Ижтимоий тармоқларда мактаб ўқувчиси синфхонадаги доскани уриб синдиргани акс этган видео тарқалиб, кўплаб муҳокамаларга сабаб бўлди. Ҳолат ўрганилиб, қаерда содир бўлгани аниқланди. Бу ҳақда Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги матбуот котиби Лайло Рустамова хабар берди.
Аниқланишича, видеодаги ҳолат Самарқанд вилояти Пайариқ туманидаги 19-мактабнинг 11-синф ўқувчиси томонидан 2022 йилда, у ҳали 10-синфда ўқиётган пайтида содир этилган. Видео эса TikTok ижтимоий тармоғига жорий йилнинг 23 сентябрь куни жойлаштирилган.
Самарқанд вилояти Мактабгача ва мактаб таълими бошқармасининг маълумотларига кўра, ҳолат ўрганилиб, ўқувчи томонидан мактаб мулкига етказилган зарар унинг ота-онаси томонидан қоплаб берилган. Пайариқ тумани ИИБ томонидан ўқувчининг отасига нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 47-моддаси 1-қисмига асосан жазо қўлланилган.

Видео, на котором школьник разбивает классную доску, разошлось в социальных сетях и вызвало большое обсуждение. Ситуация была расследована и установлено, где это произошло. Об этом сообщила пресс-секретарь Министерства дошкольного и школьного образования Лейла Рустамова.
Установлено, что ситуация на видео совершена учеником 11 класса 19 школы Пайарикского района Самаркандской области в 2022 году, когда он еще учился в 10 классе. Видео было опубликовано в социальной сети TikTok 23 сентября этого года.
По информации управления дошкольного и школьного образования Самаркандской области, ситуация была расследована и ущерб, причиненный учеником имуществу школы, был возмещен его родителями. МИБ Паярикского района наложил наказание на отца студента на основании части 1 статьи 47 Кодекса об административной ответственности.