O‘qituvchilar o‘z sinflarida pullik kurs tashkil etishlari mumkinmi? - Ta’lim / Образование
Savol: Assalomu alaykum, savolim shundan iborat, men boshlang‘ich sinf o‘qituvchisiman, hozirda ta’lim rus tilida olib borilayotgan maktabda 1-sinf o‘quvchilarini o‘qityapman. Men ota-onalarning talablariga binoan qo‘shimcha pullik kurs o‘tishim mumkinmi, qonuniy yo‘l bilan qo‘shimcha pullik kurs o‘tsam buladimi? Iltimos yuridik tomondan maslahat bersangiz.
O‘qituvchilar o‘z sinflarida pullik kurs tashkil etishlari mumkinmi?
Hukumat qarori (343-son, 22.04.2019 y) bilan O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi tizimidagi umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida pullik ta’lim xizmatlarini ko‘rsatish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlangan.
Nizomga muvofiq, pullik ta’lim xizmatlari zarur moddiy-texnika bazasi va tegishli pedagog xodimlarga ega bo‘lgan maktablarda tashkil etiladi.
Pullik ta’lim xizmatlari shartnoma asosida ko‘rsatiladi. Mazkur xizmatlarga o‘quvchilarni majburiy jalb etish taqiqlanadi.
Pullik xizmatlar uchun to‘lov kam ta’minlangan oilalar farzandlari uchun umumiy narxning 50 foizi miqdorida belgilanadi.
Bitta guruhda mashg‘ulotlarda qatnashuvchilarning soni 35 nafardan oshishi mumkin emas.
Pullik xizmatlardan tushadigan mablag‘ning 50 foizidan kam bo‘lmagan qismi pedagog o‘qituvchilarga beriladi.

Вопрос: Здравствуйте, у меня такой вопрос, я учитель начальных классов. Сейчас преподаю первоклассникам в русскоязычной школе. Могу ли я проводить дополнительный платный курс по желанию родителей, могу ли я проводить дополнительные платные курсы на законных основаниях? Подскажите, пожалуйста с юридической стороны.
Постановлением Правительства (№343 от 22.04.2019 г.) утверждено Положение о порядке оказания платных образовательных услуг средними общеобразовательными учреждениями системы Министерства народного образования Республики Узбекистан.
В соответствии с Положением платные образовательные услуги могут оказываться в школах с необходимой материально-технической базой и соответственным педагогическим составом.
Платные образовательные услуги оказываются на договорной основе.
Запрещается принудительное привлечение учащихся к данным услугам.
Плата за образовательные услуги для детей из малообеспеченных семей устанавливается в размере 50% от общей стоимости.
Число участников данных занятий в одной группе не должно превышать 35 человек.
Не менее 50% процентов от общей суммы средств, поступаемых с оказания платных услуг, должно выплачиваться педагогу.