Hukumat qaroriga (№425, 02.08.2022) koʻra vazir jamgʻarmasi uchun nomzodlarga kvotalar maktabning bitiruvchi-oʻquvchilari tomonidan tegishli oʻquv yili qabulida oliy taʼlim muassasalariga, Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarga kirish imtihonlarida qayd etgan natijalariga muvofiq taqsimlanadi.
Bilim va malakalarni baholash agentligi va Ixtisoslashgan taʼlim muassasalari agentligi taqdim etgan kirish imtihoni natijalari toʻgʻrisidagi maʼlumotlarga asosan vazirlik 2025-yilda Vazir jamgʻarmasidan oylik ustama oladigan pedagoglarning soni belgilanadi va bu kvota “Boshlangʻich taʼlim”, “Aniq va tabiiy fanlar”, “Xorijiy tillar”, “Ijtimoiy fanlar” va “Amaliy fanlar” yoʻnalishlari boʻyicha tuman (shahar)lar boʻyicha taqsimlanadi.
Hududiy kengashlar ushbu kvotaga asosan nomzodlarni vazirlikka taqdim etgan.
Qarorga koʻra, har bitta yoʻnalish boʻyicha tegishli tuman (shahar) uchun belgilangan har bitta kvota oʻrniga koʻpi bilan uchta nomzodni taqdim etilishi mumkin.
Nomzodlar orasidan ustama toʻlanadigan pedagoglarni tanlab olish quyidagi bosqichlarda amalga oshiriladi:
1-bosqichda — nomzodlarning dars beradigan umumtaʼlim fani boʻyicha bilim darajasini baholash uchun test sinovlari oʻtkaziladi;
2-bosqichda — umumtaʼlim fanini bilish darajasini baholash boʻyicha oʻtkazilgan test sinovlarida maksimal ballning 80 foizi yoki undan yuqori natija koʻrsatgan nomzodlarning kasbiy mahoratini baholash uchun suhbat oʻtkaziladi. Suhbat oʻtkazish tartibi va mezonlari vazirning buyrugʻi bilan tasdiqlanadi.
Ushbu ustamaga nomzod boʻlish uchun oʻquvchilaringiz OTM va Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablarga kirish imtihonlarida yuqori ball olishi lozim.

Согласно Постановлению Правительства (№425, 08.02.2022) квоты для кандидатов в Фонд министра распределяются в соответствии с результатами выпускниками-учащимися школы на вступительных экзаменах в высшие учебные заведения, президентские, творческие и специализированные школы при поступлении в соответствующий учебный год.
На основании данных о результатах вступительных экзаменов, предоставленных Агентством по оценке знаний и навыков и Агентством по специализированным образовательным учреждениям, Министерство определит количество педагогов по районным (городским) отделам, которые получат ежемесячную надбавку от Фонда министра в 2025 году, и эта квота будет применяться к направлениям “Начальное образование”, “Точные и естественные науки”, “Иностранные языки”, “Социальные науки” и “Прикладные науки”.
Территориальные советы представляют кандидатов в министерство на основе этой квоты.
Согласно постановлению, вместо каждой квоты, установленной для соответствующего района (города) по каждому направлению, может быть представлено не более трех кандидатов.
Отбор преподавателей на надбавку из числа кандидатов осуществляется в следующие этапы:
На первом этапе проводятся тесты для оценки уровня знаний кандидатов по общеобразовательному предмету, который они преподают;
На 2 этапе будет проведено собеседование по оценке профессиональных навыков кандидатов, набравших 80% и более от максимального балла по результатам тестирования, проводимого для оценки уровня знаний общеобразовательных предметов. Порядок и критерии проведения собеседования утверждаются приказом Министра.
Чтобы стать кандидатом на эту премию, ваши ученики должны получить высокие баллы на вступительных экзаменах в вузы и президентские, творческие и специализированные школы.