Ustozlar kuni: Kasb haqida qiziqarli faktlar - Ta’lim / Образование
Zamonaviy dunyo haqiqatlari tez o‘zgarmoqda, biroq, “o‘qituvchi” tushunchasining mohiyati hech qachon o‘zgarmaydi. O‘qituvchilik eng murakkab, qiziqarli va qadimiy kasblardan biri, o‘qituvchi esa tajribali maslahatchi, yordamchi, yaqin do‘st va katta mas’uliyatli kishidir. Bugungi statistika, madaniyat va tarixdan misollar keltirilgan maqola o‘qituvchilar haqiqatan ham qahramonlar ekanligi haqida fikr yuritishga yordam beradi.
Ustozlar kuni: Kasb haqida qiziqarli faktlar
Kasbning ahamiyati
Global so‘rovlar jamiyat farovonligini belgilovchi kasblar reytingida o‘qituvchilar harbiylar va shifokorlardan keyin ikkinchi o‘rinda turishini ko‘rsatdi. Bu reytingni yanada yuqoriga ko‘tarsa arziydi, chunki har bir bolaning buguni va kelajagi o‘qituvchilarga bog‘liq.
Tadqiqotchilar o‘qituvchi kasbi xuddi aviadispetcher, uchuvchi yoki o‘t o‘chiruvchilardek talabchan kasb bo‘la olishi, o‘qituvchilarning stress darajasi ham keltirilgan kasb egalari bilan taxminan bir xil ekanligini qayd etishdi.
Madaniyat
O‘qituvchi kasbi haqiqatan ham eng qadimiy kasblardan biridir. Dastlabki maktablar miloddan avvalgi IV asrda Assiriya, Bobil va Xitoyda paydo bo‘lgan.
Siyosatchilar orasida ham pedagoglar ko‘p. Misol uchun, Lindon Jonson AQSh prezidenti bo‘lishidan oldin o‘qituvchilik qilgan. U 20 yoshida  uchta maktabda dars bergan.
Amerika Qo‘shma Shtatlaridagi ta’lim juda individuallashtirilgan va o‘qituvchilar “baholar maxfiyligini” saqlaydi. Maktablarda o‘qituvchi shunchaki indamay o‘quvchilarni chaqirib, baholarini ko‘rsatishadi, ota-onalar esa har olti oyda bir marta davomat tebeli bilan tanshitiriladi.
Chexiyada “matematika”, “fizika” yoki “jismoniy tarbiya” o‘qituvchilari yo‘q, u yerda o‘qituvchi bir vaqtning o‘zida bir nechta fanlardan dars berishi kerak.
Statistika
Milliy ta’lim assotsiatsiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, ofis xodimlarining ish haftasi 40 soat bo‘lgan bir paytda, o‘qituvchilar haftasiga rejalash, hisobot, sinfdan tashqari ishlar va uy vazifalarini tekshirishga o‘rtacha 53 soatini bag‘ishlaydi.
So‘rovda qatnashgan o‘qituvchilarning 94 foizi o‘z ish faoliyatini yillik “baholanishi”ga umuman qarshi emas. Ularning fikricha, uyushtiriladigan attestatsiya  muntazam ravishda va xolis o‘tkazilishi kerak.
Statistikaga ko‘ra, ayollar ustunlik qiladigan kasbning 86 foizida xotin-qizlar ishlaydi. Bundan tashqari, boshlang‘ich maktablarda erkaklar ulushi nolga teng. Taqqoslash uchun, Fransiyada o‘rta maktab o‘qituvchilarining 57, Buyuk Britaniya va Gonkongda 53, Germaniyada 46, Yaponiyada 32 foizini ayollar tashkil qiladi.
Ko‘pgina mamlakatlar ishtirok etgan xalqaro tadqiqotga ko‘ra, dunyodagi o‘qituvchilarning o‘rtacha yoshi 52 yoshdan iborat.

Реалии современного мира стремительно меняются, но суть понятия «учитель» остаётся неизменной. Профессия учителя — одна из самых сложных, интересных и древних, а учитель — опытный наставник, помощник, близкий друг и человек с огромной ответственностью. Эта статья, приведённая примерами из современной статистики, культуры и истории, поможет задуматься о том, действительно ли учителя — герои.
Важность профессии
Мировые опросы показывают, что в рейтинге профессий, определяющих благополучие общества, учителя занимают второе место после военных и врачей. Этот рейтинг следует поднять ещё выше, поскольку от учителей зависит настоящее и будущее каждого ребёнка.
Исследователи отметили, что профессия учителя может быть столь же сложной, как профессия авиадиспетчера, пилота или пожарного, а уровень стресса у учителей примерно такой же, как и у представителей этих профессий.
Культура
Профессия учителя поистине одна из древнейших. Первые школы появились в Ассирии, Вавилоне и Китае ещё в IV веке до нашей эры.
Среди политиков много педагогов. Например, Линдон Джонсон был учителем до того, как стать президентом США. К 20 годам он преподавал в трёх школах.
Образование в США крайне индивидуализировано, и учителя сохраняют «секретность оценок». В школах учителя просто молча вызывают учеников к классам, а родителям каждые шесть месяцев сообщают данные об успеваемости.
В Чехии нет учителей «математики», «физики» или «физкультуры», где учитель должен преподавать несколько предметов одновременно.
Статистика
По данным Национальной ассоциации образования, в то время как офисные работники работают 40 часов в неделю, учителя тратят в среднем 53 часа в неделю на планирование, отчетность, внеклассные мероприятия и проверку домашних заданий.
94% опрошенных учителей не против ежегодной «оценки» своей работы. Они считают, что аттестация должна проводиться регулярно и беспристрастно.
Согласно статистике, 86% профессий, в которых преобладают женщины, принадлежат именно женщинам. Кроме того, в начальной школе процент мужчин равен нулю. Для сравнения, во Франции 57% учителей средних школ — женщины, в Великобритании и Гонконге — 53%, в Германии — 46%, а в Японии — 32%.
По данным международного исследования, охватившего множество стран, средний возраст учителей во всем мире составляет 52 года.