Har bir tumandan mentor-oʻqituvchilar tanlab olinadi va ularga qoʻshimcha har oy 20 foiz ustama toʻlanadi.
Prezidentning 21.06.2024-yildagi qarori PQ-231-son qaroriga asosan 2025-yil 1-yanvardan boshlab pedagog va mutaxassis kadrlar kasbiy rivojlanishining uzluksizligini taʼminlash maqsadida barcha umumiy oʻrta taʼlim muassasalarida malaka oshirishning “Kasbiy rivojlanish soati”, tayanch maktablarda esa, shuningdek, “Kasbiy rivojlanish kuni” kabi shakllari bosqichma-bosqich joriy etiladi.
—“Kasbiy rivojlanish soati” va “Kasbiy rivojlanish kuni” tadbirlarini tashkil etish uchun har bir tuman (shahar)da yuqori malakali oʻqituvchilar orasidan fanlar kesimida mentor-oʻqituvchilar tarkibi shakllantiriladi;
—“Kasbiy rivojlanish soati” doirasida fan metodika birlashmalari va mentor-oʻqituvchilar tomonidan oʻqituvchilarning darslari tahlil qilinadi, ularga metodik yordam koʻrsatiladi, kasbiy rivojlanishi boʻyicha tavsiyalar beriladi;
—“Kasbiy rivojlanish kuni” doirasida har bitta fan boʻyicha tayanch maktablar tanlanadi va ushbu muassasalarda oʻqituvchilar uchun kasbiy rivojlantirish boʻyicha oʻquv mashgʻulotlari oʻtkaziladi;
—Mentor-oʻqituvchilar uchun alohida tayyorlov kurslari tashkil etiladi;
— mentor-oʻqituvchilariga asosiy ish joyi boʻlgan maktab direktor jamgʻarmasi hisobidan lavozim maoshining 20 foizi miqdorida qoʻshimcha har oylik ustama haq toʻlanadi.
Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirligi ikki oy muddatda “Kasbiy rivojlanish soati” va “Kasbiy rivojlanish kuni” tadbirlarini oʻtkazish tartibini tasdiqlaydi.

Учителя-наставники (ментор) будут выбираться из каждого района и получат дополнительную ежемесячную надбавку в размере 20 процентов от тарифной ставки.
В соответствии с постановлением Президента от 21.06.2024 ПП-231 с 1 января 2025 года во всех общеобразовательных учреждениях среднего профессионального образования будут постепенно вводиться такие формы повышения квалификации, как «Час профессионального развития», а в базовых школах-также «День профессионального развития».
Согласно поставновлению:
— В целях организации мероприятий «Час профессионального развития» и «День профессионального развития» в каждом районе (городе) будет сформирована команда наставников-педагогов из числа высококвалифицированных учителей;
— В рамках «Часа повышения квалификации» занятия учителей анализируются научно-методическими объединениями и учителями-наставниками, им оказывается методическая поддержка, даются рекомендации по повышению квалификации;
— в рамках «Дня повышения квалификации» по каждому предмету выбираются базовые школы и в этих учреждениях проводятся тренинги по повышению квалификации учителей;
— Организуются отдельные курсы повышения квалификации для учителей-наставников;
— учителям-наставникам выплачивается дополнительная ежемесячная надбавка в размере 20% должностного оклада из директорского фонда школы по основному месту работы.
Министерство дошкольного и школьного образования утверждает порядок проведения мероприятий «Час профессионального развития» и «День профессионального развития» в двухмесячный срок.