Япониянинг дунёдаги энг ривожланган давлатлардан бирига айланишига замин яратган ноёб кашфиётчилар ва етук мутахассисларнинг ниҳоятда кўплиги ўз навбатида мамлакатда йўлга қўйилган таълим тизимидан илдизланади. Шу муносабат билан AdMe унинг ўзига хос жиҳатларига тўхталиб ўтишга қарор қилди.
Аввал хулқ-атвор, сўнг билим
Японияда мактаб ўқувчилари 10 ёшгача — 4-синфга қадар имтиҳон топширмайди, фақат кичик мустақил ишлар билан чекланилади, холос. Мамлакатда таълимнинг дастлабки уч йилида академик билимлар олиш у қадар муҳим ҳисобланмайди. Асосий урғу тарбияга қаратилади — болалар одамларни ва жониворларни ҳурмат қилишга, бағрикенгликка, раҳмдилликка, ҳақиқатпарварликка, ўзини назорат қила олишга ва табиатни асрашга ўргатилади.
Ўқув йилининг бошланиши 1-апрелга тўғри келади
Японияда йил боши энг гўзал табиат ҳодисаларидан бири — сакуранинг гуллашига тўғри келади. Академик йил уч триместрга бўлинади: 1-апрелдан 20-июлгача, 1-сентабрдан 26-декабргача, 7-январдан 25-мартгача. Шу тариқа, япон ўқувчилари ёзги таътилда олти ҳафта, қишда ва ёзда икки ҳафтадан дам олади.
Япония мактабларида фаррошлар йўқ, уларнинг ишини ўқувчилар бажаради
Ҳар бир синф кабинетлар, коридорлар ва ҳатто ҳожатхоналарни навбатма-навбат йиғиштиради. Бу билан болаларга эрта ёшдан жамоа бўлиб ишлаш ва бир-бирига ёрдам кўрсатиш ўргатилади. Бундан ташқари, йиғиштиришга кўп вақт ва куч сарфлаган ўқувчилар бундан кейин бинонинг ифлосланишига имкон қадар йўл қўймасликка уринади.
Мактабларда стандартлаштирилган нонушталар тайёрланади ва болалар биргаликда тановул қилади
Бошланғич ва ўрта мактабда болалар учун махсус нонушта тайёрланади, уларнинг менюси устида нафақат мактаб ошпазлари, балки тиббиёт ходимлари ҳам ишлайди. Овқат максимал даражада фойдали ва соғлом бўлишига эътибор қаратилади. Синфдошлар ўқитувчи билан биргаликда синфхонада нонушта қилади.
Қўшимча таълимга бўлган талаб юқори
Бошланғич синфлардаёқ болалар хусусий ва тайёргарлик мактабларига бора бошлайди, бу уларнинг яхши бошланғич ва ўрта мактабга киришини кафолатлайди. Бундай мактабларда машғулотлар кечки соатларда ўтказилади, шу боис Японияда соат 21:00 да жамоат транспорти қўшимча дарслардан сўнг уйга қайтаётган ёш болаларга тўла бўлиши одатий ҳолдир. Дарслар кунига 6–8 соат давом этиб, улар таътил ва ҳатто шанба-якшанба кунлари ҳам тўхтамайди.
Мактаб ўқувчиларига хаттотлик ва шеърият санъатлари ўргатилади
Япон хаттотлик санъати — шодонинг принсипи жуда оддий: бамбукли мўйқалам сиёҳга ботирилиб, гуручли қоғозда иероглифлар чизилади. Японияда шодо рассомчиликдан кам ардоқланмайди. Миллий шеърият жанри — хайку эса табиат ва инсон бирлигини қисқа шаклда ифодалайди. Бу дарслар мактаб ўқувчиларини ўз маданияти ва анъаналарини ҳурмат қилишга ўргатади.
Барча мактаб ўқувчилари формада бўлиши шарт
Ўрта мактабдан бошлаб барча ўқувчилар формада юриши шарт. Кўп мактаблар ўз формасига эга, аммо одатда болалар ҳарбий услубда кийинади, қизлар эса матроскада юради. Бу қоида хулқ-атвор тарбиясининг бир қисми ҳисобланади, танланган либослар ҳам ишчи кайфиятни ҳосил қилади.
Мактабларда давомат 99,99 фоизни ташкил этади
Бирор марта мактабдаги машғулотларни ўтказиб юбормаган одамни эслашимиз қийин кечади, лекин Япония учун бу меъёрга айланган ҳолат. Бундан ташқари, япон ўқувчилари машғулотларга деярли ҳеч қачон кеч қолмайди. Мактаб ўқувчиларининг 91 фоизи ҳар доим ўқитувчига қулоқ солади.
Битта битирув имтиҳонининг натижалари ҳаммасини ҳал қилади
Юқори синфлар якунланганидан сўнг ўқувчилар битта тест топширади, унинг натижалари ким олийгоҳга кира олишини ҳал қилади. Битирувчи фақат битта олийгоҳни танлаш ҳуқуқига эга, унинг танлови келажакдаги маошини ва ҳаёт даражасини белгилаб беради. Рақобат анча кучли — битирувчиларнинг 76 фоизи мактабдан сўнг таълимни давом эттиради.
