Она тили ва адабиёт фанидан миллий сертификат имтиҳонлари бўлиб ўтди - Ta’lim / Образование
2023 йил 14 май куни она (ўзбек, рус, қорақалпоқ) тили ва адабиёт фанидан миллий сертификат имтиҳонлари бўлиб ўтди.
Она тили ва адабиёт фанидан миллий сертификат имтиҳонлари бўлиб ўтди
Имтиҳонлар талабгорларга қулай бўлиши учун Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида ташкил этилди. Унда 6 479 нафар талабгор иштирок этди ва 5 нафар талабгор тартиб-қоидани бузгани учун тест синовидан четлатилди.
Тест синови натижалари йигирма иш куни ичида эълон қилинади ва энг юқори баллнинг камида 60 фоизини тўплаган талабгорларга электрон сертификат тақдим этилади.
Сертификатга эга абитуриентларга ОТМларга киришда мутахассислик фани бўйича қуйидагича балл берилади:
• 60 % дан 86 % гача — максимал баллга нисбатан табақалаштирилган (пропорционал) балл;
• 86 фоиз ва ундан юқори — максимал балл.
Шунингдек, миллий сертификатга эга абитуриентга тегишли мажбурий фан бўйича энг юқори балл берилса, умумий ўрта таълим ўқитувчиларига уларнинг тариф ставкаларига нисбатан 20% миқдорида устама тўланади.

Были проведены экзамены на получение национального сертификата по родному языку и литературе - Ta’lim / Образование
Были проведены экзамены на получение национального сертификата по родному языку и литературе
14 мая 2023 года состоялись национальные сертификационные экзамены по родному (узбекскому, русскому, каракалпакскому) языку и литературе.
Для удобства абитуриентов экзамены были организованы в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте. В нем приняли участие 6479 кандидатов, 5 кандидатов были исключены из тестирования за нарушение процедуры.
Результаты теста будут объявлены в течение двадцати рабочих дней, а абитуриенты, набравшие не менее 60% от наивысшего балла, получат электронный сертификат.
• от 60% до 86% — пропорциональный балл по отношению к максимальному баллу;
• 86% и выше — максимальный балл.
Если абитуриентам с национальным сертификатом будет присвоен высший балл по соответствующему обязательному предмету, то учителям общеобразовательных школ будет выплачиваться 20-процентная надбавка к их тарифным ставкам.