Oʻqituvchilarga Direktor jamgʻarmasidan ustama toʻlash tartibi: muhim 5 savolga javob - Ta’lim / Образование
Oʻqituvchilarga Direktor jamgʻarmasidan ustama toʻlash tartibi: muhim 5 savolga javob
Maktab oʻqituvchilari, kutubxonachilar, psixologlarga Direktor jamgʻarmasidan har oylik ustama beliganadi. Ustama miqdori baholash mezonlari asosida aniqlanadi.
1. Direktor jamgʻarmasining asosiy vazifasi nima?
Har bir maktabda xodimlarni ragʻbatlantirish uchun Umumiy oʻrta taʼlim muassasalarining oʻrnak koʻrsatgan xodimlarini ragʻbatlantirishning direktor jamgʻarmasi tashkil qilingan
Jamgʻarmaning asosiy vazifalari:
— maktablarning oʻrnak koʻrsatgan pedagog (ular umumiy sonining koʻpi bilan 50 foizi), psixolog va kutubxona xodimlarining bazaviy tarif stavkasiga har oylik ustama belgilash yoʻli bilan ularni moddiy ragʻbatlantirish;
— maktab xodimlarini mukofotlash va ularga moddiy yordam berish;
— tejalgan mablagʻlar mavjud boʻlganda, ushbu mablagʻlar hisobidan xodimlarning vaqtincha mehnatga layoqatsizligi boʻyicha toʻlanmagan nafaqalarni moliyalashtirish.
2. Jamgʻarmadan ustama toʻlashni kim hal qiladi?
Pedagog, psixolog va kutubxona xodimlarining bazaviy tarif stavkasiga har oylik ustama belgilashuchunmaxsusishchi guruhlartuziladi.
BundaMakatabgacha va maktab taʼlimi boshqarmalari va boʻlimlariningishchi guruhning faoliyatiga hamda ular qabul qiladigan qarorlarga aralashishga yoʻl qoʻyilmaydi.
3. Ishchi guruhga kimlar kiritiladi?
Ishchi guruh umumtaʼlim muassasasining pedagogik kengashi qarori asosida, direktorning buyrugʻi bilan kamida yetti kishidan iborat toq sonda quyidagi tarkibda tasdiqlanadi:
— Ishchi guruhi rahbari–direktor;
— Ishchi guruh aʼzolari–oʻquv ishlari boʻyicha direktor oʻrinbosari, maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha direktor oʻrinbosari, kasaba uyushmasi qoʻmitasi raisi, pedagoglar orasidan hamda kuzatuv kengashi va oʻquvchilarning ota-onalaridan vakillar.
Oʻquv ishlari boʻyicha direktor oʻrinbosari–Ishchi guruhning masʼul kotibi hisoblanadi.
Ishchi guruh tarkibidagi pedagoglar, kuzatuv kengashi va ota-onalar vakillari har yili oʻzgartirib borilishi shart.
4. Ustama barcha oʻqituvchilarga toʻlanadimi?
Yoʻq, har oylik ustama jami pedagog xodimlar sonining 50 foizidan oshib ketmasligi kerak.
Ishchi guruh har yili 1 iyulgacha har bir pedagog, psixolog va kutubxona xodimlari faoliyatini baholaydi va navbatdagi oʻquv yili uchun yuqori natija koʻrsatgan pedagog, psixolog va kutubxona xodimlari bazaviy tarif stavkasiga har oylik ustama miqdorini belgilaydi.
Ishchi guruhning ustama haq belgilash boʻyicha majlislari bir yilda kamida bir marta hamda zaruratga koʻra oʻtkaziladi.
5. Ustama miqdori qancha?
Ustama haq olishga daʼvogar pedagog, psixolog va kutubxona xodimlari masʼul kotibga ariza beradi.
Har oylik ustamalar 40 foizgacha miqdorda belgilanadi.
Pedagog xodimlarning faoliyatini baholash mezonlari asosida toʻplagan umumiy ballari boʻyicha ularga quyidagi miqdorlarda ustama haq belgilanadi:
65–70 ball toʻplasa–10 foiz;
71–75-ball toʻplasa — 15 foiz;
76–80 ball toʻplasa–20 foiz;
81–85 ball toʻplasa–25 foiz;
86–90 ball toʻplasa–30 foiz;
91–95 ball toʻplasa–35 foiz;
96–100 ball toʻplasa–40 foiz.
Har oylik ustamalar yangi oʻquv yili uchun oʻtgan oʻquv yili yakunlari boʻyicha belgilanadi.
