Sababsiz kelmagan o‘quvchilar uchun maktab direktoriga, ularni yubormagan ota-onalarga va o‘quvchisi qolgan sinf rahbarlariga qanday chora ko‘riladi?
Savol: O‘quvchilar darsga kelmasa maktab direktoriga sababsiz kelmagan o‘quvchilar uchun qanday chora ko‘riladi? Ularni darsga yubormagan ota – onalarigachi? O‘quvchisi qolgan sinf rahbarlariga qanday chora ko‘riladi? Davomad masalasi maktabda topshirib qo‘yilgan direktor o‘rinbosarlarigachi? Shu savollarga to‘liq javob berishingizni iltimos qilaman.
Javob:
1. Ota-onalarga nisbatan ma’muriy javobgarlik chorasi qo‘llaniladi.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeks 47-moddasiga asosan ota-onalar yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar tomonidan voyaga yetmagan bolalarni tarbiyalash va ularga ta’lim berish borasidagi majburiyatlarni bajarmaslik, shu jumladan voyaga yetmagan bolalarning ma’muriy huquqbuzarlik sodir etishiga olib kelishi:
Shunga ko‘ra bolasini maktabda yubormagan ota-onalarga yuqoridagi modda bilan jarima qo‘llaniladi.
2. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirining 27.06.2023 yildagi 190-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlangan umumiy o‘rta ta’lim muassasasi sinf rahbarining yo‘riqnomasiga muvofiq, sinf rahbari sinfdagi davomatni nazorat qilishi, bu haqida ota-onalar bilan bog‘lanib, kelmaganlik sabablarini aniqlashi va maktab rahbariyatiga axborot kiritishi kerak.
❗️Shunga ko‘ra, agar sinf rahbar yuqoridagi majburiyatni bajarmagan bo‘lsa, unda sinf rahbarga Mehnat kodeksi 312-moddasiga asosan intizomiy ta’sir chorasi qo‘llaniladi.
Biroq, sinf rahbar davomad masalasida o‘z majburiyatini bajarganda bu javobgarlik MMIBDO‘ga nisbatan qo‘llaniladi.
Mehnat kodeksi 312-moddasiga muvofiq xodimga mehnat intizomini buzganligi uchun ish beruvchi quyidagi intizomiy jazo choralarini qo‘llashga haqli:
1) hayfsan;
2) o‘rtacha oylik ish haqining o‘ttiz foizidan ortiq bo‘lmagan miqdorda jarima.
3) mehnat shartnomasini bekor qilish (100-modda ikkinchi qismining 3 va 4-bandlari).
Ushbu kodeks 313-moddasiga ko‘ra yuqoridagi jazo turlari faqat uni qo‘llashga vakolatli shaxslar tomonidan berilishi mumkin. Xodimga intizomiy ta’sir chorasi qo‘llashga ish beruvchi haqli.

Ребенок отсутствует на уроке: кто несёт за него ответственность? - Ta’lim / Образование
Какие меры будут приняты к директору школы, родителям, не приславшим своих детей на урок, и руководителю класса, ученики которого не пришли на урок без причины?
Вопрос: Если учащиеся отсутствуют на занятиях без причины, какие меры будут предприняты директору школы? А как насчет родителей, которые не отправили их в школу? Какие меры будут приняты к руководителю класса, чей ученик отсутствует на уроке без причины? А как насчет заместителей директора, отвечающих за посещаемость школы? Пожалуйста, ответьте подробнее на эти вопросы.
1. К родителям применяется мера административной ответственности.
В соответствии со статьей 47 Кодекса об административной ответственности неисполнение родителями или лицами, их заменяющими, обязанностей по воспитанию и обучению несовершеннолетних детей, в том числе побуждение несовершеннолетних к совершению административного правонарушения:
— влечет наложение штрафа от одной до пяти базовых расчетных величин.
Соответственно, родители, не отправляющие своих детей в школу, будут оштрафованы по вышеуказанной статье.
2. Согласно указанию классного руководителя общего среднего образовательного учреждения, утвержденному приказом Министра дошкольного и школьного образования №190 от 27.06.2023, руководитель класса должен контролировать посещаемость занятий, связаться по этому поводу с родителями, выяснить причины отсутствия и внести информацию руководству школы.
Согласно приложению 1 к настоящему приказу и приказу Министерства народного образования №206 от 01.07.2021, одной из обязанностей ЗамДПР является организация деятельности классных руководителей и контроль посещаемости обучающихся.
❗️ Следовательно, если классный руководитель не выполнил вышеуказанную обязанность, то классный руководитель будет привлечен к дисциплинарной ответственности на основании статьи №312 Трудового кодекса Республики Узбекистан.
Если классный руководитель выполняет свои обязательства по посещаемости, то эта ответственность распространяется на заместителя директора по духовно-просветительной работе.
За нарушение трудовой дисциплины к работнику в соответствии со статьей 312 Трудового кодекса работодатель вправе применить следующие дисциплинарные взыскания:
1) Выговор;
2) штраф в размере не более тридцати процентов средней месячной заработной платы.
3) прекращение трудового договора.
Не допускается применение мер дисциплинарного взыскания, не предусмотренных настоящим Кодексом, другими законами, уставами или положениями о дисциплине. Работодатель имеет право применить к работнику дисциплинарные взыскания.