Устама олаётган ўқитувчиларга ҳам мукофот пули бериладими? - Ta’lim / Образование
Савол: Мен умумтаълим мактабида математика фанидан дарс бераман. Менга ҳар ойлик устама тўланади. Устама олаётган ўқитувчиларга ҳам мукофот пули бериладими?
Устама олаётган ўқитувчиларга ҳам мукофот пули бериладими?
Мазкур саволга Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги Юридик бўлими ходимлари жавоб берди:
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 30.09.2019-йилдаги 823-сон Қарори билан тасдиқланган “Умумий ўрта таълим муассасаларининг ўрнак кўрсатган ходимларини рағбатлантиришнинг директор жамғармасини ташкил этиш ва унинг маблағларидан фойдаланиш тартиби тўғрисида” 1-илованинг 9-бандига кўра, педагог, психолог ва кутубхона ходимларининг базавий тариф ставкасига ҳар ойлик устама белгилаш умумтаълим муассасалари ходимларини мукофотлаш ва уларга моддий ёрдам бериш умумтаълим муассасаларидаги ташкил этиладиган ишчи гуруҳ қарори билан очиқ муҳокама орқали ҳамда умумтаълим муассасасининг педагогик кенгаши фикрларини ҳисобга олиб, Жамғармада назарда тутилган маблағлар доирасида амалга оширилади.
Низомнинг 29-бандида умумтаълим муассасалари ходимлари, шу жумладан раҳбар ходимлари фақат “1-октябр— Ўқитувчи ва мураббийлар куни” муносабати билан Жамғарманинг мавжуд маблағлари ҳисобидан меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг 50 фоизигача миқдорида мукофотланиши мумкинлиги кўрсатилган.
Бундан ташқари, Низомнинг 32-бандида Президент мактабларига танлов асосида қабул қилинган ҳар бир ўқувчи учун тегишли умумтаълим муассасасининг мос (танлов, мусобақа, имтиҳон фанлари) фан ўқитувчиси мазкур Низомнинг 29-бандидан ташқари Жамғарма маблағлари ҳисобидан базавий тариф ставкасининг икки баравари миқдорида бир йўла мукофот пули тўлаш йўли билан рағбатлантирилиши мумкин. Умумтаълим муассасаси ходимларини мукофотлашда адолат ва холислик принсипларига амал қилинади.

Могут ли учителя, получающие надбавки, также получать премиальные? - Ta’lim / Образование
Вопрос: Я преподаю математику в общеобразовательной школе. Мне платят ежемесячную надбавку. Могут ли учителя, получающие надбавки, также получать премиальные?
Могут ли учителя, получающие надбавки, также получать премиальные?
На этот вопрос ответили сотрудники юридического отдела Министерства дошкольного и школьного образования:
Согласно пункту №9 Приложения №1, утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30.09.2019 №823 «Об учреждении директорского фонда поощрения образцовых работников общеобразовательных средних учебных заведений и порядке использования его средств», установление должностного оклада педагогов, психологов и работников библиотек, установление ежемесячной надбавки к тарифной ставке, выделение премиальных работникам общеобразовательных учреждений и оказание им материальной помощи осуществляется путем открытого обсуждения по решению рабочей группы, созданных в общеобразовательном учреждении и с учетом мнения педагогического совета общеобразовательного учреждения, в пределах средств, предусмотренных Фондом.
В пункте №29 Положения указано, что работники общеобразовательных учреждений, в том числе руководители, могут получать премии в размере до 50% минимального размера оплаты труда из имеющихся средств Фонда только по случаю «1 октября – Дня учителя и наставника».
Кроме того, согласно пункту №32 Положения, за каждого учащегося, зачисленного в Президентские школы по конкурсу, учитель соответствующего общеобразовательного учреждения (конкурс, соревнование, экзаменационные предметы) получает единовременную надбавку в размере сумма двукратного размера базовой тарифной ставки за счет средств Фонда, за исключением пункта 29 настоящего Положения, может быть поощрена выплатой. При награждении работников образовательного учреждения соблюдаются принципы справедливости и беспристрастности.