Кам таъминланган оилаларга моддий ёрдам кўрсатиш ҳамда камбағаллик билан курашиш кўлами янада кенгайтирилади. Бу борада президент фармони қабул қилинди.
Асосий ўзгаришлар:
амалда бўлган кам таъминланган оилаларга 14 ёшгача болалари учун нафақа ва 2 ёшгача болани парвариш қилиш нафақаси ўрнига ягона болалар нафақаси жорий этилади. Бунда, ушбу нафақани тайинлашда:
- болалар ёши меъёри 14 ёшдан 18 ёшгача оширилади;
- тўлов муддати 6 ойдан 12 ойгача узайтирилади;
- нафақа миқдори оиладаги болалар сонидан келиб чиқиб белгиланади;
- фарзанди бўлмаган ёки фарзандлари 18 ёшдан катта бўлган кам таъминланган оилаларга моддий ёрдам тайинланади.
Болалар нафақаси ва кам таъминланган оилаларга моддий ёрдам тўловларининг қуйидаги янги миқдорлари белгиланмоқда:
Болалар нафақаси оиланинг:
- 3 ёшдан 18 ёшгача бўлган битта фарзанди учун – 250 000 сўм (+56 000 сўм);
- 3 ёшгача бўлган битта кичик фарзанди учун – 325 000 сўм (+131 000 сўм);
- иккинчи фарзанди учун қўшимча – 150 000 сўм (+186 000 сўм);
- учинчи ва ундан кейинги ҳар бир фарзанди учун – 100 000 сўмдан (амалдаги 190 минг сўмдан 290 минг сўмгача кўп);
- моддий ёрдамнинг миқдори – 380 000 сўм.
2022 йил 1 январдан бошлаб Минимал истеъмол харажат миқдорларидан камбағаллик мезони ҳамда кам таъминланган деб эътироф этишда жон бошига бир ойлик даромад мезони сифатида фойдаланилади.
Давлат статистика қўмитаси 2022 йилдан бошлаб инфляция даражасидан келиб чиқиб Минимал истеъмол харажат миқдорларини ҳар йили 20 январга қадар эълон қилиб боради.
Минимал истеъмол харажатлари қийматини ҳисоблашнинг халқаро стандартларга ва аниқ мезонларга асосланган ҳамда шаффоф тартиби ишлаб чиқилиб, Ҳукумат қарори билан тасдиқланади.

Увеличены размеры пособий для детей и материальной помощи для малообеспеченных
Начиная с 1 сентября текущего года, вместо пособия на ребенка до 14 лет и пособия по уходу за ребенком до 2 лет вводится единое пособие на ребенка. Соотвествующий указ подписал президент Шавкат Мирзиёев.
oylikni_bilish
Начиная с 1 сентября текущего года, вместо пособия на ребенка до 14 лет и пособия по уходу за ребенком до 2 лет вводится единое пособие на ребенка.
При этом при назначении данного пособия:
— возрастная норма детей увеличивается с 14 до 18 лет;
— срок оплаты с 6 до 12 месяцев;
— размер пособия определяется исходя из количества детей в семье;
— малообеспеченным семьям, не имеющим детей или имеющим детей старше 18 лет назначается материальная помощь.
Устанавливаются следующие размеры детских пособий и выплат материальной помощи малообеспеченным семьям:
Детские пособия:
— на одного ребенка от 3 до 18 лет – 250 000 сумов (+56 000 сумов);
— на одного ребенка, не достигшего 3-летнего возраста — 325 000 сумов (+131 000 сумов);
— доплата за второго ребенка – 150 000 сумов (+186 000 сум);
— на третьего и последующих детей – от 100 000 сумов ( увеличивается с нынешних 190 тысяч до 290 тысяч сумов);
— размер материальной помощи — 380 тысяч сумов.
Начиная с 1 января 2022 года, сумма минимальных потребительских расходов будет использоваться в качестве критерия для уровня бедности и среднедушевого дохода для определения малообеспеченности семей.