Kutubxona xodimlariga toʻplangan ballari boʻyicha quyidagi miqdorlarda ustama haq belgilanadi:
65–75 ball toʻplasa–10 foiz;
76–85-ball toʻplasa–15 foiz;
86–100 ball toʻplasa–20 foiz;
Psixolog xodimlariga toʻplangan ballari boʻyicha quyidagi miqdorlarda ustama haq belgilanadi:
Pedagoglar oliy yoki oʻrta maxsus maʼlumotga egaligidan qatʼiy nazar, baholash mezonlari asosida har oylik ustama belgilanadi.

Порядок выплаты надбавки учителям из Директорского фонда: ответы на 5 важных вопросов - Ta’lim / Образование
Порядок выплаты надбавки учителям из Директорского фонда: ответы на 5 важных вопросов
Учителям школ, библиотекарям, психологам назначается ежемесячная надбавка из Фонда директора. Размер надбавки определяется на основании критериев оценки.
Oʻqituvchilarga Direktor jamgʻarmasidan ustama toʻlash tartibi: muhim 5 savolga javob
1. Какова основная функция фонда директора?
В каждой школе создан директорский фонд поощрения образцовых работников общеобразовательных учреждений для мотивации сотрудников
Основные задачи фонда:
• материальное стимулирование школ путем установления ежемесячной надбавки к базовой тарифной ставке педагога (не более 50% от их общего числа), психолога и библиотечного персонала, подающего пример, путем установления ежемесячной надбавки к базовой тарифной ставке;
• вознаграждение и финансовая помощь школьному персоналу;
• финансирование неуплаченных пособий по временной нетрудоспособности работников за счет этих средств при наличии сэкономленных средств.
2. Кто решает, платить ли надбавку из фонда?
Установление ежемесячной надбавки к базовой тарифной ставке педагогического, психологического и библиотечного персонала для специальных рабочих групп создается.
При этом не допускается вмешательство отделов и отделов дошкольного и школьного образования в деятельность рабочей группы и принимаемые ими решения.
3. Кто будет включен в рабочую группу?
Рабочая группа утверждается на основании решения педагогического совета общеобразовательного учреждения приказом директора в нечетном количестве не менее семи человек в следующем составе:
— Руководитель рабочей группы-директор;
— Члены рабочей группы-заместитель директора по учебной работе, заместитель директора по духовно-просветительской работе, председатель профсоюзного комитета, представители из числа педагогов, а также наблюдательного совета и родителей учащихся.
Заместитель директора по учебной работе – ответственный секретарь рабочей группы.
Педагоги, представители наблюдательного совета и родители в составе рабочей группы обязаны ежегодно вносить изменения.
4. Выплачивается ли надбавка всем учителям?
Нет, ежемесячная надбавка не должна превышать 50% от общей численности педагогического персонала.
Рабочая группа ежегодно до 1 июля оценивает деятельность каждого педагога, психолога и библиотечного персонала и устанавливает размер ежемесячной надбавки к базовой тарифной ставке педагога, психолога и библиотечного персонала, показавших высокие результаты за очередной учебный год.
Заседания рабочей группы по установлению надбавок проводятся не реже одного раза в год и по мере необходимости.
5. Какая сумма надбавки?
Педагог, психолог и сотрудники библиотеки, претендующие на надбавку, подают заявление ответственному секретарю.
Ежемесячные надбавки устанавливаются в размере до 40 процентов.
По сумме баллов, набранных педагогическими работниками на основе критериев оценки их деятельности, им устанавливается надбавка в следующих размерах:
Если набирает 65-70 баллов – 10 процентов;
71-75 баллов — 15 процентов;
76-80 баллов – 20 процентов;
81-85 баллов – 25 процентов;
86-90 баллов – 30 процентов;
91-95 баллов – 35 процентов;
96-100 баллов — 40 процентов.
Ежемесячные надбавки устанавливаются на новый учебный год по итогам предыдущего учебного года.
Работникам библиотек по накопленным баллам устанавливается надбавка в следующих размерах:
Если набирает 65-75 баллов – 10 процентов;
76-85 баллов – 15 процентов;
86-100 баллов – 20 процентов;
Работникам-психологам по накопленным баллам устанавливается надбавка в следующих размерах:
76-85 баллов–15 процентов;
86-100 баллов–20 процентов;
Независимо от того, имеют ли педагоги высшее или среднее специальное образование, ежемесячная надбавка устанавливается на основе критериев оценки.