Мактаб ўқувчиларининг ўқув юкламалари камайтирилди - Ta’lim / Образование
Умумтаълим мактабларида таълим шароитлари ва санитария-эпидемиология талабларга мувофиқ ҳафталик ўқув юкламалар максимал даражада камайтирилди.
Маълум қилинишича, 1-синфлар учун — дарслар кунига 4 соатдан ва ҳафтада 2 кун 5 соатдан кўп бўлмаслиги керак (5 соатлик ўқув кунида жисмоний тарбия ёки енгил фанлар — технология, тасвирий санъат, мусиқа маданияти, тарбия фанлари ўқитилади). 1-синфлар учун дарс соатлари 1 ҳафтасига 22 соатдан ошмаслиги керак.
2 — 4-синфлар учун — дарслар кунига 4 соатдан ва ҳафтада 4 кун 5 соатдан кўп бўлмаслиги керак (5 соатлик ўқув кунида жисмоний тарбия ёки енгил фанлар — технология, тасвирий санъат, мусиқа маданияти, тарбия фанлари ўқитилади);
5 — 9-синфлар учун — дарслар кунига 6 соатдан кўп бўлмаслиги керак;
10 — 11-синфлар учун — дарслар кунига 6 соатдан кўп бўлмаслиги керак;
Бир йил давомида ўқув ҳафталиги 1-синфлар учун — 33 ҳафта, 2 — 11-синфлар учун 34 ҳафтадан ошмаслиги лозим.

В соответствии с условиями обучения и санитарно-эпидемиологическими требованиями в общеобразовательных школах максимально сокращены еженедельные учебные нагрузки.
Сообщается, что для первоклассников занятия должны быть не более 4 часов в день и 2 раза в неделю не более 5 часов (физкультура или легкие предметы — технология, изобразительное искусство, музыкальная культура, учебные предметы преподаются в 5-часовой учебный день). Продолжительность учебных часов для 1-х классов не должна превышать 22 часов в неделю.
Для 2 — 4 классов — занятия должны быть не более 4 часов в день и 5 часов 4 дня в неделю (физкультура или легкие предметы — технология, изобразительное искусство, музыкальная культура, учебные предметы преподаются в 5-часовой учебный день);
Для 5-9 классов — занятия должны быть не более 6 часов в день;
Для 10-11 классов — уроки не должны быть более 6 часов в день;
Учебная неделя в течение одного года не должна превышать 33 недели для 1 классов, 34 недели для 2-11 классов.