Qonunchilikka asosan, o‘quv mashg‘ulotlari va tadbirlar boshlanishidan oldin ta’lim oluvchilar telefonini o‘chirib qo‘yishi hamda sumkasiga solib qo‘yishi shart.
Ta’lim oluvchilarga quyidagilar qat’iyan taqiqlanadi:
— telefonini bo‘yniga osib olish, ko‘krak cho‘ntaklarida, shim, yubkalari cho‘ntaklarida va shu kabilarda saqlash;
— telefon akkumulatorini zaryadlash uchun ta’lim muassasasi elektr tarmoqlariga ulash;
Telefoni yordamida:
— atrofdagilarga zo‘ravonlik, shafqatsizlik, pornografiyani targ‘ib qiluvchi video va suratlarni namoyish qilish;
— ta’lim muassasasining nufuziga, shu jumladan, zo‘ravonlik va vandalizm holatlarini suratga olish va keyinchalik ularni atrofdagilarga namoyish etish yo‘li bilan zarar yetkazish;
O‘quv mashg‘ulotlari vaqtida:
— telefon orqali so‘zlashish hamda SMS (MMS) va boshqa turdagi xabarlarni jo‘natish;
— telefonni stol ustiga qo‘yish;
— musiqa tinglash;
— surat va video tasvirlarni ko‘rsatishda telefondan foydalanish, tasvir ko‘rish, diktofon, kalkulyator, kalendar, bloknot, yon daftarcha kabilar sifatida foydalanish;
— suratga olish va video tasvirga tushirish;
— telefon orqali boshqa xizmatlardan foydalanish.
Ta’lim oluvchilarga quyidagi holalatlarda telefondan foydalanishga ruxsat etiladi:
Ta’lim muassasasida ta’lim oluvchilarga mashg‘ulotlar va tadbirlar oralig‘ida faqat asosli va kechiktirib bo‘lmaydigan zarur holatlarda ota-onasi (ularning o‘rnini bosuvchilar), yaqin qarindoshlari, ta’lim muassasalarining rahbarlari yoki xodimlari bilan zudlik bilan bog‘lanish maqsadida telefonlardan foydalanishga ruxsat etiladi.
Agarda yuqoridagi tartiblarni buzsa:
Ushbu talablar buzilgan taqdirda ta’lim muassasasining har qanday pedagog xodimi ta’lim oluvchidan telefonni olib qo‘yish, bildirishnoma rasmiylashtirish va uni telefon bilan birga ta’lim muassasasining direktoriga yoki direktor o‘rinbosariga, keyinchalik uni ota-onalarga berish huquqiga ega.
Demak, ta’lim muassasasida mobil telefondan foydalanish tartibi buzilgan taqdirda, o‘qituvchi uning telefonini muassasa rahbariyatiga yoki ota-onasiga berish sharti bilan olib qo‘yishi mumkin.

Согласно законодательству, учащиеся должны выключить телефон и положить его в сумку перед началом учебных занятий и мероприятий.
Обучающимся строго запрещается:
— вешать телефон на шею, хранить в нагрудных карманах, в карманах брюк, юбок и т. п.;
— подключать телефон к электрическим сетям образовательного учреждения для зарядки аккумулятора;
с помощью телефона:
— демонстрировать окружающим видео и фото, пропагандирующие культ насилия, жестокость и порнографию;
— наносить вред имиджу образовательного учреждения, в том числе путем съемки и последующей демонстрации окружающим сцен насилия и вандализма;
во время учебных занятий:
— разговаривать и отправлять SMS (MMS) и другие виды сообщений по телефону;
— класть телефон на стол;
— прослушивать музыку, в том числе через наушники;
пользоваться телефоном в режиме фото — и видеовоспроизведения (просматривать изображения), диктофона, калькулятора, календаря, блокнота, записной книжки и т. п.;
— фотографировать и снимать на видео;
— пользоваться другими услугами по телефону.
Разрешается:
В образовательном учреждении обучающимся между занятиями и мероприятиями разрешается пользоваться телефонами только с целью оперативной связи с родителями (лицами, их заменяющими), близкими родственниками, руководителями или работниками образовательных учреждений и только в случаях оправданной и безотлагательной необходимости.
‼️При нарушении порядка
При нарушении данных требований любой педагогический работник образовательного учреждения имеет право изъять телефон у обучающегося, оформить докладную записку и передать ее вместе с телефоном директору или заместителю директора образовательного учреждения для последующей передачи родителям.
То есть, при нарушении порядка пользования мобильным телефоном в образовательном учреждении учитель может забрать телефон при условии передачи его руководству учреждения или родителям.