Nodavlat tashkilotda faoliyat yuritaman. Farzandim 10 yoshda, uni yozgi ta’til mavsumida bolalar oromgohiga yubormoqchi edim. Agar men faoliyat yuritayotgan tashkilotda Kasaba uyushmalari bo‘limi bo‘lmasa, yo‘llanma olish uchun qayerga murojaat qilishim kerak? Yoki kasaba uyushmaga a’zo bo‘lmagan tashkilotlar oromgohlarga yo‘llanma olishda imtiyozga ega emasmi?
D.Jabborova, Toshkent sh.
O‘quv yili tugab, jazirama yoz ham kirib keldi. Issiq havo bolani maktabdanda ko‘ra ko‘proq toliqtiradi. Farzandlarimizning uch oy yozgi ta’til onlarini maroqli, mazmunli va shu bilan birga foydali o‘tkazishi har birimiz uchun muhim. Ana shularni inobatga olgan holda barcha ota-onalarga birdek foydali mavzuga oid ma’lumotlarni berishga qaror qildik. Mavzuga oid savollarga esa O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Kengashining madaniy-ma’rifiy va sport ishlari bo‘limi mudiri Lola Xolmo‘minovadan javob oldik.
Oromgohga kimlar borishi mumkin?
Bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlariga 7 yoshdan 14 yoshgacha bo‘lgan o‘g‘il-qizlar borishlari mumkin. Ularning yoshi va qiziqishini inobatga olgan holda, tarbiyaviy ishlarning mazmuni bo‘yicha quyidagi ixtisoslashgan yo‘nalishlarda oromgohlar tashkil etiladi: intellektual rivojlantirish (10-14 yoshdagi bolalar uchun), sport-sog‘lomlashtirish (8-18 yosh), mehnat va dam oldirish (15-18 yosh), harbiy-sport (12-17 yosh), ekologik-biologik, o‘lkashunoslik, texnik, badiiy ijodkorlik, ijtimoiy moslashuv (7-14 yosh) va boshqa yo‘nalishlarda.
Ota-ona kasaba uyushmaga a’zo bo‘lmasa…
Aytaylik, siz ishlayotgan tashkilot Kasaba uyushma federatsiyasiga a’zo emas. Siz esa farzandingizni “O‘zavtosanoat” kompaniyasiga qarashli “Sokol” oromgohiga yubormoqchisiz. Bunday holda ota-ona tanlagan oromgoh tashkilotining boshlang‘ich kasaba uyushma tashkilotiga murojaat qilib, yo‘llanmani to‘liq narxda xarid qilishi mumkin.
Necha pulga tushadi?
Yo‘llanmaning narxi — oromgohlarda bolalarni saqlash bilan bog‘liq sarf-xarajatlar hamda xo‘jalik organining oromgohni saqlash xarajatlari smeta qiymati asosida shakllantiriladi. Stasionar bolalar oromgohlariga beriladigan yo‘llanmaning qiymati har bir oromgohning bolalarni qabul qilish quvvatidan kelib chiqqan holda belgilanadi. Oromgohlarga xarid qilinadigan yo‘llanmalar kelishilgan holda kasaba uyushmalari, xo‘jalik organi va ota-ona mablag‘i hisobidan qoplanadi.
Kimlar bepul dam olishi mumkin?
Har yilgidek joriy yilda ham ijtimoiy himoyatalab, kam ta’minlangan oilalar, Mehribonlik uylari va maktab-internatlari tarbiyalanuvchilarini imtiyozli sog‘lomlashtirish masalasi doimiy diqqat markazida bo‘ladi.
Eslatma! Nimalar olib ketish mumkin?
Birinchi navbatda, o‘ziga zarur anjomlarni olishi tavsiya etiladi. Ya’ni, kiyim-kechak, sanitariya-gigiyena vositalari (sovun, tish pastasi va cho‘tkasi, sochiq, shampun va hokazo).
Oromgoh hududida mobil telefon, kompyuter va boshqa texnika vositalardan foydalanish maskanning ichki tartib-qoidalaridan kelib chiqib tashkillashtiriladi.
Ota-onalar olib keladigan oziq-ovqat mahsulotlari oromgohga kiritilishi ta’qiqlangan!
Bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlariga yo‘llanma olish tartibi
Yo‘llanma olish uchun xodim kasaba uyushma qo‘mitasiga qo‘yidagi xujjatlarni taqdim etadi:
- kasaba uyushma qo‘mitasi nomiga ariza;
- xodimning pasport nusxasi;
- farzandining tug‘ilganlik guvohnomasi;
- bolaning tibbiy ma’lumotnomasi (079/x shakl).
Oromgohga yo‘llanma olish uchun ariza xodim tomonidan sog‘lomlashtirish mavsumi boshlanishidan bir oy oldin beriladi.
E’tirozlar yuzaga kelsa…
O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi Kengashi hamda hududiy birlashmalar qoshida bolalarni yozgi sog‘lomlashtirish mavsumining o‘tkazilishi bilan bog‘liq muammolarni zudlik bilan hal etish, oromgohlar faoliyatiga yordam ko‘rsatish maqsadida maxsus shtablar tashkil etiladi. Ota-ona ularga bemalol murojaat qilsa bo‘ladi.

Вопрос: Хочу отправить ребенка в лагерь. Каков порядок?
Я работаю в неправительственной организации. Моему ребенку 10 лет, и я хотела отправить его в детский лагерь на сезон летних каникул. Если в организации, в которой я работаю, нет профсоюзного отдела, куда мне обратиться за направлением? Или организации, не являющиеся членами профсоюзов, не имеют права на получение путевок в лагеря?
Д.Жаббарова, г.Ташкент.
Учебный год закончился, и наступило жаркое лето. Жаркая погода утомляет ребенка больше, чем в школе. Каждому из нас важно, чтобы три месяца летних каникул наши дети провели интересно, значимо и в то же время полезно. Имея это в виду, мы решили предоставить актуальную информацию всем родителям. А ответы на все на вопросы мы получили от заведующей отделом по культурно-просветительской и спортивной работе Совета Федерации профсоюзов Узбекистана Лолы Холмуминовой.
Кто может поехать в лагерь?
В детские оздоровительные лагеря могут поехать мальчики и девочки в возрасте от 7 до 14 лет. С учетом их возраста и интересов по содержанию воспитательной работы организуются лагеря по следующим специализированным направлениям: интеллектуальное развитие (для детей 10-14 лет), спортивно-оздоровительный (8-18 лет), трудо-оздоровительный (15-18 лет), военно-спортивный (12-17 лет), эколого-биологический, краеведческий, технический, художественное творчество, социальная адаптация (7-14 лет) и другие направления.
Если родитель не является членом профсоюза…
Допустим, организация, в которой вы работаете, не является членом Федерации профсоюзов. А вы хотите отправить своего ребенка в санаторий «Сокол», принадлежащий компании «Узавтосаноат». В этом случае родитель может обратиться в первичную профсоюзную организацию выбранной лагерной организации и приобрести путевку за полную стоимость.
Сколько это будет стоить?
Цена путевки определяется исходя из сметной стоимости содержания детей в лагерях и расходов хозяйственного органа на содержание лагеря. Стоимость путевки в стационарные детские лагеря определяется исходя из вместимости каждого лагеря по приему детей. Поездки в лагеря оплачиваются по договоренности за счет профсоюзов и средств родителей.
Кому положены бесплатные путевки в детский лагерь?
Как и каждый год, в текущем году в центре внимания будет вопрос льготного оздоровления детей из малообеспеченных семей, детских домов и школ-интернатов.
Напоминание! Что можно взять с собой?
В первую очередь рекомендуется взять с собой необходимые принадлежности. То есть одежда, предметы гигиены (мыло, зубная паста и щетка, полотенца, шампунь и т. д.).
Использование мобильных телефонов, компьютеров и других технических устройств на территории лагеря будет организовано на основании внутреннего распорядка лагеря.
Продукты питания, принесенные родителями, в лагерь не допускаются!
Порядок приобретения путевок в детские оздоровительные лагеря
Чтобы получить направление, работник подает следующие документы в профсоюзный комитет:
- Заявление на имя профсоюзного комитета;
- копия паспорт работника;
- свидетельство о рождении ребенка;
- медицинская справка ребенка (форма 079/х)
Заявление выдается в профсоюзный комитет за один месяц до начало оздоровительного сезона.
Если возникнут возражения…
В целях оперативного решения вопросов, связанных с проведением детского летнего оздоровительного сезона, и поддержки деятельности лагерей, при Совете Федерации профсоюзов Узбекистана и региональных объединениях будут созданы специальные штабы. Родители могут легко связаться с ними.