Биология фанидан имтиҳон саволлари (2023) - Ta’lim / Образование
Мазкур методик тавсияда якуний аттестация имтиҳонини ўтказиш бўйича кўрсатмалар берилган. Шунингдек, назарий саволларни ишларини баҳолаш бўйича мезонлар келтирилган. Якуний назорат имтиҳон билети умумий ўрта таълим мактабларидаги биология/ботаника курсларининг бўлимларидаги мавзуларини қамраб олган бўлиб, саволлар дарсликлар асосида тузилган.
Биология фанидан имтиҳон саволлари (2023)
2022–2023 ўқув йилида умумий ўрта таълим мактабларининг 9-синфларида биология фанидан якуний имтиҳон ушбу тавсия этилган билет саволлари асосида оғзаки сўров шаклида ўтказилади.
Умумий ўрта таълим муассасалари методбирлашмаларининг йиғилиш қарорига мувофиқ якуний имтиҳон материалларига 15%–20% гача ўзгартиришлар киритиши мумкин.
Ҳар бир ўқувчи биттадан билетни танлаб олади. Билетда ўқувчига 3 тадан савол берилади. Саволларнинг иккитаси назарий, биттаси амалий, лаборатория машғулотига оид бўлади. Тайёргарлик кўриш учун 20 дақиқа вақт берилади. Биология фанидан вариатив режа бўйича фаолият юритаётган мактаблар педагогик кенгаш қарорлари билан қўшимча саволлар ва масалалар киритиши зарур. Ҳар бир берилган саволга жавоб 5 баллик тизим асосида баҳоланади. Баҳолар умумлаштирилиб ўртача баҳо чиқарилади. Масалан: 5+4+3=12:3=4.
2022-2023-ўқув йилида умумий ўрта таълим мактабларининг 11-синфларида биология фанидан якуний имтиҳон билет саволлари оғзаки сўров шаклида ўтказилади. Умумий ўрта таълим муассасалари методбирлашмаларининг йиғилиш қарорига мувофиқ якуний имтиҳон материалларига 15%-20% гача ўзгартиришлар киритиши мумкин.
Ҳар бир ўқувчи биттадан билетни танлаб олади. Билетда ўқувчига 3 тадан савол берилади. Саволларнинг иккитаси назарий, биттаси амалий, лаборатория машғулотига оид бўлади. Тайёргарлик кўриш учун 20 дақиқа вақт берилади. Биология фанидан вариатив режа бўйича фаолият юритаётган мактаблар педагогик кенгаш қарорлари билан қўшимча саволлар ва масалалар киритиши зарур. Ҳар бир берилган саволга жавоб “5” баллик тизим асосида баҳоланади. Баҳолар умумлаштирилиб ўртача баҳо чиқарилади. Масалан: 5+4+3=12:3=4.

В данной методической рекомендации даны инструкции по проведению итогового контрольного экзамена. Также перечислены критерии оценки работы по теоретическим вопросам. Каждый этап контрольного экзаменационного билета охватывает темы по разделам курса биологии в общеобразовательных школах, вопросы структурированы на основе учебников.
Для определения знаний, умений и навыков, приобретённых учащимися общеобразовательных школ в 2022-2023 учебном году по предмету «Биология», в 9 классах итоговая государственная аттестация будет проводиться в форме устного опроса.
Экзаменационные вопросы по биологии состоят из 30 билетов. Каждый билет содержит 3 вопроса: 2 теоретических и один вопрос – выполнение практических, лабораторных заданий. Учащимся предоставляется 20 минут для подготовки по выбранным экзаменационным вопросам. Школы с вариативным планом обучения по биологии в соответствии с решением педагогического совета должны включить дополнительные вопросы и задачи. За каждый правильный ответ ученик получает 5 баллов. Все набранные баллы складываются и выводится средний балл. Например: 5+4+3=12:3=4.
В 2022-2023 учебном году выпускной экзамен по биологии в 11 классах проводится в форме устного опроса по вопросам билетов. В соответствии с решением собрания школьных методических объединений общеобразовательных учреждений в материалы итоговой государственной аттестации могут вноситься изменения в пределах 15-20%.
Вопросы и задания каждого экзаменационного билета включает в себя три вопроса: два теоретических вопроса, третий вопрос – выполнение практических, лабораторных заданий. Каждому ученику отводится 20 минут для подготовки. Школы с вариативным планом обучения по биологии в соответствии с решением педагогического совета должны включить дополнительные вопросы и задачи. Ответ на каждый заданный вопрос оценивается по 5-балльной системе. Оценки суммируются и выводится средняя оценка. Например: 5+4+3=12:3=4.