Ўзбек тили (Давлат тили) фани ўқитувчиларига ҳам миллий сертификатлар учун устамалар тўланадими? Ушбу саволга Педагог кадрлар аттестация бўлими жавоб берди.
Савол: Мен Фарғона вилояти Бағдод туманидаги 17 мактабда Ўзбек тили (давлат тили) фани ўқитувчисиман. Бизнинг мактабимизда таълим рус тилида олиб борилади. Мен она тили ва адабиёт (ўзбек тили ва адабиёти) фанидан Миллий сертификат олсам, менга 20% устама бериладими? Ёки, фақат она тили ва адабиёт фани устозларига бериладими? Ўзбек тили (давлат тили) устозларига берилмайдими? Агар берилса шу бўйича қарор борми? (Қ.Г.Б)
Жавоб: Тўланади.
Жорий йилнинг 28 июль куни Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ҳамда Иқтисодиёт ва молия вазирлигининг 2023-2024 ўқув йилида устама тўланадиган Сертификатлар рўйхатини тасдиқлаш тўғрисидаги қарор тасдиқланди.
Мазкур қарорда она тили ва адабиёт (ўзбек тили ва адабиёти) фанидан 80 ва ундан юқори балл тўплаб олинган Миллий сертификат учун ўзбек тили (давлат тили) фани ўқитувчиларига ҳам 20% устамалар белгиланиши белгилаб қўйилган.

Выплачиваются ли надбавки за Национальный сертификат учителям узбекского (государственного) языка? - Ta’lim / Образование
Выплачиваются ли надбавки за Национальный сертификат учителям узбекского (государственного) языка?
Выплачиваются ли надбавки за Национальный сертификат учителям узбекского (государственного) языка? На этот вопрос ответили в Отделе аттестации педагогических кадров.
Вопрос: Я учитель узбекского языка (государственного языка) в школе №17 Багдадского района Ферганской области. В нашей школе обучение ведется на русском языке. Если я получу национальный сертификат по родному языку и литературе (узбекский язык и литература), будет ли мне начислена надбавка в размере 20%? Или дается только учителям родного языка и литературы? Не выплачивается учителям узбекского языка? Если выплачивается есть ли постановление по этому поводу? (К.Г.Б)
Ответ: Оплачивается.
28 июля текущего года утверждено постановление Министерства дошкольного и школьного образования и Министерства экономики и финансов Об утверждении перечня сертификатов для надбавки на 2023-2024 учебный год.
В данному Постановлению установлено, что для национального сертификата по родному языку и литературе (узбекскому языку и литературе), набравшего 80 и более баллов, учителям узбекского языка (государственного языка) также устанавливается надбавка в размере 20%.