O‘qituvchi va murabbiylar kuni oldidan Prezidentimiz o‘qituvchilarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha qator tashabbuslarni e’lon qildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev pedagoglarni yanada qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan yangi tashabbuslarni ilgari surdi:
— yangi yildan boshlab kamida 15 yil stajga ega bo‘lgan oliy toifali pedagoglarga ipoteka krediti boshlang‘ich badalining 25 foizi qoplab beriladi;
— kelgusi o‘quv yilida davlat oliygohlariga o‘qishga kirgan pedagoglar farzandlarining kontrakt summasiga 30 foiz chegirma beriladi;
— o‘qituvchilar yangi ta’lim texnologiyalarini keng qo‘llashi uchun kompyuter xaridiga 10 million so‘mgacha imtiyozli kredit ajratiladi;
— kelasi yildan pedagoglar uchun davlat xizmatlari to‘lovi 2 karra kamaytiriladi;
— fan o‘qituvchilari kabi boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilari uchun ham milliy sertifikat berish tizimi joriy qilinamiz. Sertifikat olganlarga har oyda 15 foiz ustama to‘lanadi;
— bakalavr bosqichini imtiyozli diplom bilan bitirib, maktabga ishga kirganlarga avtomatik ravishda 2-malaka toifasi, magistrlarga esa 1-malaka toifasi beriladi;
— dunyodagi TOP-300 talik oliygohlarga o‘qishga kirgan pedagoglarga 20 ming dollargacha imtiyozli ta’lim krediti ajratiladi;
— reytingda 100 talikka kirgan maktab va bog‘cha, 20 talikdagi texnikum, TOP-10 ta oliygoh pedagoglariga yiliga bir marta O‘zbekiston bo‘ylab sayohat qilish uchun samolyot va poyezdlar chipta narxlariga 15-20 foiz chegirma beriladi.

В преддверии Дня учителя и наставника президент анонсировал ряд инициатив в поддержку педагогов.
Сегодня, 15 сентября, во время диалога с работниками сферы в преддверии Дня учителя и наставника президент Шавкат Мирзиёев анонсировал новые инициативы, направленные на дальнейшую поддержку педагогов.
Так, с нового года педагогам высшей категории с минимальным стажем 15 лет государство компенсирует 25% первоначального взноса по ипотечному кредиту. Помимо этого, со следующего учебного года детям педагогов, поступившим в государственные вузы, будет предоставляться 30% скидка на оплату контракта.
Для покупки компьютеров с целью широкого применения новых образовательных технологий учителям будут выделены льготные кредиты до 10 млн сумов.
С будущего года плата педагогов за государственные услуги будет снижена в 2 раза. Для учителей начальных классов, как и для преподавателей предметов, будет внедрена система выдачи национальных сертификатов. Обладателям сертификата ежемесячно будет выплачиваться 15% надбавка.
Также выпускникам, окончившим бакалавриат с отличием, устроившимся работать в школу, автоматически присваивается вторая квалификационная категория, выпускникам магистратуры — вторая квалификационная категория
Педагогам, поступившим в ТОП-300 вузов мира, будет предоставляться льготный образовательный кредит до $20 тыс., а педагогам школ и детсадов, входящих в ТОП-100, техникумов из ТОП-20 и вузов из ТОП-10, один раз в год предоставляется скидка 15–20% на авиабилеты и железнодорожные билеты для путешествий по Узбекистану.