Мактабдан уйига қайтишда дарёни қайиқда сузиб ўтган қиз спорт мактабига қабул қилинди - Ta’lim / Образование
Мактабдан уйига қайтишда дарёни қайиқда сузиб ўтган қиз спорт мактабига қабул қилинди
Ўтган йили декабр ойида Тошкент вилояти Бекобод шаҳрида яшовчи мактаб ўқувчиси Замира Тўйчиева мактабга қайиқда қатнаши шов-шувларга сабаб бўлганди.
Ўтган йилнинг декабрь ойида Сирдарёда ёш қиз мактабдан қайтишда бир қанча вақтдан бери дарёдан қайиқда сузиб ўтаётгани акс этган видео тарқалиб, муҳокамаларга сабаб бўлганди. Шундан сўнг, Сирдарё вилояти ҳокимлиги масъуллари қизалоқнинг хонадонида бўлиб, ҳолатни ўрганишганди.
Сирдарё вилояти ҳокимлиги Матбуот хизматининг хабарига кўра, энди қиз мактабга бориши учун дарё кечиб ўтиши шарт эмас. Вилоят ҳокимининг таклифига кўра, у янги ўқув йилидан бошлаб Гулистон Олимпия ва паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказида академик эшкак эшиш йўналишида ўқишни давом эттирадиган бўлди.
“Марказда ётоқхона ва 4 маҳал бепул овқат билан таъминланади. Шунингдек, бўш вақтларида унга ”Ёшлар маркази”да дастурлаш ҳамда IТ-соҳасини ўрганиши учун шароит яратиб берилади”, – дейилади хабарда.

Школьница, добиравшаяся в школу на лодке, переведена на обучение в олимпийский Центр - Ta’lim / Образование
Школьница, добиравшаяся в школу на лодке, переведена на обучение в олимпийский Центр
Теперь девочке не придется каждый день переплывать реку, чтобы добраться до школы. С нового учебного года она будет учиться академической гребле.
Мактабдан уйига қайтишда дарёни қайиқда сузиб ўтган қиз спорт мактабига қабул қилинди
Ранее сайт uznews писал о том, что школьница Замира Туйчиева, проживающая в Бекабадском районе Ташкентской области, ежедневно переплывает реку, чтобы добраться до школы, которая находится в 35 км от дома.
Школьница из Сырдарьи, добиравшаяся в школу на лодке, переведена на обучение в олимпийский Центр
По предложению хокима области с нового учебного года Замира Туйчиева продолжит обучение по направлению академической гребли в Центре подготовки к олимпийским и паралимпийским видам спорта города Гулистана. Об этом сообщает пресс-служба областной администрации.
Отмечается, что в Центре школьнице предоставят общежитие и бесплатное четырехразовое питание.
Кроме того, в свободное время девочке будет предоставлена возможность для изучения программирования и сферы IT в «Молодежном центре».