Maktabgacha va maktab taʼlimi vazirining 2026-yil 15-apreldagi 138-sonli buyrugʻi bilan sertifikatlarga ega boʻlgan oʻquvchilarga yakuniy imtihonlarda qoʻshimcha imtiyoz belgilash tartibi tasdiqlandi.
Unga ko’ra:
— Sertifikatlar roʻyxatida keltirilgan (minimal darajadagi) milliy va xalqaro sertifikatlarga ega boʻlgan oʻquvchilar tegishli fan boʻyicha yakuniy imtihonni topshirishdan ozod etiladi.
— Oʻquvchilar tomonidan olingan xorijiy tillar hamda umumtaʼlim fanlarini bilish darajasini belgilovchi milliy va xalqaro tan olingan sertifikatlarni yuklash, haqiqiyligini tekshirish va tasdiqlash bilan bogʻliq zaruriy amallarni bajarish yuzasidan “erp.maktab.uz” elektron platformasida qoʻshimcha funksiyalar ishga tushiriladi.
— Maktablarda belgilangan masʼul xodim tomonidan sertifikatlarga ega boʻlgan oʻquvchilar roʻyxati shakllantirilib boriladi. Bunda, roʻyxat shakllantirish uchun sertifikatning elektron nusxasi olinib, asl nusxasi egasiga qaytariladi.

Приказом Министра дошкольного и школьного образования от 15 апреля 2026 года №138 утверждён порядок предоставления дополнительных льгот на итоговых экзаменах для учащихся, имеющих сертификаты.
— Учащиеся, имеющие национальные и международные сертификаты (минимального уровня), указанные в перечне сертификатов, освобождаются от сдачи итогового экзамена по соответствующему предмету.
— В электронной платформе «erp.maktab.uz» будут запущены дополнительные функции для загрузки сертификатов, подтверждающих уровень владения иностранными языками и общеобразовательными предметами, их проверки на подлинность и утверждения.
— В школах ответственным сотрудником формируется список учащихся, имеющих сертификаты. При этом для составления списка берётся электронная копия сертификата, а оригинал возвращается владельцу.