Ustama rad etilsa, nima qilish kerak? Ishchi guruh faoliyati haqida bilishingiz shart bo‘lgan 3 fakt.
Savol: Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30-sentyabrdagi 823-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Umumiy o‘rta ta’lim muassasalarining o‘rnak ko‘rsatgan xodimlarini rag‘batlantirishning direktor jamg‘armasini tashkil etish va ularning mablag‘laridan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi nizomga ko‘ra pedagog xodimlarning bazaviy tarif stavkalarigaga har oylik ustamalarini ishchi guruh rahbari va a’zolari ziddiyat, adovat tufayli foizini kamaytirsa yoki butunlay rad qilsa, bunday vaziyatda o‘qituvchi qayerga murojaat qilishi mumkin? Yoki ishchi guruhning necha foizi ma’qullab imzo qo‘ysa, ustama belgilanadi?
Pedagog xodimlarga har oylik ustama belgilash Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 30 sentyabrdagi 823-son qaroriga 1-ilova bilan tasdiqlangan Nizomning quyidagi tartiblariga qat’iy rioya qilingan holda amalga oshirilishi shart:
1. Ustama belgilash faqat ochiq muhokama va baholash mezonlari asosida amalga oshiriladi.
Nizomning 11- va 12-bandlariga muvofiq:
— Ustama faqat o‘quv-tarbiya jarayoniga shaxsiy hissa qo‘shgan, kasbga sodiq, tashabbuskor va yuqori kasbiy darajasini namoyon etgan xodimlarga belgilanadi.
— Bu baholash aniq mezonlar asosida bo‘lishi va adolat va xolislik prinsiplari asosida yuritilishi lozim.
Demak, ishchi guruhning shaxsiy ziddiyat, adovat yoki subektiv munosabat asosida ustamani rad etishi Nizomga zid harakat hisoblanadi va ustama tayinlanishida faqat faoliyat mezonlari asosida baholash lozim.
2. Ishchi guruh qarorlarini qanday qabul qiladi?
Nizomning 15-bandiga ko‘ra:
— Ishchi guruh qarori, majlisda ishtirok etgan a’zolarning oddiy ko‘pchilik ovozi bilan qabul qilinadi.
— Majlis vakolatli bo‘lishi uchun a’zolarning uchdan ikki qismi ishtirok etishi, shuningdek, kasaba uyushmasi, kuzatuv kengashi va ota-onalar vakillari majlisda qatnashishi shart.
— Ovozlar teng bo‘lib qolsa, ishchi guruh rahbarining ovozi hal qiluvchi hisoblanadi.
Masalan, agar ishchi guruhda 9 nafar a’zo bo‘lsa, kamida 6 nafari ishtirok etgan holda, 4 nafarning ovozi yetarli bo‘ladi. “Oddiy ko‘pchilik ovoz” deganda, qaror qabul qilinayotgan majlisda ishti¬rok etayotgan a’zolar sonining yarmidan ko‘pi tomonidan bildirilgan ijobiy fikr tushuniladi.
❗️Bu — ishchi guruhning umumiy tarkibi bo‘yicha emas, majlisda qatnashgan a’zolar soni bo‘yicha hisoblanadi. Agar hamma — 9 nafar a’zo qatnashayotgan bo‘lsa, kamida 5 kishi ma’qullashi kerak.
Har bir qaror bayonnoma bilan rasmiylashtiriladi va barcha ishtirokchilar tomonidan imzolanadi (Nizom 16-band).
3. Pedagoglar qayerga murojaat qilishi mumkin?
1. Umumta’lim muassasasi direktoriga yozma murojaat — ishchi guruh qarorini qayta ko‘rib chiqishni so‘rab.
2. Tuman mehnat inspeksiyasi va adliya bo‘limiga — pedagogning moddiy manfaatlariga tajovuz bo‘lsa, u mehnat huquqlari buzilganligi asosida yuqori instansiyalarga murojaat qilishi mumkin.

Что делать, если мою заявку по надбавке отклонили? - Ta’lim / Образование
Что делать, если мою заявку по надбавке отклонили? 3 фактов, которые вам нужно знать о деятельности рабочей группы по надбавке.
Что делать, если мою заявку по надбавке отклонили?
Вопрос: Согласно Положению «О создании Фонда поощрения отличившихся работников общеобразовательных учреждений среднего образования и порядке использования его средств», утвержденному Постановлением Кабинета Министров от 30 сентября 2019 года №823, если руководитель и члены трудового коллектива уменьшают или полностью отклоняют заявку получения ежемесячных надбавок к тарифным ставкам педагогических работников по причине конфликта или неприязни, куда может обратиться учитель в такой ситуации? При каком проценте подписей рабочей группы в пользу заявки определяется надбавка учителю?
Определение размера ежемесячной надбавки к зарплате педагогических работников должно осуществляться в строгом соответствии со следующими процедурами Положения, утвержденного Приложением 1 к Постановлению Кабинета Министров № 823 от 30 сентября 2019 года:
1. Определение размера надбавок к зарплате осуществляется только на основе открытого обсуждения и критериев оценки.
В соответствии с пунктами 11 и 12 Положения:
— Надбавки назначаются только работникам, внесшим личный вклад в образовательный процесс, преданным своему делу, проявляющим инициативу и продемонстрировавшим высокий уровень профессионализма.
— Данная оценка должна основываться на четких критериях и проводиться на принципах справедливости и беспристрастности.
Таким образом, отказ трудового коллектива в выплате премии по мотивам личного конфликта, враждебности или субъективного отношения считается действием, противоречащим Положению, а выплата премии должна оцениваться исключительно на основе критериев эффективности работы.
2. Как рабочая группа принимает решения?
Согласно пункту 15 Положения:
— Решение рабочей группы принимается простым большинством голосов членов, присутствующих на заседании.
— Чтобы собрание было компетентным, необходимо присутствие двух третей членов группы, а также представителей профсоюза, наблюдательного совета и родителей.
— В случае равенства голосов решающим является голос руководителя рабочей группы.
Например, если в рабочей группе 9 членов, то достаточно 4 голосов при условии присутствия не менее 6 из них. «Простое большинство» означает положительное мнение, выраженное более чем половиной членов группы, присутствующих на заседании, на котором принимается решение
❗️Это число рассчитывается исходя из числа присутствующих на заседании членов, а не общего числа членов рабочей группы. Если присутствуют все 9 членов, то необходимо одобрение как минимум 5.
Каждое решение оформляется протоколом и подписывается всеми участниками (статья 16 Положения).
3. Куда могут обратиться учителя?
1. Письменное обращение к директору общеобразовательного учреждения с просьбой пересмотреть решение рабочей группы.
2. В районную инспекцию труда и управление юстиции – в случае ущемления материальных интересов учителя он может обратиться в вышестоящие органы по факту нарушения трудовых прав.