Университет йиллари ҳаётдаги энг яхши таътил сифатида эсда қолади
Узоқ йиллар тўхтовсиз машғулот ва тайёргарликдан сўнг муайян натижага эришган ёшлар таътил қилишни исташи табиий. Япония таълим тизимининг юқоридаги ўзига хосликлари туфайли бу палла университет йилларига тўғри келади. Шу боис университет таҳсили ҳар бир японнинг ҳаётидаги энг енгил ва беташвиш давр ҳисобланади. Ишга киришдан олдин олинган таътил мисоли, ахир японлар болаликдан ишга улкан масъулият ва муҳаббат билан ёндашишга ўргатилади.

10 особенностей образования, которые сделали Японию одной из самых крутых стран мира - Ta’lim / Образование
10 особенностей образования, которые сделали Японию одной из самых крутых стран мира
👉 Читать на узбекском 👈
Никому не секрет, что Япония славится со своей системой образования. Естественно, возникает вопрос — почему все японцы такие гениальные и уникальные люди? А все потому, что у них, оказывается, невозможно крутая система образования. Посмотрите сами.
Сначала манеры — потом знания
Японские школьники не сдают экзаменов до 4-го класса (когда им исполняется 10 лет), только пишут небольшие самостоятельные. Считается, что в первые три года обучения академические знания — это не самое главное. Акцент делается на воспитании, детей учат уважению к другим людям и животным, великодушию, способности к сочувствию, поиску истины, самоконтролю и бережному отношению к природе.
Начало учебного года приходится на 1 апреля
Когда в большинстве стран дети заканчивают учебу, японцы отмечают свое 1 сентября. Начало года совпадает с одним из самых красивых явлений — цветением сакуры. Так они настраиваются на возвышенный и серьезный лад. Академический год состоит из трех триместров: с 1 апреля по 20 июля, с 1 сентября по 26 декабря и с 7 января по 25 марта. Таким образом, японцы отдыхают 6 недель на летних каникулах и по 2 недели зимой и весной.
В японских школах нет уборщиц, ребята сами убирают помещения
Каждый класс по очереди убирает кабинеты, коридоры и даже туалеты. Так ребята с ранних лет учатся работать в коллективе и помогать друг другу. К тому же после того как школьники потратили столько времени и труда на уборку, им вряд ли захочется мусорить. Это учит их уважению к своему труду, а также труду других людей и бережному отношению к окружающей среде.
В школах готовят только стандартизированные обеды, которые дети съедают в классе вместе с другими учениками
В начальной и средней школе для ребят готовят специальные ланчи, меню которых разрабатывают не только повара, но и медицинские работники, чтобы еда была максимально здоровой и полезной. Все одноклассники обедают вместе с учителем в кабинете. В подобной неформальной обстановке они больше общаются и выстраивают доброжелательные отношения.
Огромной популярностью пользуется дополнительное образование
Уже в начальных классах дети начинают посещать частные и подготовительные школы, чтобы попасть в хорошую среднюю, а потом и старшую школу. Занятия в таких местах проходят по вечерам, и в Японии очень типичное явление, когда в 21.00 общественный транспорт заполняют дети, которые спешат домой после дополнительных уроков. Они занимаются даже по воскресеньям и на каникулах, учитывая, что в среднем школьный день длится от 6 до 8 часов. Неудивительно, что по статистике в Японии почти нет второгодников.
Помимо обычных уроков школьников учат искусству японской каллиграфии и поэзии
Принцип японской каллиграфии, или шодо, очень прост: бамбуковую кисть макают в чернила и плавными мазками рисуют иероглифы на рисовой бумаге. В Японии шодо ценится не меньше обычной живописи. А хайку — это национальная форма поэзии, которая лаконично представляет природу и человека как единое целое. Оба предмета отражают один из принципов восточной эстетики — соотношение простого и изящного. Занятия учат детей ценить и уважать свою культуру с ее вековыми традициями.
Все школьники должны носить форму
Начиная со средней школы каждый ученик обязан носить униформу. Многие школы имеют свою форму, но традиционно для мальчиков это одежда в военном стиле, а для девочек — матроски. Правило призвано дисциплинировать учащихся, поскольку сама одежда создает рабочий настрой. Также одинаковая форма помогает сплотить одноклассников.
Процент посещаемости занятий в школе составляет 99,99%
Сложно представить и одного человека, который ни разу в жизни не прогуливал занятия в школе, а тут целая нация. Также японские школьники почти никогда не опаздывают на занятия. А 91% школьников всегда слушают учителя. Какая еще страна может похвастаться подобной статистикой?
Результаты одного выпускного экзамена решают всё
По окончании старших классов школьники пишут один тест, который решает, поступят они в вуз или нет. Выпускник может выбрать только одно учреждение, и то, каким оно будет, определит размер будущей зарплаты и уровень жизни в целом. При этом конкуренция очень велика: 76% выпускников продолжают обучение после школы. Именно поэтому в Японии популярно такое выражение, как «экзаменационный ад».
Университетские годы — лучшие каникулы в жизни
Неудивительно, что после многих лет беспрерывной подготовки к поступлению и «экзаменационного ада» японцам хочется сделать небольшой перерыв. Так вышло, что он приходится на университетские годы, которые считаются самыми легкими и беззаботными в жизни каждого японца. Отличный отдых перед работой, к которой японцев с детства научили подходить не только с ответственностью, но и с большой любовью как к делу своей жизни.