Марказий банкнинг 2018 йил 29 июнда 3028-сон билан давлат рўйхатига олинган “Тижорат банкларида касса ишини ташкил этиш, инкассация ва қимматликларни ташишга доир йўриқнома”сида “сўм”нинг тўловга яроқлилик белгиларни аниқлаш қоидалари белгиланган.
Хўжалик юритувчи субъектлар қуйидаги банкнотларни монеликсиз тўловга қабул қилишлари ва тушум пули сифатида банкларга топширишлари лозим:
а) ҳар қандай қисмида тешик ёки йиртилишлар, сийқаланишлар, доғлар, қалам, сиёҳ ва фломастер билан ёзилган ёзувлари мавжуд бўлган пуллар;
б) йиртилган ва елимланган пуллар, агар пулнинг иккала қисми шак-шубҳасиз битта банкнотга тегишли бўлса;
в) бўёқ моддалари ва кислота тўкилган, табиий ранги ўзгарган, куйган, бўялган ёки чизилган пуллар;
г) шикастланиш тури ва жойлашишидан қатъи назар, банкнот тўлиқ ҳажмининг 55 фоизидан кам бўлмаган қисми сақланиб қолинган пуллар.
Шикастланиш туридан қатьи назар (шакли бузилган, пачоқланган, сийқаланган, тешилган, қирқилган, синдирилган, ишқорга солинган, бирор бир металл билан пайвандланган, оловда эритилган, кўкариб ва қорайиб кетган) ўзининг тўла ҳажмини ва олд тарафидаги қиймати тасвирини сақлаб қолган ҳамда ҳақиқийлигига шубҳа туғдирмайдиган металл тангалар тўловга яроқли ҳисобланади. Шикастланган пуллар “эскирган” пуллар тоифасига киритилиб банклар томонидан улар шу қийматдаги тўловга яроқли пулларга алмаштириб берилади.

В Инструкции Центрального банка «По организации кассовой работы, инкассации денежной выручки и других ценностей в коммерческих банках», от 29 июня 2018 г. регистрационный № 3028, определен порядок признаков платежности «сум».
Хозяйствующие субъекты должны беспрепятственно принимать и сдавать в банки в составе выручки следующие банкноты:
а) имеющие проколы или надрывы, потертости, пятна, карандашные, чернильные и произведенные фломастером надписи в любой части купюры;
б) разорванные и склеенные, если обе части денег, безусловно, принадлежат одной банкноте;
в) залитые красящими веществами и кислотой, потерявшие естественную окраску, обожженные, разукрашенные и разрисованные деньги;
г) сохранившие не менее 55% своей полной величины, независимо от характера и месторасположения поврежденной части.
Платежной является металлическая монета, не вызывающая сомнений в ее подлинности и сохранившая, независимо от характера повреждения (деформированная, сплющенная, истертая, продырявленная, резанная, ломанная, травленная в кислоте, с напаем каких-либо металлов, поврежденная огнем, позеленевшая и почерневшая) свою полную величину и изображение достоинства на лицевой стороне.
Поврежденные деньги переводятся в разряд «ветхих» и обмениваются банками на годные к обращению деньги этого достоинства.