2024-2025-ўқув йилига мўлжалланган танлов фанлар бўйича ўқув режа - Ta’lim / Образование
Умумий ўрта таълим муассасалари учун 2024-2025 ўқув йилига мўлжалланган танлов фанлар бўйича ўқув режа тасдиқланди.
2024-2025-o‘quv yiliga mo‘ljallangan tanlov fanlar bo‘yicha o‘quv reja tasdiqlandi
Мактабгача ва мактаб таълими вазирининг 96-сонли (26.03.2024 йил) «Умумий ўрта таълим муассасалари юқори синф ўқувчиларининг қизиқиши ва қобилиятига кўра фанларни чуқурлаштириб ўқитиш ҳамда замонавий касбларни ўргатиш тўғрисида»ги буйруғи эълон қилинди.
Унга кўра 2024-2025-ўқув йилига қадар:
• умумий ўрта таълим муассасаларининг юқори синф ўқувчилари ўртасида танлов фанлари ҳамда бизнес ва касб-ҳунар йўналишларидан бирини танлаш бўйича сўровномалар ўтказилади;
• сўровнома натижалари ҳамда умумий ўрта таълим муассасаларининг имкониятларини инобатга олиб, йўналишлар бўйича умумий ўрта таълим муассасалари рўйхатини шакллантирилади;
• шакллантирилган умумий ўрта таълим муассасалари рўйхатини тасдиқлатиш бўйича тегишли ишларни амалга оширади.
Умумий ўрта таълим муассасаларида танлов фанлари қуйидаги йўналишлар бўйича ташкил этилади:
• математика – физика;
• кимё – биология;
• она тили ва адабиёт – чет тили;
• математика – чет тили.
Танлов фани жорий этиладиган синфда йўналишлар бўйича таълим жараёни мазкур буйруқнинг 2-иловаси билан тасдиқланган ўқув режалар асосида ташкил этилади.
Хорижий тиллар йўналиши бўйича танлов фанлари жорий этиладиган синфларда қуйидаги чет тилларидан бири иккинчи хорижий тил сифатида танланади:
• инглиз тили;
• корейс тили;
• немис тили;
• француз тили;
• хитой тили;
• япон тили.
Хорижий тиллар йўналиши бўйича танлов фанлари жорий этиладиган синфда таълим жараёни мазкур буйруқнинг 3- ва 4-иловалари билан тасдиқланган ўқув режалар асосида ташкил этилади.
Бизнес ва касб-ҳунар йўналиши жорий этиладиган синфларда касб йўналиши ҳамда қўшимча равишда иқтисодиёт ва бизнес фани танланади ва битта йўналиш ташкил этилади.
Бизнес ва касб-ҳунар йўналиши жорий этиладиган синфларни ташкил этишда мазкур буйруқнинг 7-иловаси билан тасдиқланган умумий ўрта таълим муассасаларида ўргатиладиган касб-ҳунарлардан мактаб ўзининг имкониятлари, ҳудудий шароити ва ота-оналарнинг фикрларидан келиб чиқиб, керакли йўналишлар бўйича ўқувчилар ўртасида сўровнома ўтказади.

Учебная программа по выборочным предметам (2024-2025) - Ta’lim / Образование
Опубликован приказ Министра дошкольного и школьного образования №96 от 26.03.2024 «Об углубленном изучении предметов и обучении современным профессиям в соответствии с интересами и способностями старшеклассников общеобразовательных учреждений».
По данному документу до 2024-2025 учебного года:
• среди старшеклассников общеобразовательных учреждений будут проведены опросы по выбору предметов, а также по выбору одного из направлений бизнеса и профессии;
• с учетом результатов опроса, а также возможностей общеобразовательных учреждений, будет сформирован список общеобразовательных учреждений по направлениям;
• будет проведена соответствующая работа по утверждению списка сформированных общеобразовательных учреждений среднего общего образования.
В общеобразовательных учреждениях в классах, где вводятся выборочные предметы будут организованы по следующим направлениям:
• математика — физика;
• химия — биология;
• родной язык и литература — иностранный язык;
• математика — иностранный язык.
В качестве второго иностранного языка на занятиях, где вводятся выборочные предметы по направлению иностранных языков, выбирается один из следующих иностранных языков:
• Английский язык;
• Корейский язык;
• Немецкий язык;
• Французский язык;
• Китайский язык;
• Японский язык.
Учебный процесс в классе, где вводятся выборочные предметы в области иностранных языков, организуется на основе учебных планов, утвержденных 3-м и 4-м приложениями настоящего приказа.
При организации занятий, на которых будет обучение по бизнесу и профессии, школа проводит опрос учащихся по необходимым направлениям, исходя из своих возможностей, региональных условий и мнения родителей.