Давлат ва ҳуқуқ асослари фанидан олинган тоифа тарбия фанига ҳам ўтадими? Ушбу саволга Педагог кадрлар аттестасияси бўлими жавоб берди.
Савол: Мен Қашқадарё вилояти Деҳқонобод туманидаги 68 мактабнинг Миллий истиқлол ғояси ва ҳуқуқ таълими ўқитувчисиман. Мен тарбия ва ҳуқуқдан дарс бераман. Мен ҳуқуқ фанидан 2022 йил декабрь ойида 2 тоифа олдим. Саволим: Менинг бу тоифам тарбия фанига ҳам ўтадими? Ўтса, бу қайси буйруқ эканлигини айтсангиз? (Ж.Д)
Жавоб: Амалдаги тартибга кўра, Низомнинг 18 банди: Педагог кадрлар олий маълумот олганлиги ёки қайта тайёрлаш курсларидан ўтганлиги ҳақидаги дипломда (кейинги ўринларда — диплом) кўрсатилган тайёрлов, таълим йўналиши, мутахассислик ёки ихтисослигига мос келадиган ўқув фанлар бўйича аттестациядан ўтади.
Педагог кадрларнинг дипломида биттадан ортиқ тайёрлов ёки таълим йўналиши, мутахассислик ёки ихтисослик кўрсатилган бўлса, улар дарс бераётган ҳар бир ўқув фани бўйича алоҳида аттестациядан ўтади, профессионал таълим ташкилотларининг умумкасбий ва махсус фан ўқитувчилари бундан мустасно.
Профессионал таълим ташкилотларида икки ёки ундан ортиқ умумкасбий ва махсус фанлардан дарс бераётган педагог кадрлар ўқув юкламаси кўп бўлган битта ўқув фани бўйича, бир нечта фандан ўқув юкламаси тенг миқдорда бўлган ҳолларда педагог кадр томонидан танланган ўқув фани бўйича аттестациядан ўтказилади.
Бунда профессионал таълим ташкилотлари умумкасбий ва махсус фан ўқитувчиларига аттестация натижалари бўйича берилган лавозими улар дарс бераётган фан соҳаси бўйича бошқа ўқув фанларига ҳам тегишли бўлади.

Переносится ли категория, полученная по предмету основы государства и права на предмет воспитание? В отделе аттестации педагогических кадров ответили на этот вопрос.
Вопрос: Я работаю учителем в школе №68 Дехканабадского района Кашкадарьинской области. Я преподаю по предметам идея национальной независимости и основы государства и права. В декабре 2022 года я получил 2 категорию по предмету основы государства и права. Мой вопрос таков: относится ли эта моя категория также к предмету воспитание? Если относится, то в каком документе об этом говорится? (Ж.Д)
Ответ: Согласно действующему порядку, пункту 18 Положения: педагогические кадры проходят аттестацию по учебным предметам, соответствующим их подготовке, направлению образования, специальности или специальности, указанным в дипломе о получении высшего образования или прохождении курсов переподготовки.
Если в дипломе педагогических кадров указано более одного направления подготовки или специальности, то они проходят аттестацию отдельно по каждому учебному предмету, по которому преподают, за исключением преподавателей общепрофессиональных и специальных дисциплин профессиональных образовательных организаций.
В профессиональных образовательных организациях педагогические кадры, преподающие два и более общепрофессиональных и специальных предметов, проходят аттестацию по одному учебному предмету с большой учебной нагрузкой, а в случаях, когда учебная нагрузка по нескольким предметам равна, — по выбранному педагогическим кадром учебному предмету.
При этом должность, присвоенная по результатам аттестации преподавателям общепрофессиональных и специальных дисциплин профессиональных образовательных организаций, будет распространяться и на другие учебные дисциплины по предметной области, которую они преподают.