O‘qituvchilarga ta’til puli 36 kunga to‘lanadimi yoki 48 kunga? Malakali huquqshunoslar ushbu savolga javob berishdi.
Savol: Men maktabda Ingliz tili fani o‘qituvchisiman. 2023-2024-o‘quv yilida Jizzax viloyati umumta’lim maktabida to‘liq bir o‘quv yili davomida ishladim va 31.08.2024 y sanasida o‘z xohishim bilan ariza yozib ishdan bo‘shadim. Keyin 4.09.2024 y sanasidan boshlab hozirgi kungacha Samarqand viloyatidagi maktabda ishlab kelyabman. Kecha tuman buhgalteri 1.06.2025 sanasidan mehnat ta’tiliga chiqishimni va menga 48 ish kuni davomida ta’til berilib, 36 ish kuni uchun haq to‘lanishini aytdi. Lekin menga Jizzaxdagi maktabimdan “raschyotnoy” puli to‘lanmagan. Shunda mening mehnat faoliyatimda uzilishlar yo‘qligi va avvalgi ish joyimdan “raschyotnoy” puli olmaganligim uchun 48 ish kuni uchun haq to‘lanishi kerak emasmi? Savolimga qonuniy va batafsil javob kutib qolaman.
Huquqshunos javobi: Ha shunday, sizga 36 kun uchun haq to‘lanadi. Siz bir maktabdan boshqa maktabga o‘tganingizda umumiy ish stajingiz saqlanadi.
Lekin mehnat ta’tili uchun ish staji aynan shu maktabga ishga qabul qilingan vaqtingizdan boshlab hisoblanadi.
Mehnat kodeksining 227-moddasiga asosan birinchi ish yili uchun har yilgi mehnat ta’tilidan foydalanish huquqi xodimda u ushbu ish beruvchida uzluksiz ishlagan olti oy o‘tganidan keyin yuzaga keladi.
Bunda birinchi ish yili aynan shu ish beruvchi mehnat shartnomasi tuzilgan vaqtdan boshlab hisoblanadi. Mehnat kodeksining 233-moddasida har yilgi mehnat ta’tilida bo‘lgan vaqti uchun xodimga ushbu Kodeksning 257-moddasiga muvofiq hisoblab chiqariladigan o‘rtacha ish haqining saqlanishi kafolatlanishi belgilangan.
Bunda o‘rtacha ish haqi u hisoblanadigan oydan oldingi o‘n ikki oyni tashkil etuvchi hisob-kitob davri yoxud agar xodim o‘n ikki oydan kam ishlagan bo‘lsa, amalda ishlangan davr uchun xodimga hisoblangan ish haqidan kelib chiqqan holda belgilanadi (MK 257-m 1-qism).
Shu qoidaga ko‘ra xodimning o‘rtacha oylik ish haqini hisoblashda u 12 oydan ortiq ishlagan bo‘lsa, uning ta’tilga chiqishdan oldingi 12 oylik davrda korxonadan olgan barcha to‘lovlari (ish haqi, moddiy yordam, mukofot puli va boshqalar) qo‘shilgan holda 12ga bo‘linadi. Bunda sizga to‘lanadigan ustama ham qo‘shiladi.
Endi qarang! Bunda Mehnat kodeksining 218-moddasi hamda Vazirlar Mahkamasining 2023 yil 26 iyundagi 263-son qaroriga binoan o‘qituvchilarga 56 kalendar kunidan iborat ta’til beriladi va ta’tilning 48 kuniga ta’til puli to‘lanadi.
❗️Bunda siz 4 sentyabrdan ishga qabul qilingan bo‘lsangiz, sizga 56 kalendar kuniga ta’til beriladi va 36 kun uchun ta’til puli to‘lanadi.

Оплачиваемый отпуск учителям составляет 36 или 48 дней? На этот вопрос ответили квалифицированные юристы.
Вопрос: Я работаю учителем английского языка в школе. В 2023-2024 учебном году я проработала полный учебный год в общеобразовательной школе Джизакской области и была уволена по собственному желанию 31.08.2024. Затем с 4.09.2024 года по настоящее время работаю в школе в Самаркандской области. Вчера районный бухгалтер сказал, что я ухожу в отпуск с 1.06.2025 и что мне будет предоставлен отпуск на 48 рабочих дней и оплачено 36 рабочих дней. Однако мне не выплатили «расчетные» деньги из моей школы в Джизаке. Тогда, поскольку перерывов в моей работе не было и «расчетные» деньги с предыдущего места работы я не получала, разве мне не должны выплатить оплату за 48 рабочих дней? Я с нетерпением жду законного и подробного ответа на свой вопрос, спасибо.
Ответ юриста: Да, вам будет выплачена заработная плата за 36 дней. При переводе из одной школы в другую ваш общий трудовой стаж сохраняется.
Но стаж для трудового отпуска исчисляется с момента приёма на работу в эту школу.
Согласно статье №227 Трудового кодекса право на использование ежегодного трудового отпуска за первый рабочий год у работника возникает по истечении шести месяцев непрерывной работы у данного работодателя.
В этом случае первый рабочий год исчисляется с момента заключения работодателем трудового договора. Статья №233 Трудового кодекса устанавливает, что за время нахождения в ежегодном трудовом отпуске работнику гарантируется сохранение средней заработной платы, исчисленной в соответствии со статьей №257 настоящего Кодекса.
В этом случае средняя заработная плата определяется исходя из заработной платы, начисленной работнику за расчетный период в двенадцать месяцев, предшествующий месяцу, в котором она исчисляется, или, если работник проработал менее двенадцати месяцев, то за фактически отработанный период (ч. 1 ст. 257 Трудового кодекса).
Согласно этому правилу, при расчете средней месячной заработной платы работника, если он проработал более 12 месяцев, все выплаты, полученные от предприятия за 12-месячный период, предшествующий отпуску (заработная плата, материальная помощь, премии и т. д.), складываются и делятся на 12. К ним также прибавляется выплаченная вам надбавка.
Обратите внимание! В соответствии со статьей №218 Трудового кодекса и Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 26 июня 2023 года №263 педагогам предоставляется отпуск продолжительностью 56 календарных дней с выплатой отпускных на 48 дней.
❗️ В данном случае, если вы были приняты на работу с 4 сентября, вам будет предоставлен отпуск продолжительностью 56 календарных дней и отпускные выплачиваются за 36 дней.