группах и поощряются.
Рекомендуется провести конкурс в сотрудничестве на тему «Случайное слово» в форме музыкального товарищеского конкурса между учащимися 4-го класса (параллельный класс) (разделенными на 2 группы, если класс один).